IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Да пускаме кепенците

Блокирането на СЕТА ще бъде истинска катастрофа за Европа, коментира Барбара Везел от Deutsche Welle

08:56 | 16.10.16 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Илюстрация: Pixabay</em></p>

Илюстрация: Pixabay

Решението на германския Конституционен съд да даде зелена светлина на Договора за свободна търговия с Канада (СЕТА) е частична победа за Европа. Председателят на съда недвусмислено посочи какви ще бъдат  последиците, ако Германия блокира СЕТА: рисковете са по-скоро политически, отколкото икономически. В аргументите към решението ясно се казва, че би пострадало международното доверие към Федералната република и Европейския съюз. И наистина, СЕТА е един вид лакмус за това дали ЕС изобщо е в състояние да сключва търговски договори с която и да е страна в света, коментира Барбара Везел за Deutsche Welle. 

Канада е възможно най-добрият партньор

В икономическо отношение договорът за свободна търговия не е особено важен за Европа. В списъка на европейските търговски партньори Канада е едва на 11-то място. ЕС обаче е най-важният търговски партньор за Канада, след САЩ. С други думи, канадската страна има много по-голям интерес от функциониращ търговски договор. Докато за европейците СЕТА е един вид експериментален модел: ако споразумението с канадците проработи, то може да послужи като матрица за сходни договори с Виетнам, Нова Зеландия и Австралия.

Канадците са гъвкави, а икономическият им модел е сравнително близък до европейския, тъй че част от вече известните проблеми бързо намериха решение. Например: арбитражните съдилища за защита на инвеститорите, условията за обществените поръчки, закрилата на труда и околната среда, устойчивото развитие. Вярно, че някои от клаузите не съвпадат сто процента с европейското право – например, когато става дума за оценката на рисковете при продукти и технологии. Но нима можем да очакваме, че европейските закони ще са напълно приложими за която и да е страна-партньор? Тоест, споровете около СЕТА ни изправят пред въпроса дали искаме едно сравнително добро споразумение, или пък занапред се отказваме от договори с която и да било страна. 

Валония блокира 

Германският конституционен постави и някои искания, например: за правото на отделна страна да излиза от договора. Подобна клауза трудно може да бъде наложена, но това вече не е от особено значение, след като регионалният парламент във френско езичната част на Белгия оповести, че блокира СЕТА. Критиците на договора многократно се оплакваха, че той не е бил подложен на широко обсъждане в съответните страни. И ето, че един малък регионален парламент на една малка държава от ЕС блокира цялата конструкция. При това, без сериозни политически причини. Защото едва ли няколко стотин валонски свиневъди действително ще пострадат поради евтин внос тъкмо от Канада. Тук изобщо не става дума за демокрация, а за тежкия конфликт между Валония и Фландрия, за политическата позиционна война в разпокъсана Белгия. Т.е. валонската блокада е свързана не със съдържанието на СЕТА, а с нагласите на провинциалните властници, които се чувстват достатъчно силни, за да се опитат дори да свалят централното правителство.

Унищожителен удар за ЕС

Търговската политика е една от най-важните компетенции на Брюксел, тя засяга самата сърцевина на ЕС. Но когато Еврокомисията реши, че има прерогативи да подпише СЕТА, веднага се надигнаха мощни протести, които принудиха Брюксел да се съгласи договорът да бъде внесен за одобрение в националните парламенти. А това са общо 38 парламента, които могат да кажат "не" по каквато и да било причина и да блокират начинанието.

За Европа провалът на СЕТА ще бъде истинска катастрофа. Търговски договори и подобни международни споразумения винаги са насочени към икономическия интерес на целия ЕС. Ако отделни региони ги блокират, защото се страхуват от локални отрицателни последици, цялото начинание се превръща във фарс. Та нима Валония сериозно смята, че е в състояние сама да сключи по-добър търговски договор с която и да било страна в света?! Или може би просто ще спре да търгува и ще я кара само на собствено свинско месо? Ставаме свидетели на възможно най-голямото политическо плиткоумие. Ако нещата продължават така, Европейският съюз може вече да си стяга куфарите и съвсем демократично да пуска кепенците, коментира Везел. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 17 rate down comment 3
scott
преди 8 години
ми да ти кажем как?Аз съм от шел и България има сета с канада. Правим си централка там. И почвам да въртим петрола, бензина, печалбите без НИКВА МИЛОС И СТАНДАРТИ! И! Кат се разпискат месните, че тровим почвата, продавам ментета и експлоатирам и карам работниците ми да гладуват: директно ги карам да млъкнат по силата на СЕТА. Никво национално законодателство не може да ми вменява задължениа и да ми държи сметка. Българското правителство се е ПОДПИСАЛО ПОД ТОВА. Канадските стоки у канада - нас големите концирни ше ни таковат. двойната комбина в действие. честито.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 16
hex
преди 8 години
Канадците са по-уплашени и далеч по-големи протести от тоя в София правят. При това на производители, а не на синдикати. България въобще не е застрашена, защото произвежда далеч по-евтини продукти. Канада се стреми към богатите европейски страни, а не към ограничения и слаб български пазар. Земеделските им продукти са скъпи, храната е скъпа, електрониката им не е по-евтина, дрехи и обувки са цифромания, специалистите им са високоплатени... Как ще ти отнемат пазар, на който си стъпил? Единствено при висококачествените продукти могат да ни бият, но малко повече конкуренция там е от полза за потребителя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
ing5rov
преди 8 години
http://dnes.dir.bg/news/sofia-bulgaria-protest-tpti-24212375?nt=4Ето и реакцията в София.Ивайло Попов от екологично сдружение "За Земята каза: "Към момента България е единствената страна в ЕС, която няма изготвен анализ на въздействието, а в същото време имаме кратки споменавания в медиите колко страхотно ще бъде. Никой обаче не знае няколкото политици, които се изказват така, защо те смятат така".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
http://dnes.dir.bg/news/bulgaria-frantzia-ispania-protesti-tpti-24211504?nt=4Инвестора , покажете на хората какво мислят и европейските народи , стига платена манипулация !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 36 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
"За Европа провалът на СЕТА ще бъде истинска катастрофа."Инвестор , не лъжете хората , провалът на СЕТА ще е крачка към независимостта на Европа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 3
SS-23
преди 8 години
Това е номера ... и т.н. СЕТА фактически е истискията ТТИП, този "ттип" , който се отхвърли беше примамката, странична маневра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Да пускаме кепенцитеИлюстрация: PixabayРешението на германския Конституционен съд да даде зелена светлина на Договора за свободна търговия с Канада (СЕТА) е частична победа за Европа.---Мда... ето кой е троянският кон на т.н. европа! Швабите! Пуснаха ГМО-то през Баейр (хем ша ми тровим, хем ша ви "лекуваме" - плащайте двойно), а сега ша пуснат ТТИП през "тайгата"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 5
scott
преди 8 години
СЕТА ***!Ако аз съм шефче на монсанто и ми откажат ттип, ше си преместим централес у ванкувър, само за да работим и *** ес чрез сета. Тез, кукломодите, умниииииии! СЕГА ШЕ СЕ ВИДИ ДАЛИ ЕС ИМА РАЗУМ ДА РАЗПЕРДУШИНИ И ВТОРАТА ОКОВА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още