IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

10-те най-важни въпроса за случилото се в Панама

Това вероятно е най-голямото и най-скандално изтичане на данни в историята

16:02 | 04.04.16 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изтичане на 11,5 милиона документа от една адвокатска фирма в Панама разкрива как богатите и могъщи хора, включително руският президент Владимир Путин и неговият украински колега Петро Порошенко, укриват парите си. Mossack Fonseca - една от най-потайните офшорни юридически фирми, е помагала на клиентите си да перат пари и да не плащат данъци в продължение на 40 години при пълна безнаказаност. Фирмата заяви, че никога не е била обвинявана в престъпна дейност. 

Възникват редица важни въпроси, а Die Welt се опитва да даде някои отговори.

За какво точно иде реч?

Изтичане на информация от управител на компании от типа "пощенска кутия" разкрива според Süddeutscher Zeitung, NDR и WDR, както и медии от 80 страни, информация за финансови сделки на политици и известни лица с помощта на цели 215 хил. фирми-пощенски кутии. При тези фирми се създава седалище в страна с изгодни данъчни условия само с пощенски адрес, докато бизнесът провежда търговските си дейности в други държави с цел да намали данъчните си задължения.

Кой е замесен?

В „най-големия финансов скандал на историята“, както го описва италианският Corriere della Sera, са замесени 12 бивши и настоящи държавни и правителствени ръководители, 128 други политици и милиардери и спортни звезди. Един известен пример е исландският премиер Сигмундур Гунлаугсон. Неговото действие е особено осъдително, защото Исландия почти бе изпаднала в несъстоятелност поради съмнителни финансови сделки и именно благодарение на това Гунлаугсон встъпи в длъжност.

Сред имената са и тези на министър-председателя на Пакистан, на краля на Саудитска Арабия и децата на президента на Азербайджан. Документи има и за украинския президент Петро Порошенко, покойния баща на британския премиер Дейвид Камерън, близки на сегашни или бивши членове на китайското Политбюро.

Кои са Mossack Fonseca?

Mossack Fonseca, която се оказа в центъра на скандала, е дискретна панамска адвокатска кантора, която има малка група отбрани клиенти и се е специализирала в избягването на плащане на данъци. Загадъчната завеса над нея бе вдигната в неделя, когато международно разследване, направено от над 100 медии въз основа на документи от тази фирма, разкри, че 140 водещи политици и известни личности имат авоари в данъчни убежища.

В някои от тях са посочени и предполагаеми методи на действие на кантората за заличаване на следите, а един от тях е използването на данъчни убежища като Британските Вирджински острови и страни в Тихия океан.

Кой ръководи адвокатската група, чиито офиси се намират в стъклена сграда в бизнес квартала на Панама?

Юрген Мосак, съоснователят на компанията, създадена преди тридесетина години, е роден в Германия през 1948 година. Той емигрирал заедно със семейството си в Панама, където следвал право. Неговият баща бил нацист, служил в SS частите (елитни подразделения на германската армия) по време на Втората световна война според Международния консорциум на разследващите журналисти (МКРЖ), който цитира документи на американската армия, посочва AFP. Според "стари разузнавателни документи" той предложил да шпионира в полза на ЦРУ.

Другият съосновател, Рамон Фонсека, е роден през 1952 година. Той получил диплома за юрист също в Панама, но следвал в престижния Лондонски икономически университет. В интервю той посочва, че мислел да става свещеник.

Къде действа компанията?

По собствени данни Mossack Fonseca има над 500 служители. Компанията действа в Белиз, Холандия, Коста Рика, Великобритания, Малта, Хонконг, Кипър, Британските Вирджински острови, Бахамските острови, Панама, Ангила, Сейшелските острови, Самоа и щатите Невада и Уайоминг.

Защо Панама?

Панама, заедно с Каймановите острови и Бермудите, е един от най-важните финансови центрове в Латинска Америка. Изключително либералното банково право привлича многобройни банки в Централна Америка. В момента около 90 банки държат депозити в размер на около 65 млрд. щатски долара там. Финансовата криза заобиколи в голяма степен Панама и дори донесе на финансовия център допълнителни инвестиции. Панама се счита от мнозина за данъчен рай, но постоянно в медиите се появяват материали за  незаконни сделки. През 80-те години страната бе банковият център за колумбийските наркокартели.

Какво представляват офшорните компании?

Дружества или корпорации могат да се установят в офшорни зони, за да могат съвсем законно да осъществяват финансов бизнес и сливания и придобивания или да осъществяват по-добро данъчно планиране.

Всички, които оперират фирми-пощенски кутии, ли са престъпници?

Не. Има и легитимни причини за ползването им. Наистина офшорни банкови сметки може да се използват за заобикаляне на регулаторните надзори и данъчните задължения, но не е нелегален начин. Фирми и физически лица може да използват подобни кухи компании, които първоначално не са свързани със съществени активи или операции, често за прикриване на собствеността на някои средства. Руски бизнесмени ги използват, за да защитят активите си срещу икономическите и паричните санкции срещу страната им.

Престъпници ли са някои, които използват подобни кухи фирми?

Да, има и такива. Но това трябва да докаже прокуратурата.

Колко данни са откраднати?

Много. Общо Panama Papers се състоят от 11,5 млн. документа, които се състоят от мейли, бази данни, PDF-и, снимки и текстови документи. Общо данните са в обем от 2,6 терабайта. За сравнение – разкритията на Wikileaks са от 1,7 гигабайта, по-малко от 1/1000 част от Panama Papers. Данните са за дела от седемдесетте години до пролетта на 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Казано просто офшорките са нелоялна конкуренция като сенчеста икономика и наскоро Маргрет Вестагер, еврокомисар по въпросите на конкуренцията, нарече корпоративните данъчни вратички незаконни форми на държавна помощОстаналото е коментар 2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Панамска адвокатска кантора е една от 4-те големи кантори тоест може да си представите за каква информация става реч тоест за какво ''кражби''Офшорките са ''вратички'' в закона и се сещам за казаното от Цветан Василев когато го награждаваха за банкер 1 ''неморално но законно'' По груби сметки офшорките ощетяват бюджетите на ЕС и САЩ с около 1трлн. долара и съм обяснил всичко - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034Тъй като проф.Джозеф Стиглиц не казва от къде ще дойдат парите трябва да се обяснява ,и в какво да се инвестират за да се избегнат катастрофите ВАЖНО Е и новия закон за офшорките във България - http://***.bloombergtv.bg/shows/2016-03-18/ofshorkite-vlizat-v-obshtestvenite-porachkiНякои престъпници са в Нар.събрание и прокарват ''вратички'' в законите тоест България и света се ограби с ''вратички'' в законите и т.н. методи като неолиберализъм във финан.капитализъм - премахването 1999г. на закона ''Глас-Стигъл'' от 1933г. и т.н. и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
Internet
преди 8 години
Голямо питанеКипър е част от ЕС и от еврозоната и подлежи на ЕНП, значи ЕЦБ е проспала тази офшорна история с руската търговска банка в Кипър, която уж давал необезпечени заеми на някого. Или надзорът на ЕЦБ е спал здраво...- Единният надзорен механизъм (ЕНМ) e система за банков надзор в Европа. Той включва Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните надзорни органи на участващите държави. Понастоящем всички държави от еврозоната участват в ЕНМ, като държавите извън еврозоната също могат да се включат, като встъпят в тясно сътрудничества с ЕЦБ. Рамковият регламент за ЕНМ определя правната структура за сътрудничеството на Европейската централна банка с националните надзорни органи в рамките на ЕНМ. В него са регламентирани взаимоотношенията между ЕЦБ и националните надзорни органи и се съдържат правила, приложими пряко към банките. Нещо ЦРУ не владее напълно материала напоследък, допуска груби и елементарни грешки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още