Вотът е красноречив – гласоподавателите във Великобритания гласуваха в полза на излизането от Европейския съюз (ЕС). Въпреки че референдумът трябва да бъде одобрен от народните представители в Лондон, това най-вероятно означава, че през следващите месеци британските и европейските лидери ще започнат преговори по условията за напускане на Великобритания.
Очаквано политическите сътресения вече са факт, най-вече със заявката на Дейвид Камерън да напусне премиерския пост през октомври. Освен тях обаче, ако разгледаме ЕС и Великобритания като отделни икономически субекти, на първо време Brexit ще се отрази много повече на британската политика и икономика.
Отделянето ще отнеме години, като всички последствия е трудно да бъдат предвидени към настоящия момент. Въпреки всичко можем със сигурност да очакваме няколко промени през следващите месеци.
Процесът по напускане на ЕС ще отнеме години
Референдумът не задължава правно Лондон, като има и няколко начина, чрез които теоретично Brexit би могъл да бъде блокиран или дори избегнат. Въпреки това точно на Острова надали имат политически лидер, които би предприел такова политическо "самоубийство" и би тръгнал против волята на народа си.
Да погледнем към европейските разпоредби. Член 50 от Договора за Европейския съюз обуславя процедурите, които трябва да премине дадена държава членка, за да се оттегли от Съюза. Те изискват съответната страна да уведоми ЕС за нейното желание за преустановяване на членството и задължават след това ЕС да пробва да предоговори условията и да се опита да запази състава на блока. С други думи, има да се извърви дълъг път, краят на който не изглежда толкова предизвестен, колкото сега след първоначалния шок.
Brexit ще доведе до проблеми за икономиката на Великобритания
В краткосрочен план несигурността за бъдещето на отношенията на Великобритания с ЕС - най-големият ѝ търговски партньор, може да тласне Лондон в рецесия. Първата "експлозия" стана факт в петък сутрин със сривовете на международните пазари, които в крайна сметка доведоха до най-лошия ден за финансовия сектор в Европа от 2008 г. насам. Британският министър на финансите Джордж Озбърн дори предварително намекна, че се обмисля спиране на търговията на фондовия пазар, ако сънародниците му гласуват за излизане от ЕС.
В дългосрочен план ситуацията може да стане дори по-лоша. Ако правителството на Камерън в действителност падне, перспективите за договаряне на благоприятна за Великобритания сделка с ЕС може да бъдат отслабени. Има и още един риск – други държави може да бъдат окуражени и също да пожелаят да поемат по собствен път извън състава на ЕС.
Всичко това може да създаде сериозни проблеми за бизнеса във Великобритания. Според изчисления на правителството на страната излизането от ЕС може да свие британската икономика с между 3,8 и 7,5% до 2030 г. - в зависимост от това как протекат преговорите за достъп до единния европейски пазар. Други изследвания отчитат по-малък, но въпреки това със сигурност значим ефект.
преди 8 години Доколко делегираният избор е реална демокрация ... е отделен въпрос.Питам се, ако ЕС се беше държал принципно, примерно с гърците и ги бяха изхвърлили, сега кои щяха да излизат от ЕС ?! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Имам в предвид избираме ги ние, европейците. Оланд и Меркел са ги избрали, съответно французи и германци. Юнкер е избран от всички европейци гласували за ЕНП на изборите за европарламент през 2014та. Шулц също е легитимно избран евро депутат от ПЕС. Туск е избран пък от същия този легитимно избран от нас Европарламент.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ми...как точно аз и ти ги избираме, би ли ми казал? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ми да!и на изток комунистите останаха на власт и са си доообре. за сметка на останалите. те тва имат предвид и на запад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А ако оставим майтапа настрана ще я направят тези, които си изберем. Всеки един от изброените от теб е дошъл на власт след избори. Хайде без Шулц, но пък никъде не съм чувал председател на парламент да се избира пряко. Това има на тезгяха това избираме. Или пък си мислиш, че Льо Пен, Фарадж или.онова другото холандско ***.дерме ще се справят по добре? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз викам да те пратим теб да я направиш :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Същия куклен театър ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар