IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо големите петролни компании трябва да се самоубият

Иран твърди, че може да добива петрол само за 1 долар за барел, при това с технологии от 19 век

22:33 | 29.12.15 г. 12
Защо големите петролни компании трябва да се самоубият

Този монопол обаче преживява трудни времена. Приемайки, че съчетаването на фактори като разработването на шистови залежи, нарастващите екологични изисквания и напредъка на чистата енергия парализира картела ОПЕК, петролът сега ще се търгува като всяка друга суровина на пазар с нормална конкуренция, както беше от 1986 година до 2005 година.

Тъй като инвеститорите оценяват новата реалност, те ще се съсредоточат върху основен принцип в икономиката: ценообразуване на базата на пределно високи загуби.

На един пазар с нормална конкуренция цените ще се определят от разхода за производство за допълнителен барел от най-евтиното петролно находище със свободни мощности. Това означава, че всички резерви в Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Русия и Централна Азия ще трябва да бъдат напълно разработени и изчерпани преди въобще някой да се замисли да прави проучвания под ледовете на Арктика, в дълбините на Мексиканския залив или на стотици мили от бреговете на Бразилия.

Разбира се, реалният свят никога не е толкова опростен, колкото учебник по икономика.

Геополитическото напрежение, транспортните разходи, инфраструктурните затруднения означават, че страните потребителки на петрол са готови да платят премия за енергийната си сигурност, включително натрупване на стратегически запаси на собствена територия.

При това, на фона на трудната за ОПЕК ситуация, се прилага общият принцип: ExxonMobil, Shell, и BP вече не могат да се надяват на успех в конкуренцията със саудитските, иранските или руските компании, които сега имат ексклузивен достъп до залежи, които не изискват за извличането си модерни технологии - петролът там може да се добива с обикновени сонди от 19 век.

Иран например твърди, че може да добива петрол само за 1 долар на барел. Добивът от леснодостъпните му запаси (втори по големина в Близкия изток след Саудитска Арабия) бързо ще бъде разработен, веднага след като се вдигнат международните икономически санкции.

Рационалната стратегия за западните петролни компании би била прекратяването на проучванията за петрол. Вместо това те трябва да търсят печалба от предоставяне на оборудване, геополитически ноухау и нови технологии като хидравличното разбиване (фракинг) на страните, които добиват черно злато.

Крайната им цел обаче трябва да максимално бързо да продадат наличните си петролни резерви и след това да разпределят цунамито от пари сред акционерите си, още преди всичките им петролни залежи с ниска себестойност да са пресъхнали.

Точно такава стратегия за самоликвидация използваха тютюневите компании в полза на акционерите си. Ако петролните ръководители откажат да излязат от бизнеса по подобен начин, тогава акционерите активисти или финансисти, целящи враждебно придобиване, могат да свършат тази работа вместо тях.

Ако консорциум от частни инвеститори може да събере 118 милиарда долара, необходими за покупката на BP при сегашните цени на акциите на компанията, то той може незабавно да започне да ликвидира доказаните й запаси от 10,5 милиарда барела на стойност 360 милиарда долара дори при сегашните ниски цени от 36 долара за барел.

Има две причини, поради които това не се случва все още. С почти религиозен плам ръководителите на петролни компании продължават да вярват в неизбежния растеж на търсенето и цените. Те предпочитат да губят пари в търсене на нови залежи вместо да увеличат кешовите плащания на акционерите. И с презрение отхвърлят единствената разумна стратегия: инвестициите за проучвания за петрол да се пренасочат към нови енергийни технологии, които в крайна сметка ще заменят изкопаемите горива.

