Необходима диверсификация
Обръщането на късмета на норвежкия народ в последно време вече доведе до влошаване на потребителските настроения. Цените на жилищата почти замръзнаха.
Малко неща в Осло обаче показват това. В столицата цените на жилищата се запазват, тъй като плащанията по ипотеките остават поносими благодарение на исторически ниските лихвени проценти.
И на главната търговска улица повечето хора все още харчат пари - дори онези, които са загубили своята работа, остават платежоспособни благодарение на щедрите социални помощи, а разходите на богатите продължават да са високи.
"Търсенето остава силно, така че все още не усещаме последиците", казва един от съдружниците в луксозен магазин за дрехи и аксесоари. "Положението със (снабдяването) е по-лошо, тъй като всичко става много по-скъпо заради слабата крона."
Ясно е обаче, че Норвегия не може повече да разчита на петрола, за да подхранва растежа на своята икономика.
"Никой от нас не може да бъде сигурен къде ще отидат цените на петрола", признава Сулберг. И подчертава: "Норвежката икономика трябва да се диверсифицира."
Широк консенсус
На конференцията на Конфедерацията на норвежките предприемачи миналия месец в Осло участниците не изпитваха ни най-малко съмнение, че ситуацията е сериозна.
Генералният директор на сдружението Кристин Скоген Лунд наруши традицията и покани председателя на Конфедерацията на профсъюзите на Норвегия Гед Кристиансен да излезе редом до нея на сцената.
"Безработицата е на най-високото си равнище от 1995 г. и много от безработните са младежи", отбеляза Скоген Лунд.
"Съгласни сме, че трябва да се изправим пред предизвикателствата заедно", каза Кристиансен.
Правителството и централната банка също дават своята лепта, за да предотвратят твърдото приземяване на норвежката икономика.
Norges Bank понижи своя основен лихвен процент на три пъти миналата година до едва 0,75%, като на хоризонта се задават нови съкращения, а кабинетът "обра" суверенния фонд на страната, в който бяха събрани 7 трлн. норвежки крони (820 млрд. долара), за да налее пари в икономиката.
"На фона на нарастващата безработица ние трябва да използваме стимули от петролния фонд", казва премиерът Сулберг пред BBC, оправдавайки решението за финансиране на инвестиции и данъчни намаления чрез взимане на повече средства от суверенния фонд, отколкото внасяне, за първи път от неговото създаване през 1998 г.
Икономически стимули
В момент, когато бизнесът и трудът са на една страна, а централната банка е ангажирана да държи лихвите ниски, правителството дирижира една трансформация на икономиката.
"Благодарение на петролния и газовия сектор ние изградихме един голям сектор на услугите, който може да бъде използван за поддържане на други сектори в бъдеще", обяснява Сулберг.
Тя прогнозира ръст на алуминиевата индустрия, здравеопазването и, не на последно място, на рибовъдните стопанство и риболова в момент, когато 4,5 килограма консервирана и пакетирана сьомга струват повече от един барел петрол.
"В дългосрочен план Норвегия ще има икономика, която ще е по-диверсифицирана и по-зелена", уверена е Сулберг.
(БТА)
преди 8 години Преминах статийката по диагонал. Нищо ново под Слънцето. Дали са достатъчно хората /и там/, питам се, дето са разбрали че, в свят на спадащи цени, е важно да откриеш качествения скок в производителността, дето да ти вдигне маржа на печалбите. Само да не мрънкат: В бранша на въглеводородното папо имаха оферти, презряха ги, нека си носят последиците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дълговете на домакинствата надхвърлиха 200% от годишния разполагаем доход, превръщайки норвежците в едни от най-задлъжнелите хора в Европа - това какво общо има с петрола ?! Банкстерите т.е. 51% от проблемите на света идват от лихварството и т.н. дерегулации на финан.капитализъм - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 ,и съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441 отговор Сигнализирай за неуместен коментар