IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво възпира световната икономика?

Нито паричните власти, нито финансовият сектор правят това, което се очаква от тях, пишат икономистите Джоузеф Стиглиц и Хамид Рашид

15:32 | 11.02.16 г. 26
Автор - снимка
Редактор
Какво възпира световната икономика?

И отново нищо от всичко това не се оказа полезно за реалната икономика. Ясно е, че задържането на лихвите до равнище, близко до нулата, не означава задължително повече кредитиране или инвестиции. Когато на банките се дава свободата да избират, те избират печалбата без риск или дори финансовите спекулации, а не кредитирането, което би могло да помогне на решението на по-обхватната задача за постигане на икономически растеж.

И обратното, когато Световната банка или Международният валутен фонд дават евтини пари на развиващите се страни, те налагат условията какво може да се прави с тях. За да се постигне желаният ефект, политиката на количественото облекчаване би трябвало да се съпътства не само от официални мерки за възстановяване на отслабналите канали на кредитиране (особено на предназначените за малките и средни предприятия), но и от определени конкретни целеви показатели за кредитирането на банките. И така, вместо на практика да стимулира банките да кредитират по-малко, Фед трябваше да ги наказва заради това, че държат прекомерни резерви.

Свръхниските лихвени ставки донесоха ограничена полза на развитите страни, но пък излязоха скъпо на развиващите страни. Непреднамерена (макар и очаквана) последица от смекчаването на паричната политика стана резкият растеж на трансграничното движение на капитали. Общият приток на капитали в развиващите се страни се увеличи от близо 20 млрд. долара през 2008 г. до над 600 млрд. долара през 2010 г.

През тези години много развиващи се страни трудно се справяха с внезапния и мащабен приток на капитали. Само малка част от тези средства отиваше в дългосрочни инвестиционни проекти. Нещо повече, през следкризисния период нарастването на инвестиции в развиващите се страни значително се забави. А през тази година се очаква развиващите се страни, взети заедно, за първи път от 2006 г. да отчетат нетно изтичане на капитали на стойност 615 млрд. долара.

Нито паричните власти, нито финансовият сектор правят това, което се очаква от тях. Изглежда морето от ликвидност диспропорционално е отишло за създаването на финансови богатства и за раздуването на балони на пазара за активи, а не за укрепване на реалната икономика. И макар че по целия свят котировките на акциите рязко спаднаха, пазарната капитализация, измерена като дял от световния брутен вътрешен продукт, остава висока. Така че не може да се пренебрегва рискът от още една финансова криза.

Има друга политика, която дава надежда за възстановяване на трайния и всеобхватен растеж. Тя започва с пренаписването на правилата на пазарната икономика с цел да се гарантира по-голямо равенство, с по-дългосрочно мислене и обуздаване на финансовите пазари с ефективно регулиране и подходящи структури за стимулиране.

В същото време обаче ще бъде необходимо и да се увеличат значително държавните инвестиции в инфраструктурата, образованието и технологиите. Те би трябвало да се финансират, поне частично, от нови екологични данъци, включително въглеводородни налози и данъци за монополистите, както и от други видове ренти, станали прекалено разпространени в пазарната икономика и активно допринасящи за увеличението на неравенството и забавянето на темпа на икономическия растеж.

(БТА)

Задава ли се нова финансова криза? Отговор на този въпрос търсят преподавателят в катедра "Финанси" в УНСС доц. Виктор Йоцов и Свилен Колев в изданието на седмичното обзорно пазарно предаване "InvesOr?", което ще се излъчи на 14 февруари, от 20 часа, по Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 14 rate down comment 2
citizen_bg
преди 8 години
Колеги "капиталисти", оная формула за цикъла на капитала отмениха ли я? ... Дето беше П-С-П' ? Аз не виждам разликата П'-П=печалба отде ще дойде освен от парите за следващия цикъл(свиване на потреблението) или от печатарницата, което пък обезсмисля печалбата на капитала. А печалбата отива у тарикатите измислили пазара. Един скитски мъдрец, като се запознава с пазарните отношения в древна Гърция, прави заключението:Пазарът е място, нарочно създадено, където хората да се лъжат и крадат един друг.Продължавайте да нищите икономиката. Успех! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 0
Pyramid
преди 8 години
И тук да го кажа: В световната икономика, от "растеж" имат нужда основно спекуланти и тарикати. вадят едни тлъсти пачки, милите, и трупат "печалби", а вадят от реалната икономика горивото, с което тя се движи. Те трупат, БАМ!ките "кредитират", а работещият свят трупа дългове. Така без край не може. Един убавец, колкото и лъскав да е, за двама-за трима да яде, ще изхарчи папо за двама или трима но, няма къде да трупа продукт, който сам не използва. И настъпва естествено ограничаване в потреблението от свръхотворена ножица богати/бедни. Излиза, ред е на ново голямо преразпределяне, този път, от богати към не толкова богати, ако едните искат да им се харчи стоката, а другите-да живеят човешки. Желателно е мирно, да не стане пак с "революции", дето си изядат децата...и се връщат, накрая, в изходно положение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
по повод коментар 5 ''Според икономистите на МВФ увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Става въпрос за достойно заплащане на труда защото средн.почас.възнаграждение от 1975 до 2010 г. в САЩ е пораснало 10 пъти по-малко от производителността,през 2012г. разликата в дохода на средния топ мениджър и средния му работник в САЩ е нараснала над девет пъти от 30 пъти в края на 70-те години, до 277 пъти днес ,и отделно на свет. ниво нетната печалба след лихвите и данъците е нараснала пет пъти между 1980 и 2013 г., твърди проучване, публикувано през септември от McKinsey Global Institute (MGI),и се крият в офшорки,и защото ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.''- http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц го каза : ''Единственото лекарство за преодоляване неразположението на световната икономика е в увеличението на съвокупното търсене... и дълбока реформа на финан. ни система...'' - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034но не каза от къде да дойдат парите и затова пиша Трябва да се разбере ,че става въпрос за системна криза г-н Хитов доктор по икономика и преподавател в УНСС го обяснява 2009год. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441Забрана на офшорките и т.н. регулации с цел 5-6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1711968085748085за да има и растеж - http://***.greentech.bg/archives/55447
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Vesko94
преди 8 години
Би ли казал кои са тези места, в които данъците са нараснали двойно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 2
Vesko94
преди 8 години
Аз не разбирам как един задоволен до n-та степен европеец или американец може да бъде гарант на по-високо потребление? Генератор на растеж могат да бъдат райони, в които населението живее примитивно и тепърва ще се докосва до материалните блага на капитализма. Азия, Африка, Латинска Америка и Източна Европа принадлежат към тази група. С други думи развитият свят има нужда от просперитета на развиващия се, към когото да насочени свръхпроизводството си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 1
balkando
преди 8 години
п.п. Има естествено и ефектът на пробитата бъчва. Колкото повече количествени улеснения се налеят в икономиката, толкова по-голяма част изтича през дупките, напомпва балони, толкова повече "финансисти" търсят бързи печалби с лесни пари. Всичко това повишава нестабилността. Равновесието така или иначе ще се върне, но колкото по-силно е нарушено, толкова по-големи ще са вълните, преди да се успокоят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 4
balkando
преди 8 години
Нищо не пречи на световната икономика. Просто има нужда от почивка. Като състезателен кон, препускал 30 години с пълни сили, тъпкан със стимуланти, пришпорван от жокея си към ... а финал няма. Това му е лошото на пришпорването в живота. Постигаш една цел, втора, трета ... но после трябва по-голяма почивка, а животът продължава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 15
крас
преди 8 години
ИЗЦЯЛО СБЪРКАН ФИНАНСОВ МОДЕЛ В ОСНОВАТА НА КОЙТО СТОИ СПЕКУЛАТА , А НЕ РЕАЛНАТА ИКОНОМИКА.Тези от ФЕД да бяха попрочели нещо за ислямската финансова система, за ИСЛЯМСКОТО БАНКЕРСТВО и разпределянето на риска в него!НИМА МОГАТ ДА БЪДАТ ПРИЕТИ ЗА НОРМАЛНИ ДЕЙСТВИЯТА НА ФЕД И ЕЦБ С КОИТО С КОИТО СЕ УВЕЛИЧАВА ПАРИЧНОТО ПРЕДЛАГАНЕ СЯКАШ СТРАНИТЕ ИМ СА В СЪСТОЯНИЕ НА ИНФЛАЦИЯ , А НЕ ТЪКМО ОБРАТНОТО НА ТОВА!ЗА МЕН ТЕЗИ ОТ ФЕД И ЕЦБ СА ЛУДИ ЗА ВЪРЗВАНЕ!Благодарение на тази финансова политика, китайците по подобие на МАРОКАНСКИ СКАКАЛЦИ унищожиха не само икономиката , но и финансовите основи на развити държави, които в безумието си да им се противопоставят стигнаха до налагане на непазарни механизми като "СУБСИДИРАНЕ" и "ПРОЕКТИ" сякаш сме в РАЗВИТОТО социалистическо общество, а не в света на ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА!ИЗХОДА Е ЕДИН: налагането на КИПЪРСКИЯ СЦЕНАРИЙ на подстригване на спестявания над определена черта за които се предполага , че са плод на спекулативна дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 0
s3
преди 8 години
Трудно е да се вдигне потреблението над нивото в което е в момента. Вдигането може да стане или с увеличаването на броя на населението, или с увеличаването на доходите на населението. Първото вече сме го правили, и без това планетата е пренаселена. А за второто няма как да стане, защото това означава относително обедняване на богатите, които управляват света, като депутати и магистрати с влогове в КТБ.Така че, време е да се смени песента за устойчивия растеж с песента за стабилитета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още