IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа се замисля за немислимото

Разпадането на ЕС и еврозоната вече се обсъжда и в други кръгове освен крайнодесните популистки партии

12:46 | 03.03.17 г. 22
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Като илюстрация на съмненията на Европейския съюз (ЕС) за собствената му съдба Бялата книга, представена от председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, много добре пасва на пъзела, пише FT в свой анализ.

Документът съдържа пет сценарии за развитие на ЕС до 2025 г. - блокът да не се променя и да продължи както досега, да остане да съществува само единният европейски пазар, тези, които искат повече, да започнат да правят повече, да се прави по-малко за ЕС, но пък действията да са по-ефективни, и всички да направят повече в името на бъдещето на съюза.

Неяснотата на Бялата книга е разбираема предвид изборите през тази година в Холандия, България, Франция, Германия и Чехия, заради които не са много правителствата с апетит да поддържат амбициозните планове на Юнкер, посочва изданието.

И все пак правителствата оценяват наличието на повече рискове. Стратезите по въпросите на външната политика в Берлин, Париж и други столици преразглеждат предположенията за неизбежността на интеграцията в ЕС и трайността на американо-европейския съюз за сигурност.

Така се връща на мода идеята за ЕС на различни скорости. Тя окуражава някои държави да се интегрират по-тясно, отколкото други. Предложението е най-атрактивно за държавите от Западна Европа и получи подкрепата на външните министри на Франция и Германия Жан-Марк Еро и Зигмар Габриел.

Друга идея е да се засили сътрудничеството в сферата на отбраната, така че Европа да се превърне в по-надежден партньор за сигурност на САЩ.

Отвъд тези относително предпазливи предложения някои политици и независими анализатори мислят немислимото. Един пример за това е доклад от MacroGeo – консултантска компания, оглавявана от Карло де Бенедети, един от най-старите председатели на бизнес общността в Италия.

В доклад на компанията, озаглавен „Европа в ерата на Тръмп и Brexit: Разпадане и прегрупиране“, се подчертават няколко доста смели заключения. В документа се твърди, че ЕС в сегашния си вид най-вероятно ще се разложи дори и ако проинттеграционисти като Емарюел Макрон и Мартин Шулц спечелят изборите във Франция и Германия.

"Чрез изборния цикъл 2021-2022 г. ЕС може да навлезе в последните пет години от реалното си съществуване“, посочва се в доклада.

В документа се подчертава, че освен дългосрочни шокове като излизането на Великобритания дългосрочните геополитически тенденции също причиняват „атрофия“ на блока. На източните и южните граници на Европа изгряват множество предизвикателства – незаконната миграция, разпадащи се държави, тероризъм, изменение на климата и руски ревизионизъм, посочва се в анализа на FT.

В същото време САЩ бавно се освобождават от Европа, за да се съсредоточат върху Китай и Азиатско-тихоокеанския регион. Германия пък няма как да замести САЩ и да се превърне в незаменим двигател на Европа. Берлин никога не би позволил еврозоната да се превърне в трансферен съюз и, въпреки спекулациите за германското ядрено оръжие, миналото й и съседите й няма да позволят на страната да стане доминираща военна сила.

Дали опасните националистически демони от миналото на Европа ще предизвикат разпадането на ЕС, каквито опасения имаше бившият белгийски премиер Ги Верхофстад? Авторите на смелия доклад не прогнозират анархична конкуренция между националните държави, но смятат, че ще се появи „германско геоикономическо ядро". То ще се състои от Германия и държавите в промишлената й верига на доставки, които изповядват нейната парична и фискална култура.

В документа се предполага също така, че ако Италия се разпадне, Северна Италия може да се присъедини към Холандия, Полша, Чехия, Словакия и някои скандинавски страни в тази група.

Всичко това би означавало и разпадане на еврозоната. Финансовите министри и централните банкери са категорични, че подобна стъпка ще бъде опустошителна за икономиката на Европа и световната финансова стабилност. Въпреки това този сценарий се обсъжда и в други кръгове освен от Националния фронт на Франция и Движението „Пет звезди“ в Италия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 10 rate down comment 12
bgMan
преди 7 години
Тогава на СССР не му трябваха бази защото съвсем предвидливо си отглеждаха местни верни слуги - предатели, подлизурковци и доносници.Докато останалите ако не ги пречупваха на време ги избиваха по лагерите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 10
ABBA
преди 7 години
По време на "тодоризма" у нас нямаше бази на СССР.Ся има на пиндосите в Ново село, а скоро и по други села....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 31 rate down comment 4
pinoccio
преди 7 години
Друже, не си съвсем прав. Проектът"Европа" е процес, не е едноактна пиеса. Няма как изведнъж Европа да стане това, за което говориш. То е хубаво, но както виждаш, има хиляди препятствия. Тези условности в бялата книга на Юнкер не са току така посочени. А и единен пазар не означава, че Холандия ще бъде сама насред Южнокитайско море. Ще има икономическа Европа с по-хлабави политически връзки между страните в интерес на самите страни. Както казва Марин льо Пен - не може Оланд да е вицеканцлер на Меркел. Тези неща се виждат. Хората не правят разлика между икономика и политика. Мислят си, че са в един пакет и едното не може без другото. Нищо подобно. Както навремето властваше парадигмата, че пазар без демокрация и многопартийна система няма. Няма, ама китайците ги опровергаха и показаха, че дирижиран и регулиран пазар с единен център на власт действа много по-добре от т.н. свободен пазар, който е свободен в интерес на корпоративния тоталитаризъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 28
lyusien
преди 7 години
Пълни глупости Е С ще продължава да бъде наи голямата икономика в света и все по бързо ще изгражда обща европеиска армия обща гранична и емигранстка служба и система която ще позволи по бързо вземане на решения Всякакви глупости на всякакви хора и политици са силно преувеличени Какво ще преставлява примерно Холанди я разделена от Европа Една регионална икономика която големите икономически гиганти С А Щ Китай Русия ще я прецакват и манипулират както си искат Сега не могат да правят това Германия ще продължава да бъде локомотива на Европа но ще се появят и други локомотиви - Франция Испания Полша Италия които ще теглят европеиската композиция с много по голяма сила Време е противниците на обединена Европа да си затворят човките и да млъкнат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 4
pinoccio
преди 7 години
Да, може да се каже, че е време разделно. В статията има резон. Белгия си е разпаднала се страна с пет парламента. Видимата разлика между Валония и Фландрия е убийствена. Само по пътя да си карате и ще знаете в коя част на страната сте. Южна Италия си е Африка, на юг от Флоренция все едно сте попаднали между Перник и Трън, само дето има народ. Самият Умберто Еко дава това гръмко определение в унищожителната си книга "Пражкото гробище". В Испания Каталония си е отделна държава. Дори в нашата България Видин и Лом са градове в Афганистан - и по жители, и по занятие, и по инфраструктура. Единен пазар е единственият възможен формат, за съжаление на бялата книга. Политическият проект "Европа" е за богати държави членки. Няма как в единия край минималната заплата да е 2000 евро /Люксембург/, а в другия - няма и 200, и то, ако имате хабилитация върху "Процесите в бензолните вериги, когато наливате боза в резервоарите си". И това е на отстояние от 2000 км. - дето се казва - рядом Москвъй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още