Цените на петрола сега се установиха дългосрочно в диапазона 30-50 долара за барел и потребителите на енергоресурси по света се радват на годишно увеличение на приходите от над 2 трилиона долара. Това посочва в коментар Анатол Калецки пред Project Syndicate, предаде БТА.
Това почти сигурно ще ускори световния икономически растеж, тъй като облагодетелстваните от това огромно преразпределение на доходите са предимно домакинствата с по-ниски или средно големи доходи, които харчат всичко заработено.
Разбира се, ще има и големи губещи - главно правителствата на страните, добиващи петрол, чийто резерви ще намалеят и ще заемат от финансовите пазари колкото се може по-дълго време вместо да намалят държавните разходи. Това е все пак подход, предпочитан от политицитe, особено когато водят войни, отстояват геополитически интереси или се сблъскват с народни бунтове.
Не всички производители обаче ще изгубят в еднаква степен. Една група наистина пострада много силно: западните петролни компании, които обявиха намаляване на инвестициите на стойност около 200 милиарда долара тази година.
Това решение спомогна за отслабването на фондовите пазари по света. Колкото и парадоксално обаче да изглежда, акционерите в петролни компании биха могли да спечелят доста от новата ера на евтиния петрол.
Трябва да бъде изпълнено само едно условие. Ръководствата на големите енергийни компании трябва да се изправят лице в лице с икономическата реалност и да се откажат от безсмисленото харчене на пари за намиране на нови петролни находища. Така 75-те най-големи петролни компании все още инвестират над 650 милиарда долара годишно за откриване и извличане на изкопаеми горива на фона на една все по-трудна конюнктура.
Това е едно от най-неправилните решения за разпределяне на капитал в историята. То е икономически обосновано само в условията на изкуствени монополни цени.
преди 8 години "Защо големите петролни компании трябва да се самоубият " - Неправилно е подбран изразът. Притози прочит, тъпчовците-инвеститори, естествено, ще се дърпат. Верният, според мен, израз е "Защо е време да се преродят".Да се преродят в компании, доставящи не нещо, което да се пилее - и да "печелят" от това при огромни добивни, трансптортни и др.съпътстващи разходи - а да градят устойчивост, да изчистват околна среда и да доставят ефективност. Далеч по-благородно и перспективно, доколкото ефективността, за разлика от добива и търговията, е ограничена отгоре, а не отдолу и позволява много, много висок марж на печалбата и норма на принадената стойност. Малцина, като Бил Гейтс и Пол Алън са се усетили и, ако навреме не се пренасочат, вместо да се преродят /доде е време/ наистина, ще се набълбукат без време, в най-неудобния за тях и света момент.Както се казва, всекиму по заслугите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар