IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономиката като един от критичните фронтове във войната на Оланд срещу терора

За да постигне успехи в дългосрочен план, Оланд ще трябва да предприеме редица икономически реформи във Франция

17:28 | 28.11.15 г. 11
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Президентът Франсоа Оланд обяви, че Франция е във война. А войната ще се води на много фронтове, коментира Wall Street Journal (WSJ). Оланд вече увеличи бомбардировките над крепостите на „Ислямска държава“ в Сирия, обяви извънредно положение у дома и обяви значително повишаване на разходите за защита и сигурност.

Но макар тези стъпки да са от съществено значение за разрешаване на непосредствената терористична заплаха, войната на Оланд ще трябва да се води и на икономическия фронт, за да постигне успехи в дългосрочен план. По-широката битка на Франция е да преодолее нарастващата заплаха у дома, откривайки по-обещаващи възможност за тези, които са в най-голям риск от радикализация. Това отчасти изисква процъфтяваща икономика, способна да създаде ценни работни места.

Безработицата е ахилесовата пета на Оланд. Когато той пое поста, нивото на безработица беше 9,8% и той обеща да не се кандидатира повторно на изборите през 2017 г., ако не успее да обърне тази тенденция. Но прогнозите на Европейската комисия (ЕК) сочат, че нивото на безработица през тази година ще бъде 10,4% и ще остане без промяна през 2016 г., понижавайки се най-много до 10,2% до края на 2017 г.

Междувременно младежката безработица от 24% е над средното ниво за Европейския съюз (ЕС), а нивото на безработица сред неквалифицираната работна ръка е три пъти над това на квалифицираната. Нивото на безработица във Франция, при което инфлацията вероятно ще започне да се вдига отново, може би е около 9,5%, твърди Международният валутен фонд (МВФ). Това сочи ужасна загуба на човешки потенциал.

Не е тайна защо френската икономика се представя толкова зле. Има широк консенсус сред икономистите, че държавните разходи на Франция, възлизащи на 57,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2014 г. - с около 12% над средното за ЕС, и данъчните постъпления от 49% от БВП са твърде високи.

В същото време пазарът на труда във Франция е твърде строг – Франция в момента е на 103-то място от 144 страни по гъвкавост на пазара на труда, сочат данни на Световния икономически форум. Увеличаването на минималната работна заплата в продължение на години преди постигането на ръст на производителността пък подкопава конкуренцията. В резултат на това корпоративните маржове и ръстът на производството са се влошили, водейки до остри спадове на корпоративните инвестиции, което от своя страна не вещае нищо добро за дългосрочната производителност и създаването на работни места.

За да се справи с тези слабости, френското правителство намали корпоративните данъци с 30 млрд. евро и сключи споразумение със синдикатите за облекчаване на някои трудови регулации. Малко икономисти обаче смятат, че това е достатъчно. Европейската комисия и МВФ отбелязват, че пазарът на труда ще остане труден, като договарянето на работните заплати все още се случва на национално ниво, а не на фирмено. Освен това перспективите за намаляване на данъчното бреме също не са големи, дори в средносрочен план.

За да започне намаляване на държавния дълг, който в момента доближава 100% от БВП, и да се създаде фискално пространство за редуциране на данъците след 2020 г., Париж ще трябва да замрази публичните разходи в реално изражение, бе съветът на МВФ по-рано тази година. Вместо това правителствените разходи вероятно ще се повишат с 1,6% през тази година и с 1,2% през следващата.

Последните терористични атаки може да се окажат катализатор за преосмисляне на остарелия икономически модел, който защитава вътрешните за сметка на външните лица и при който нивата на публичните разходи очевидно не успяват да постигнат социалното сближаване, където това има значение. Доскоро френските реформатори, включително малка мрежа от мозъчни тръстове в подкрепа на свободния пазар,като Generation Libre и Institute Economique Molinari L’Expansion, усещаха все по-голяма подкрепа. L’Expansion, популярно седмично списание, потвърди нарастващото влияние на идеите на свободния пазар с уводна статия за профилите на водещите представители в сферата.

Рискът обаче е атаките да доведат до обратната реакция. Атаките в Париж може да засилят подкрепата за Националния фронт, чийто лидер Марин льо Пен базира подхода си към избирателите на комбинация от националистична опозиция срещу ЕС със силна подкрепа за по-силна социална и икономическа защита.

Според френските министри Оланд, който през последните две години избяга от левите си позиции, довели до избирането му, вероятно ще се завърне към тях преди президентските избори през 2017 г. Програмата на правителството за следващата година вероятно ще се фокусира върху леви приоритети като представяне на нови трудови защити за работещите на свободна практика.

Междувременно Оланд ясно показа, че Франция вероятно няма да постигне целите за дефицита в еврозоната заради по-високите разходи за защита и сигурност. Това може да даде на френската икономика краткосрочен тласък, но води до риск от по-нататъшно влошаване на производителността и забавяния на евентуалното намаляване на данъците. Това може и да подкопае доверието във фискалните правила на еврозоната.

При тези обстоятелства вероятно никой няма да възрази срещу допълнителните разходи на Франция, а Европейската комисия вече сигнализира за готовността си да бъде гъвкава. Но реалността е, че има съмнения по отношение на желанието на Франция да изпълни целите – и за готовността на комисията да приложи правилата, още преди атаките. Това може да усложни усилията за развитие на нови механизми за споделяне на риска, които според много икономисти са от съществено значение за повишаване на доверието в по-широката еврозона.

