IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нервността по източния фланг на НАТО

Въпреки сериозното присъствие на Алианса в източноевропейските страни членки по източния фланг все още се шири нервност

08:47 | 21.02.17 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: НАТО</em></p>

Снимка: НАТО

Само допреди година източноевропейските страни от НАТО можеха само да си мечтаят за присъствие на американски или германски войници на тяхна територия. Но след като на срещата на върха на НАТО през 2016 беше взето решение за засилено присъствие на Алианса в региона, в Полша и в балтийските републики започна разполагането на танкове, тежко въоръжение и няколко хиляди натовски войници. А скоро американска бригада ще започне учения в България и в Румъния, пише в анализ за Deutsche Welle Розалия Романиец.

„Това е парадокс. Не може да се каже, че ситуацията на източния фланг е станала по-сигурна, но въпреки това хората в Полша вече се чувстват по-сигурни", заяви в тази връзка полският външен министър Витолд Вашчиковски. И наистина: на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността полската делегация не се умори да повтаря, че покрай засиленото присъствие на натовски части Полша вече се чувства като пълноправен член на Алианса, а не просто като страна "втора категория". 

Но далеч не всички източноевропейци бяха толкова доволни. Президентът на Литва Далия Грибаускайте похвали засиленото присъствие на НАТО в нейната страна, но същевременно настоя за още повече военна подкрепа от страна на САЩ и за допълнително подсилване на източния фланг на Алианса. Решенията от юли 2016 г. „вече не са достатъчни", заяви Грибаускайте пред журналисти в Мюнхен. И добави, че американските войски са концентрирани преди всичко в Западна Европа, вместо по рисковите източни граници. По думите на Грибаускайте балтийските страни разглеждат прякото участие на САЩ като "абсолютно необходимо". Никой друг източноевропейски представител не го формулира толкова ясно - повечето са просто доволни, че подсилването на източния фланг на НАТО най-после е стартирало.

И още една тема, която обединява източноевропейците: разходите за отбрана. Полша и Естония отдавна изпълняват изискването да отделят два процента от БВП за отбрана, а Румъния обещава да изпълни тази цел още през 2017 г. България, Хърватия, Латвия и Литва са все още далеч от постигането ѝ, но въпреки това заделят повече за отбрана в сравнение с Берлин.

Затова и единодушният упрек на източноевропейците гласи: отказвайки да отделят повече средства за отбрана, Германия и другите като нея застрашават нашата сигурност. В същото време обаче страните по източния фланг на НАТО са наясно, че точно сега, в годината на избори, дебатът с Германия по този въпрос е безсмислен.

„Германия осъзнава своята отговорност", увери канцлерът Меркел, визирайки двупроцентните отчисления за отбрана. Но побърза да добави, че страната ѝ ще може да изпълни тази цел едва през 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:29 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 7 години
надали имат тoпки за това :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 7 години
нормално, все пак от там идва заплахата, не от мексико :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 6
KPetkov
преди 7 години
Почна се. Руснаците нападат вече британските НАТО войници в Естония. Голям бой ще бъде :)http://***.dailymail.co.uk/news/article-4243992/Russian-honey-trap-threat-UK-troops-deployed-Estonia.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 7 години
Ако бутнеш някоя рубла може и пържола да взема. Малко ще ми есъвестно че са кървави рублите, но както знаеш гладът е по-силен от тока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 7 години
Не разбирам притесняваш ли се или се радваш? Според мен е второто, защото е видно че искате да си констуирате една губернийка на територията на родината ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 7 години
За това кой ще се изпарява не знам, но ние "американците" ще сублимираме Евразия. Бъди уверен в думите ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 4
ДХДО
преди 7 години
Хахаха ... ю мейк ***' дей :)) Верно, че тоя комедиантин, екс-прецедента много им беше набрал ... образно и цветно го визуализирах, какво страшилище ще бъде :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 4
ДХДО
преди 7 години
Как е юнаци, ще пляскаме ли рюшнаците , кръвта бумти ли в слепоочията, чувствате ли приятния гъдел на превъзбуда и нетърпение под лъжичката, нахънали сте, йеее ? :)Сега светва ли ви под капите, каква е била ЕДИНСТВЕНАТА причина, сегашните ни "партньори" да ни запишат за свои "партньори " ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 8
Hammer
преди 7 години
Ние винаги изпълняваме заповедите на господарите, дори ако трябва да прекъснем проекти, които са в наш интерес или ако ни се нареди да приемем още "бежанци". Ако Тръмп каже, че всички членки на НАТО трябва да отделят по два процента от БВП за отбрана, а България трябва да отделя десет, пак ще си платим - ще намалим пенсиите от 80 евро на 40 ако трябва, но ще сме солидарни с нашите партньори. Нищо, че заплахата за сигурността ни идва от южната съседка, която ни се явява съюзник и която ни пази въздушното пространство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 8
KPetkov
преди 7 години
Това беше смешно:"сериозното присъствие на Алианса в източноевропейските страни членки"Ако ще се защитаваме от руснаците ще ни трябва доста повече от "сериозното" присъствие на Алианса.http://***.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=russia
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още