IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шест сценария за еврото

Вероятността статуквото да се запази за дълго е най-голяма, сочи оценка на Bloomberg

11:00 | 09.03.17 г. 29
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Да се говори за евентуалното разпадане на еврозоната отново стана модерно. След като набират скорост популисти като Марин льо Пен, които се опитват да се оттласнат с помощта на упадъка на единната валута, анализатори от ранга на главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън също не изключват такъв развой на събитията, пише Bloomberg.

Еврото оцеля след серия от сътресения от създаването му през 1999 г. насам, а политическите и икономически елити нееднократно са показвали, че са готови да направят всичко необходимо, за да подкрепят валутата.

Информационната агенция разглежда три сценария, които биха довели до разпадане на еврозоната, и три, които биха подкрепили валутата на фона на популистката вълна.

Льо Пен идва

Това е първият сценарий, който би довел до разпад на еврозоната. Той би се реализирал, ако след всички скандали около опонентите й за президентския пост във Франция обществените сондажи се окажат в грешка и тя все пак спечели и на втория тур. В този случай тя ще свика референдум за напускане на еврозоната, който най-вероятно ще спечели.

В този случай ще последва масирано изтегляне на капитали не само от Франция, но и от други държави, като например Италия, където също активно се дебатира възможност за напускане на еврозоната. При такава ситуация е неизбежно въвеждането на мерки за капиталов контрол.

След това льо Пен би се върнала към франка, който вероятно ще обвърже по някакъв начин с каквото е останало от еврото. Стойността на новата валута обаче ще се срине, прогнозира агенцията. Това ще предизвика хаос на финансовите пазари, тъй като няма да е възможно да се претендира, че еврото ще оцелее. Други държави от еврозоната вероятно на този етап биха последвали примера на Франция, като това ще остави само едно ядро от северните европейски страни с обща валута.

Според анализатори шансът този сценарий да се реализира е 15%.

Евроскептицизмът печели в Италия

Това е вторият възможен сценарий за разпад на еврозоната, който би започнал от банковата система на страната. Банките в Италия са доста нестабилни и при евентуално решение на регулаторите на Европейския съюз (ЕС), че правителственото „спасително въже“ за 20 млрд. евро е нерегламентирана държавна помощ, колапсът е неизбежен, пише Bloomberg.

Това би довело до рекорден спред по доходността на италианските държавни облигации спрямо германските, което пък би породило въвеждането на мерки за капиталов контрол и оставка на правителството.

На фона на потиснатия икономически растеж, високата безработица и периодичните финансови кризи евроскептиците в лицето на Движение „Пет звезди“ на комедианта Джузепе Грило най-накрая биха спечелили изборите в Италия. Партията със сигурност ще сформира коалиция със Северната лига с обща платформа за връщане на лирата.

При такъв развой на събитията биха последвали национализация на банките и референдум за членството на страната в еврозоната.

Според експерти вероятността от развитието на този сценарий е 30%.

Гърция „експлодира“

Ако кредиторите продължават да настояват за нови икономии и намаляване на пенсиите, премиерът Алексис Ципрас може да доведе страната до предсрочни избори. Това може би би го подкрепило и би върнало доверието на гласоподавателите, което той изгуби заради отстъпките, които направи пред кредиторите. Победата му е сигурна, ако обещае, че ще се откаже от строгите икономии.

Това обаче би накарало другите държави от еврозоната да втвърдят позицията си за Гърция. В този случай Атина ще трябва да обяви фалит по дълга, държан от Европейската централна банка (ЕЦБ), което пък ще предизвика „дърпане на шалтера“ от страна на ЕЦБ.

В този случай вложителите биха получили запис на заповед, а фирмите и правителството биха работили на практика на бартер, докато се отпечатва новата валута.

Според експерти шансът този сценарий да стане реалност е 50%.

Последна актуализация: 03:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 0 rate down comment 0
bulgarian lev
преди 7 години
http://***.investor.bg/evropa/334/a/ecb-obmislia-ryst-na-lihvite-predi-prikliuchvaneto-na-kolichestvenite-ulesneniia-235488/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 1
bulgarian lev
преди 7 години
Не им обяснявай, обяснявай им обратното, може да повярват. Ето: Какво мислиш ще стане след спиране на количествените облекчения и мръдване на лихвите нагоре?:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 3
Иван Митев
преди 7 години
Европейският съюз е с неправилно управление на Еврозоната.Европейската комисия не зачита допусканата грешка и европейците са със съдба на жертви и понасят болезнени щети. Мнозина очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да е спасител от съвременни злини. Те са със заблуда. ЕЦБ не може да предотврати актуални загуби, защото не е с необходимата компетентност.Основните сценарии за еврото са:1.При запазено неправилно управление на еврозоната злините се уголемяват и еврото е със затихващи функции.2.При правилно управление на еврозоната подсигурява се устойчив европейски просперитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 2
bulgarian lev
преди 7 години
Аз от повече от две години откакто еврото е слабо купувам колкото мога. Евро и франк, съотношение 5/1. Когато еврото стане 1,49 долара прибирам. А то е било, пак ще бъде. Дотогава купувам яко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 0
Пуки
преди 7 години
Как им се иска на някои да спретнат една хипер инфлацийка, но това не е бившия соцлагер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
pecan
преди 7 години
Сценария Гърция експлоадира не е лош за ЕС . Може да има заздравяваш ефект . Преди 5 години със сигурност щеше да бъде такъв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 7 години
Всеки, който се окичи с табелката " Нъмбър Уан", ще се изкушава да "обедини" всички останали под могъщото си крило и мъдрата си опека - така е било, така и ще бъде. И всичко си е остава само с опит, щото "No. 2" и "No. 3" винаги се опитват да минат с едно място напред... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 9
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Глобализма не е нищо повече от вечната борба между нормалните хора и някакви ****на, който се смятат за елит! Поредният опит за диктатура над населението от страна на шайка негодници!Първия глобалистичен опит за поробване е станал с религиите, когато тая бира е изветряла, пробваха с комунизма, сега последния напън идва от страна на "либералната" НЕдемокрация и глобализма!Сюжетите се сменят, сценарият и целите са едни и същи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 7 години
Викаш, докато се борихме да наложиме содомизма, не усетихме как просрахме глобализма... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 9
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Сценарият за Еврото е само един и той се казва КРАХ! Ускорената инфлация ще спука балона при облигациите! Еврозоната не само, че вече няма политическата подкрепа сред населението в Европа, но тя противоустои на базови икономически закономерности, чието изкривяване не може да бъде вечно.В момента се говори за ПЕРЕСТРОЙКА в ЕС, но това е само неадекватна прелюдия към паническият опит на част от елитите да запазят статуквото. След рухването на СССР, може да се каже, че голяма част от света се промени в рамките на новата реалност. Предстой рухването на Глобализма, а с него си заминава и НАЙ-ГЛОБАЛИСТИЧНИЯ ПРОДУКТ, ЕС и Еврото! Дали прекършването на суверенните дългове ще стане след избора на Лю Пен или след година, няма особено значение. Текущата система ще рухне под собствената си тежест. Има базови икономически закони, НАД КОИТО НЕ СА ДОРИ И ЕВРОГЕЙОВЕТЕЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още