IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сривът на петрола носи заплаха от фалит за страни като Русия и Саудитска Арабия

Нова криза на суверенните дългове може да събори и западните банки, прогнозира Матю Лин в MarketWatch

16:46 | 12.02.16 г. 34
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Каква може да бъде следващата голяма финансова криза? Спукване на балона при акциите в технологичния сектор, който се надува през последните две години? Тотален крах на фондовия пазар извън разпродажбите, което вече белязаха началото на 2016 година? Всяко едно от тези неща би могло да се случи. Все повече обаче изглежда, че ще станем свидетели на национални фалити, предизвикани от сриващите се цени на петрола и суровините, пише Матю Лин за MarketWatch.

Международният валутен фонд (МВФ) обсъжда спасяване на Азербайджан, тежко засегнат от силното поевтиняване на петрола. Венецуела е готова да обяви фалит - отново - по същата причина. Еквадор изглежда ще поеме по същия път. И по-значими държави могат да ги последват - най-вече Русия и Саудитска Арабия. Никоя от тях не изглежда платежоспособна за дълго време при тези много ниски цени на суровините.

Скоро можем отново да изпаднем в мащабна криза на суверенните дългове. Само че този път износителите на суровини ще бъдат въвлечени във водовъртежа, а не страните от периферията на еврозоната. Точно като при кризата в еврозоната обаче загубите скоро ще се прехвърлят към банковата система и не след дълго може да се наложи да има поредица от спешни спасявания.

Ключовият въпрос ще бъде дали това може да се използва за прокарване на реформи, тъй като няма много смисъл просто да се спасяват държави, които повече не могат да разчитат на енергийния износ.

Сривът на петролните цени и на други суровини покрай тях вече доминира на пазарите от началото на тази година. За по-голямата част от света и дори повечето нововъзникващи пазари по-евтиният петрол би следвало само да засили икономическия растеж. За износителите на петрол обаче това е катастрофа.

Първите "пукнатини" започват да се появяват в Азербайджан, един от най-големите износители на петрол сред бившите съветски републики. Страната вече започна разговори с МВФ за спешна помощ, тъй като харчи бързо резервите, натрупани в годините, когато един барел петрол се търгуваше за 100 долара и отгоре. Досега са стопени над 60% от резервите и се обсъжда пакет от заеми за над 4 млрд. долара.

Азербайджан обаче не е единствената държава, която ще закъса. Венецуела, която от години е икономически неспасяем случай въпреки богатите си природни ресурси, е в още по-голяма беда от обикновено. Президентът Николас Мадуро обяви икономическо извънредно положение, макар вероятно това да не се различава толкова от нормалния живот за отдавна страдащите граждани. Еквадор не изглежда в много по-добра форма.

Следващата е Нигерия. Тя вече поиска 3,5 млрд. долара заеми от Световната банка и Африканската банка за развитие, които да й помогнат при недостига на ликвидност, причинен от силния спад на стойността на петролния износ.

Ами двете наистина големи икономики, движени от петрола - Саудитска Арабия и Русия? Саудитските финанси никога не са се славели с прозрачност. Страната има един от най-ниските производствени разходи в света, но има и огромни разноски и на практика няма други източници на приходи.

Дори по официални данни Саудитска Арабия отчита бюджетен дефицит от близо 100 млрд. долара за миналата година и като се има предвид, че цената на петрола все още спада, и въпреки икономиите, тази година е малко вероятно да бъде много по-добре. Това се равнява на 15% от брутния вътрешен продукт (БВП), което прави Гърция да изглежда направо скромна в харчовете. Саудитците имат изобилие от активи, на които да разчитат, но когато харчиш с 15% повече, отколкото изкарваш на година, бързо изгаряш много от ликвидните пари.

Бюджетният дефицит на Русия не е чак толкова висок. Прогнозите на финансовото министерство го оценяват на 20 млрд. долара за тази година, или около 3% от БВП. Това обаче се основава на цена на петрола 40 долара за барел, което сега изглежда нещо далеч назад във времето.

Икономиката изпадна в рецесия - най-новите данни сочат, че се е свила с годишен темп от 3,7% - рублата е в състояние на свободно падане, а страната харчи скоростно резервите си. Заради военната си намеса Владимир Путин напълно се провали в диверсифицирането или модернизирането на икономиката си и остави държавата на произвола на енергийните пазари (колкото и странно да е, вече не чуваме много за това как Путин може да упражнява натиск върху Западна Европа чрез контролиране на петролните и газовите доставки). Нищо добро няма да излезе от това.

Кои страни ще фалират и колко дълго ще им отнеме да стигнат дотам, предстои да видим. Едно нещо обаче научихме от краха през 2008 г. и кризата с еврото през 2011 г. - кризата на суверенните дългове бързо преминава в банкова криза. След като Гърция, Португалия и Ирландия изпаднаха във фалит, загубите се пренесоха в банковата система.

Това ще се случи отново, ако износителките на петрол фалират. Има заеми към националните петролни компании и подкрепяни от държавата строителни проекти и много скоро всички тези проекти могат да се окажат неизгодни. Истината е, че има причина, поради която банките понасят удари през последните няколко дни със спад от цели 30% на ключовия банков индекс от началото на годината, и тя е постепенното осъзнаване, че в крайна банковият сектор би могъл да се изправи пред огромни загуби от поевтиняването на петрола.

Само тази седмица се наложи Deutsche Bank да прави изявление, за да успокои инвеститорите, че е "твърда като скала", но колкото и чудно да е, те обикновено въобще не намират за много успокояващи такива съобщения.

Ресурсите в света, особено на МВФ и Световната банка, вече бяха изцедени от последната криза на суверенните дългове. Ирландия може и да се е "излекувала", но Гърция и Португалия все още са в "интензивното". Не изглежда Гърция да може скоро да се изправи на крака.

Нов кръг спасявания ще увеличи много сметката. Дори и така, парите ще трябва да се намерят. Ключът ще бъде да се искат реформи в замяна. През 2016 г. никоя страна не бива да е зависима само от износа на петрол - онези, които са в това положение и в резултат фалират, ще трябва да намерят нови източници на растеж. Ако не могат, за разлика от периферията на еврозоната, вероятно ще бъде по-добре да ги оставим да фалират.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:05 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

32
rate up comment 2 rate down comment 0
Тава е
преди 8 години
Сега е времето да си купите нефтен кладенец от Азербайджан, Венецуела, Саудитска Арабия и Русия. Има само едно малко условие-да си част от световната финансова олигархия. Като си купим 30% от кладенците цената на нефта ще скочи и ще управляваме светът както и на където си искаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 2
Nathan
преди 8 години
В Дания не само дружества ( ,,бизнесмен'')( търговци,търговски посредници), но и частни лица вече ползват отрицателни лихви , Стоян Петров
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 2
ivan.kostov.39
преди 8 години
Какво ли ще стане с цената на петрола, ако Турция , Саудитска арабия и Катар нахлуят в Сирия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 13 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 8 години
Колкото и отрицателни да стана, нито един бизнесмен на света не може да вземе заем от 1.75 милиарда долара при 2% лихва. Е само зетя на Путин - Шамалов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 8
abdul
преди 8 години
Търпение брачед, намираме се в ЗАВРЪЗКАТА на дълга игра на нерви.Да видим колко отрицателни могат да станат лихвите на фед преди да пламне още някой конликт или война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 15 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 8 години
Момчета, само да Ви спомена че във връзка с решението по делото Юкос във Франция са арестувани 150 обекта на Русия, а в Белгия 47. В България ще е същото. Повервайте ми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Генералният секретар на ОПЕК Ал-Бадри предупреди, че сегашното пренасищане на пазара създава условия за бъдеща криза с доставките защото се съкращават инвестициите за проучване следва един шок с цените, които ще се люшкат от едната крайност в другата, в един доста объркан пазар, което няма да е в интерес на никого, освен на спекулантите...... Генералният директор на италианската нефтена компания ЕНИ Клаудио Дескалци отбеляза, че днес ОПЕК вече не е нефтен регулатор, а пазарите са се оказали подвластни на финансови сили, които ги управляват или посредством финансови производни или чрез хартиени барели, които превишават реалните барели нефт в съотношние 80:1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Главният изпълнителен директор на "Роснефт" Игор Сечин обвини финансовите играчи и автоматизираните роботизирани трейдъри за спада на цените, заявявайки, че сривът до почти 30 долара за барел не се дължи на търсенето и предлагането.... - http://***.investor.bg/surovini/365/a/sechin-opek-i-robotiziranite-treidyri-sa-vinovni-za-sriva-na-petrola-211088/За една година в САЩ фалираха или спряха работа около 1000 нефтени платформи(разходите на добива) - http://yphalachev.blogspot.bg/2015/12/1000.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Предлагането надхвърли потреблението със средно 1,5 милиона барела при средно 95,6 милиона барела дневна консумация на света тоест тези 1,5млн.барела са нищо и тъй като Венецуела има голям дял в задоволяването на световното търсене какво ли ще стане ако за една седмица не изнася петрол ????Генералният секретар на ОПЕК Ал-Бадри предупреди, че сегашното пренасищане на пазара създава условия за бъдеща криза с доставките защото се съкращават инвестициите за проучване следва един шок с цените, които ще се люшкат от едната крайност в другата, в един доста объркан пазар, което няма да е в интерес на никого, освен на спекулантите...... Генералният директор на италианската нефтена компания ЕНИ Клаудио Дескалци отбеляза, че днес ОПЕК вече не е нефтен регулатор, а пазарите са се оказали подвластни на финансови сили, които ги управляват или посредством финансови производни или чрез хартиени барели, които превишават реалните барели нефт в съотношние 80:1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
salaga
преди 8 години
А колкото до продаването на имущество, това е за печени пичове с много опит на борсите, като теб.Проблема е че никой не знае КОГА ще стане. И там е хазарта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още