Както и с войната на Оланд срещу „Ислямска държава“, резултатите от неговата икономическа битка ще отекнат далеч извън Франция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:19 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 15 rate down comment 1
studioaa
преди 8 години
В Англия 70% от изнасилванията се извършени от пакистанци, бангладешци и араби, а те няма 4% населението. Хората на места не смеят да излязат от къщите си по здрач и все едно са затворници. MI5(Английския ДАНС) предовратиха цели шест опита атентат подобен на този в Париж само в последните 6 месеца и жив късмет, че имат такава успеваемост. Единия от опитите беше от мюсюлманин, който работи като инженер в една от ядрените централи в Южна Шотландия. Хванали го да разглежда ръководства за правене на бомби по време на работа неговите колеги и се обърнали към полицията. Тези *** са готови дори да взривят ядрена електроцентрала с цел джихад за исляма. Тези "бежанци" са най-голямата опасност за мира и просперитета в Европа в последните поне 1500 години и те трябва да бъдат спрени НА ВСЯКА ЦЕНА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Мъдри думи ПИЧЧ! Подкрепям тезата за ИД. На масовия европеец е бих казал, невъзможно да му обясниш, какво е национален и етнически интерес. Но плашилка като ИД, отклучва националистически настроения, които иначе бяха забравени. Страните се пълниха с "ПОТЕРИ" мигранти малко по-малко! Сега именно ИД, може да обърне до някъде настроенията! Ще го илюстрирам със следния пример:Ако в Париж бяха убити 130 човека, плюс още 10 в карикатурния вестник, това са 140 човека, може би за цялата година. Много е вероятно да се окаже обаче, че от специфична малцинствена арабска престъпност за същата година жертвите на изнасилвания, убийства и тежки наранявания във Франция са примерно 10 000. За какво говорим, дет се вика!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 2
studioaa
преди 8 години
Ако ИД бъде победена лесно, всичко ще продължи " по старо му". Те ще бъдат обявени за ектремисти, нямащи нищо общо с исляма и реално всяка година в Европа ще продължат да идват по 5-10 милиона араби, които ще превърнат целия континент в едно бойно поле. В момента броя на бежанците и членовете на семействата дошли в Европа за 2015 е между 10 и 15 милиона души, а това е най-голямата имиграционна вълна на всички времена, а не от Втората Световна. Ако продължаваме така с нас ще свършено след по-малко от 10 години. ИД отваря очите на обществото и изкарва от дълбокия прогресивен сън, хората се събуждат за това какво става в държавата им, задават въпроси и дават гласа си за партии, които ще спрат инвазията, която тече в момента. ИД не трябва да бъде унищожавана докато и най-заспалия европеец не разбере, че ИД е 100% чист ислям.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 2
nobel
преди 8 години
Много ми е интересно как си мислят някои хора, че може да бъде победена една терористична организация. Някакви си 8, повтарям осем човека направиха луд цял Париж. Какво би станало, ако бяха 800? А че ИДИЛ, или които са там могат да съберат 800, 8 000 терориста, или колкото там е необходимо е повече от ясно и никакви самолетоносачи или стратегически бомбардировачи няма да могат да ги спрат. Наистина си играем с огъня.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
studioaa
преди 8 години
В Англия различни мюсюлмански организации се редят по всички телевизии да обясняват как мюсюлманите били жертви на липса на "разбиране" към тяхната религия и заедно с това с прокарват искания за халал фууд, мюсюлмански празненства и реално тези терористи биват представяни като "ангели". Имаше случай на няколко училища превзети от ислямски радикали, които учат децата на джихад, разбити от полицията. ИД според мен е същинска манна небесна. ИД е в почти всяка емисия новини и действията на ИД разрушават имиджа на мюсюлманите и хората започват да разбират, че няма ислям е същото като тероризъм и хората искат затваряне на границите, спиране строежа на джамии и спиране на всякаква ислямска имиграция. Това никога нямаше да се случи, ако не се беше появила ИД. ИД храни всички евроскептични партии в цяла Европа и не бива този аргумент да бъде разрушаван с лека ръка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
ing5rov
преди 8 години
Казваш колкото по дълго трае ИД , толкоз по добре за бизнеса...само Путин разваля сценария .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
studioaa
преди 8 години
ИД ще се бие до последния джихадист, а те имат поне 250 хил. джихадисти, а това е повече големината на цялата френска армия. ИД контролира територии с размер колкото Германия. Петролните полета, които са залога във войната са 5 най-големи в целия свят, но ние от историята знаем, че съюзниците със сигурност ще се скарат кой да ги вземе. Според мен коалицията няма да победи ИД и ще подвият опашки след 5-10 години подобно на ситуацията във Виетнам. Никой освен Путин и Башар Асад няма интерес ИД да бъде победена, докато ИД съществува нейното действие може да ползва за наливане на масло в огъня в Европа и САЩ и съответно настройване на всички останали срещу мюсюлманите и така да се води политика на изкореняване на исляма в цивилизования свят. ИД не трябва да бъде побеждавана дори ако е възможно, да престане цирка който мюсюлманите разиграват като "жертви" на предрaзсъдъци и "крайно-десни" екстремисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 0
ing5rov
преди 8 години
Тя армията е там заради евентуалното разделяне на баницата един ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Може би трябва да се почне от - ''Граждански одит изчислява неоправдания дял на френския дълг'' - http://bg.mondediplo.com/article1280.html,и Елън Браун,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява за държ.банки - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmмакар ,че това е част от проблема(50%) защото става въпрос за системна криза - грешно устройство на св.финан.система
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Принципа е миним.заплата да следва производителността и ето факти от САЩ - средното почасово възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителността - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.'' - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ ,и затова съм събрал факти как са грабени хората - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685,и как да се оправят нещата - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още