Последна актуализация: 08:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 1
mistt
преди 8 години
провери защо е забранена марихуанатапровери Форд с какво гориво се е зареждал - 100% био-дизел от коноп!!!нефта е елементарен контрол енергиен за зомбита , но вече не хваща дикиш , успешно се замества в момента с инфо-контрол през нета , ТВ и преса...а 15 $ за барел е неточна , ако главата (дрогата )се продава отделно тогава барел нефт ще струва сигурно- 50$(МИНУС 50 ДОЛАРА)т.е. био-дизела ще стане отпадъчен продукт при производството на трева :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
mistt
преди 8 години
Цената на нефта , ако те слушаше теб , трябваше да е около 800-1000 $.Такива са ти прогнозите! Погледни пазара - това не е финансов(кух)пазар , ако бе такъв(твоето мнение) всеки от ранга на Сорос може да изкупи ВСИЧКИЯ НЕФТ ЗА СЛЕДВАЩИТЕ 50 Г !!! Но не се прави???Някъде има грешка???Някъде има измама!!!=1= Нефта е само възстановяващ се продукт (учили сме го в 6 клас-отскоро всяка СМИ го споменава , за да не се излагат като теб=абиогенезата= )=2=има по-евтини технологии=3= дори има заместители -Био -нефт от марихуана - стойността на горивото отива на 15$ на барел!!! (царевица Бразилия около 70 $ беше?) да не забравим-емисиите на диазотен оксид (N2O) при използването на гориво от рапица и царевица допринасят повече за глобалното затопляне от емисиите при използване на изкопаеми горива=ти във всеки пост твърдиш обратното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
mistt
преди 8 години
Насе, Насее..... коментара ти няма нищо общо със статията , освен това няма нищо вярно в него . Колко стана нефта???36$ - цена надут балон- реалната , пазарна цена е около 15-20 $(Брент -Северно море) не коментирам цена 1-5 $ (себестойност) защото кол. са недостатъчни(засега).Но до 5-10 г е нормално зомбита и платени клакьори като теб да отпаднат като структуро определящи за пазара (посаждат паника и служат на биг нефтени компании) -тогава употребата на нефт ще падне с 70% , а цената ще я видим...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 8 години
Компаниите са юридически лица, създадени с комплект цели:1.Генериране на печалба чрез2.Генериране на продукт и/или/или и 3.Предлагане и доставка на услугиАко първото изчезне, останалите някак стават безпредметни та, ето защо е време за прераждане: Обновяване по т.1 и т.2., докато е възможно с повече активизируем ресурс. Иначе...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
be_google
преди 8 години
абосолютно прав си! :))) сега предстои да прекратят и спекулата с петролни деливати и несъществуващи количества....ПОВЕЧЕТО ПРАВИТЕЛСТАВА В ЕС ще са пред фалит само след няколко месеца, заради липсата на десетки милиарди приходи от ДДС, акцизи и мита от петролните продукти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
be_google
преди 8 години
Не мисля, че ще останат западни компании в бизнеса с добив на петрол....ше си върятат само на борсите голите дъта....ама и тая далавера ще секне скоро!!! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
продълж.на коментар 4 Проблема е ,че катастрофите са три - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972 и без нова ''система'' няма да стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Ясното формулиране на проблема може да доведе до паника във финансовата сфера, и на борсите но трябва да се каже ясно ,че петрола е изчерпаем енерг.източник ,и съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Това което ме притеснява е до колко може да се откажем от петрола и технологичното време за трансформацията на света за функциониране без петрол тоест ако не се почне до няколко години трансформацията после ще е късно и заради проблема,че не може да се откажем на 100% Жак Фреско още 1974год. говори за ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2макар ,че не съм съгласен с някои неща казани от Жак Фреско за проекта ''Венера'' - https://***.thevenusproject.com/bg/и във филмът ''Рай или унищожение'' - http://***.dokumentalni-bg.com/2013/01/paradise-or-oblivion.htmlкато цяло трябва нова ''система'' и системен подход за ресурсно базирана и планирана екологична икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 57 rate down comment 0
ledosvetlenie
преди 8 години
Спомням си какъв вой беше когато петролът от 10 долара стана 12 и всички ревеха как може такава лакомия при положение че добивът му струва 2 долара на барел. След това петрола стана 140 долара и почнаха да обясняват как при цени под 70 долара са на загуба - Сега цените паднаха на по 36 долара но като гледам почти никой не се отказва явно им харесва да работят на "загуба"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
Pyramid
преди 8 години
Забележки? Любопитно, какви?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още