С приближаването на изборите за президент в САЩ на 8 ноември и серия от избори и други политически решения, които бързо наближават в Европа, сега е добър момент да се запитаме дали глобалната икономика е в достатъчно добра форма, за да устои на нов голям отрицателен шок, пише бившият главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Саймън Джонсън в свой коментар.
Отговорът, за съжаление, е че растежът и заетостта по света изглеждат крехки. Голяма нежелана изненада – например избирането на Доналд Тръмп в САЩ, вероятно ще срине фондовия пазар и ще вкара света в рецесия.
Винаги има множество полезна информация от полугодишния икономически доклад на МВФ, който се базира на детайлни данни от цял свят. Тъй като последната му версия бе публикувана в началото на октомври, в момента той е особено релевантен.
Основната прогноза на фонда в World Economic Outlook за ръста на глобалния брутен вътрешен продукт възлиза на 3,1% за тази година и 3,4% за 2017 г. Това е малко под прогнозите от април, като има признаци за отслабване в САЩ, еврозоната и, разбира се, Обединеното кралство (борещо се с последиците от предстоящия Brexit).
Най-очевидният тъмен облак на глобалния хоризонт е Европа. Британските проблеми със сигурност не помагат, но по-дълбоките проблеми продължават да са свързани със самата еврозона (Великобритания в крайна сметка така и не прие еврото). Общият растеж в Испания е донякъде окуражителен, продължавайки да показва известно възстановяване. Но продължащият мрак около Италия – третата най-голяма икономика в еврозоната, която се разширява с по-малко от 1% годишно, е сериозен проблем, коментира Джонсън.
Това, което усложнява макроикономическите проблеми е продължаващитя натиск върху банките в еврозоната. Тези банки така и не се възстановиха изцяло от по-ранните си загуби, а нивата им на собствен капитал остава нисък в сравнение с този на международните конкуренти (като САЩ) и това, което инвеститорите смятат за разумно.
Най-големият проблем остава несигурността около това върху кой е тежестта, ако загубите на банка предполагат потенциална несъстоятелност. Тези банки очевидно са твърде големи, за да се провалят – нито едно разумно европейско правителство не би позволило дефолт по банков дълг. Но няма договореност как да се споделят загубите на банка сред страните. Като цяло еврозоната има достатъчно фискален капацитет, за да застане зад банките си. За съжаление обаче подобна стъпка все още е решение на всяка отделна страна, а колективните механизми за рекапитализация на европейските банки остават частични и далеч по-слаби.
Това, което допълнително усложнява трудностите е, че растежът на развиващите се пазари със среден доход не е силен, продължава Джонсън. По-бавният растеж в тези страни се вижда в по-ниския прогнозиран внос и очакваните по-ниски цени на суровините, което ще се отрази негативно върху страните, които внасят суровини и енергийни ресурси. Икономиката на Нигерия, например, се очаква да се свие с 1,7% тази година.
Растежът в САЩ, според данните на МВФ, е бил 2,6% през 2015 г. и се очаква да се забави до 1,6% тази година, преди леко да се възстанови до 2,2% през 2017 г. Има дълго стабилно възстановяване от финансовата криза през 2008 г., но ефектите на срива все още влияят.
Тръмп обещава да засили растежа на САЩ незабавно до 4,5%, но това е чисто и просто фантазия, пише Джонсън. Много по-вероятно е неговите антитърговски политики да доведат до остро забавяне, подобно на това във Великобритания.
Всъщност влиянието от победа на Тръмп върху САЩ може да е дори по-лошо. Докато правителството на британския министър-председател Тереза Мей иска да затвори британските граници за имигранти от ЕС, то все пак иска да търгува със света. Тръмп, от друга страна, иска да ограничи вноса чрез редица политики, като всички те са в рамките на президентските правомощия. Той няма да се нуждае от одобрението на Конгреса, за да удари спирачки на американската икономика.
Дори в най-добрите си моменти американските законодатели често не се замислят достатъчно за влиянието на действията им върху останалата част на света. Водена от Тръмп рецесия на търговията ще върне Европа отново към пълна рецесия, което вероятно ще задейства сериозна банкова криза. Ако този риск не бъде удържан – а вероятността от провал на европейската банкова индустрия вече е смущаващо висока, това ще бъде поредната отрицателна спирала. Във всеки случай ефектите върху развиващите се пазари и всички страни с по-нисък доход ще бъдат драматични.
Инвеститорите на фондовия пазар в момента смятат, че вероятността Тръмп да стане президент е доста ниска, завършва Джонсън. Но, макар че точните последствия от лоши политики да са винаги трудни за предвиждане, ако инвеститорите грешат и Тръмп спечели, трябва да очакваме голям спад на очакваните бъдещи печалби на редица сектори – и вероятен срив на по-широкия пазар.
Повече по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!
преди 8 години изборът на ДТ ще е шок и удър срещу борсовия и спекулативен капитали възход за икономиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ей това ще е шок - Най-големият проблем остава несигурността около банките в ЕСи върху кой ще е тежестта .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Шок ще е да изберат за 3-ти мандат старите корумпирани ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вероятна грешка в "очакваните по-ниски цени на суровините, което ще се отрази негативно върху страните, които внасят суровини и енергийни ресурси." Според мен се отразява негативно на страните "изнасящи суровини" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години С две думи "Саймън казва": Ако чичко Тръмп вземе, че спечели, доста балони щели да фъснат..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар