IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хедж фондовете се подготвят за атака над юана

Докато китайската икономика навлиза в криза, спекулантите надушват шанс

08:13 | 02.02.16 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Кайл Бас може да е съвсем сигурен: Неговият хедж фонд Hayman Capital Management се е освободил от повечето от своите инвестиции, пише Wall Street Journal.

Пакети с акции, суровини, облигации - всички тях американският фонд мениджър е продал, за да поеме гигантски залог. Около 85% от общия капитал на хедж фонда според вестника вече са инвестирани в предприятия, които разчитат на обезценяване на китайската валута юан и на хонконгския долар - така наречените къси позиции.

Бас си спечели преди години име, залагайки срещу жилищния пазар в САЩ - и след това спечели около 500 млн. долара. Сега хедж фонд мениджърът от Тексас вярва, че юанът ще се обезцени с до 40 на сто през следващите три години: „Ако искаме да говорим за степента, то ще сме свидетели на нещо много по-голямо, отколкото кризата в САЩ", казва той. 

Очевидно цяла редица добре капитализирани хедж фондове са на същото мнение. Според материала и Greenlight Capital, която през 2008 г. успешно заложи на катастрофата на американската банка Lehman Brothers, разполага с къси позиции, които ще се изплатят в случай на слабост на китайската валута. Хедж фонд мениджърите Стенли Друкенмилър бивш президент на хедж фонда Duquesne Capital Management, и Дейвид Тепър очевидно са позиционирани с частния си капитал срещу юана. 

Залозите са както разбираеми, така и като рискови. Юанът наистина е под натиск: Китайската икономика вече отчете най-бавен ръст от четвърт век, цените на акциите на фондовите борси са като влакче в увеселителен парк, а капиталовите потоци изтичат бързо в чужбина. Hayman Capital започна да разширява късите си позиции през изминалата година, след като хедж фондтр анализира китайската банкова система и разпозна бързото нарастване на дълга като заплаха. Китайската централната банка ще трябва скоро да рекапитализира банките в страната с милиарди долари, гласи оценката.

В допълнение към тревожната информация вероятно и изявленията, направени от легендарния инвеститор Джордж Сорос, също са предизвикали настроения срещу юана. През септември 1992 г. сега 85-годишният милиардер направи залог срещу британския паунд - и спечели рискования си облог на стойност около 1 млрд. долара въпреки ожесточената съпротива от страна на британската централна банка. Сега той нападна и Китай.

Колко негативно Сорос в момента говори за китайската икономика, наскоро се вися и на Световния икономически форум в Давос. Там Сорос прие мнозина на вечеря, за да изрисува ситуацията в света в тъмни краски. По време на глобалната финансова криза от 2008 г. високорисковите заеми за недвижими имоти са били отправната точка, каза Сорос. “Този път Китай е причина". Компаниите в страната са в свръхзадлъжнялост, икономиката се заби в дефлация - т.е. налице е една спирала на спад в заплатите и цените, и за капак Китай изнася тези проблеми в целия свят. “Това е сериозно", пророкува Сорос. “Твърдо приземяване е неизбежно".

Въпреки това има една съществена разлика между залога на Сорос срещу паунда преди четвърт век - сега врагът е силен и решителен. През последната седмица официозът на комунистическата партия Renmin Ribao предупреди инвеститора да не води война срещу юана. Заглавието е красноречиво: “Обявяване на война срещу китайската валута? Ха, ха!"

Китайската централна банка има валутни резерви за около 3300 млрд. долара - и може да ги използва. Ако ползва част от тях, това ще доведе до отслабване на долара и укрепване на националната валута. И тя вече го направи - през последната година и половина резервите вече са се свили с около 700 млрд. долара - а хедж фондовете имат все повече залози срещу юана.

Може би китайското правителство се намира под натиска на т. Нар. „Сорос-Ефект“. Ако достатъчно финансови инвеститори последват легендарния инвеститор, то наистина юанът може да се окаже под сериозен натиск. А това би било самосбъдващо се пророчество.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 13 rate down comment 5
needtoknowmore
преди 8 години
Да съм твърдял обратното, че ако Китай тръгне няма да повличе долара и от там цялата фиатна система?Не знам ама с тези опорки стил вие що биете ***, ставаш банален. Статията е за Китай и пиша за тях защо е логичено да се случва това, все пак ти не се славаш с умни инвестиционни решения - все ловеше дъната рубли/руски компании/петрол и т.н и все дълбаеше ново. Обясних белкем да разбереш що.А щом като бачкат защо всички spot/time чартери на контейнрите са с 50% надолу, що Baltic Dry Index е и той надолу, що импорта от топ дестинациите в Китай спада с 20%. Какво ще стане при затваряне на заводите, защото Китай имат заводи и труд, но са кът от технологиите.Каво ще стане примерно, ако погледнат всички към Африка като новият Китай. Ако всичко не го приемеш, защо тогава се рути като за световно борсата им, а те съзнателно обезценяват юана. Това е най-чистият индикатор, че нещо гнило има в Китай и не е такава философия къс юан, но за теб е трудно проумяването.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 8
Internet
преди 8 години
Другарчетата от ЦРУ пришпорват своите хедж фондове за да правят Пекинска пролет.Но ще си счупят този път врата. Бъдете сигурни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 7
Internet
преди 8 години
Другарчетата от ЦРУ пришпорват своите хедж фондове за да правят Пекинска пролет.Но ще си счупят този път врата. Бъдете сигурни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 8
michaelis12
преди 8 години
и какво му е на дисбаланса, тея поне бачкат твойте шушляци и тва не праат а само печатат и те ше паднат преди жълтите не се притеснявай. Вие тука кво си мислите въобще незнам, Сашови ше си оцеляват и ше си праат квот си искат, а другите ше потъват ... хахх мдам ама ньет. Потънат ли тея Сашш са първа писта с тяхните 20 трилиона напечатан въздух ..... Само гледай ако стане нещо с юана кво прай американската борса и си купи водолазен костюм ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 6
needtoknowmore
преди 8 години
Не знам как си ги мислите тези - 3.3 трилиона ще стоят в резерва да пазят юана, а пък юана го обезценява правителството.Усещате ли какъв оксиморон твърдите.Иначе този път Китай, не е онзи Китай от преди 10-15 години.Чудовищна кредитна ексанзия, която създаде чудовищен НИ балон и редица вредни инвестиции, създавайки тотален дисбаланс.Има отлив около 1 трилион от Китай за 2015.В момента целият ръст е следствие на кредита, а той се дава над 50% за строителство. За да поддържат увеселителният парк, ще трябва още по-голям кредит, който води до инфлация. От друга страна и най-малкото нещо може да е катализатор за спукването на балон, който още ще създаде такъв пожар, че всички ще заемат къси юани. А не мислите, че и PBOC ще даде целият си резерв - а и да го даде пак няма и стигне.Забравихте ли какво става с фондовият им пазар?В момента Китай е принудена да вдига завесата на манипулациите си и е логично това, което правят фондовете. Рискът им е голям, но е и оправдан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 1
dr.5rov
преди 8 години
Не се заблуждавайте, войната срещу Китай започна съвсем наскоро. Просто ги чакаха като всяка планова икономика да създадат огромни диспропорции и изкривявания преди да ги отпочнат. Ще бъде дълга и вълнуваща битка на приливи и отливи. Изходът от тази битка според мен обаче не е ясен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 1
pinoccio
преди 8 години
Тези сериозни инвеститори-спекуланти не разбраха, че китайската борса действа на принципа на Кубертен - важно е участието, а не резултатът. Такива са китайските разбирания за капитала - леко по марксистки дирижирани. С 3 трл. долара резерв на китайската централна банка на Сорос ще му се удължи позицията до времето, когато направят магистрала Хемус унас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 17
Бате Пешо
преди 8 години
Китайските другари така ще го сложат на Америка че свет че им се завие на ***.Фондове мондове борси сичко глъта вода и колата става три рубли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 12
michaelis12
преди 8 години
Фондовете ше го играят хитрата сврака с двата крака, ама падне ли юана потъна им Борсата на фашагите, а некролога Сорос имаше бая SPY нишо ше глътне вода там. И вместо очи да им извадят, вежди ше им изпишат на жълтурите - хем износа ше им тръгне, хем ше закопаят всички борси ..... После кинезите ако решат да го вържат юана за нещо отидоха и късите на тея шушляци ..... :)) Некролога си мисли, че китайците са като английската кралица и нема да го изребрят ако могат, много жестоко се е заблудил .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 3
Graf
преди 8 години
"наскоро се вися и на Световния икономически форум в Давос. Там Сорос прие мнозина на вечерям.."Редакторът е спестил от кафето, но така изречението изглежда като шанса на фондовете.. :)Ако китайците решат да пазят стойността на юана, фондовете са изгорели, ако те са калкулирали в играта валутните войни, пламнали из цял свят, това е друго, но не и игра срещу юана, а за китайската икономика и износа му. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още