IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо сирийците бягат в далечна Европа?

Историята на Манар, който още през 2012 г. е избягал със семейството си в Йордания, дава отговор на въпроса

12:13 | 14.10.15 г. 71
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Мигранти чакат за регистрация в център за настаняване в Берлин.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Мигранти чакат за регистрация в център за настаняване в Берлин. Снимка: Ройтерс

В пет часа сутринта Манар чака на опашката пред сирийското посолство в Аман. 17-годишният младеж се нуждае от нов паспорт, за да може да напусне Йордания. Иска да избяга в Европа, и по-точно - в Германия.

Манар живее с майка си и тримата си по-малки братя в Ирбид, в северната част на Йордания. Семейството избягало в Йордания още през 2012 година. Най-напред били подслонени в бежанския лагер Заатари. Сега живеят под наем в Ирбид. Пари праща бащата, който работи в Кувейт. В Йордания бежанците нямат право да работят.

"Имам чувството, че тук всички врати са затворени за нас. Искам да печеля пари, за да осигуря бъдеще на братята си, но в Йордания на бежанците не им дават работа", разказва Манар. Затова е решил да поеме по опасния път към Европа, пише в свой репортаж Deutsche Welle. 

Откакто Световната организация по прехраната съкрати помощите и вече не раздава купони за храна, много бежански семейства едва оцеляват, разказва чичото на Манар и добавя: "Повечето хора тук имат само една мисъл в главата си: как да помогнат на децата си да стигнат до Европа, за да могат поне те да имат нормален живот", казва мъжът. Двама от синовете му избягали по опасния маршрут през Средиземно море. Сега те са в приемен лагер за бежанци в германския град Мюнхен.

През последните няколко години малка Йордания се превърна в убежище и транзитна страна за хиляди хора от Ирак, Йемен и Сирия. Според данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците, в Йордания официално са регистрирани 630 000 сирийски бежанци. Йорданското правителство говори за 1,4 милиона сирийци, потърсили убежище в страната от 2011 година насам.

Манар също няма пари за билет. Той и чичо му редовно следят новините, а в социалните мрежи търсят информации за маршрутите към Европа. Манар не може да си представи как ще изглежда животът му в Германия. "Знам, че няма да е лесно. Но братовчедите ми са там и разказват, че в Германия посрещат хората с уважение и им дават шанс", споделя младежът. Надеждата му е, че в Германия ще може да следва - иска да стане строителен инженер. Само че първо трябва да научи немски. И затова си е изтеглил на мобилния телефон малък немско-арабски речник. Чичо му помога с каквото може, но не крие притесненията си: "Всички тук говорят за "мама Меркел" и са благодарни, че Германия приема бежанците. Убеден съм обаче, че мнозина имат напълно погрешни представи за живота, който ги очаква там. Но дори да го знаеха, те пак щяха да тръгнат. Защото няма накъде", казва мъжът.

Манар вече е стегнал багажа си: джинси, чиста риза, пижама, зарядно устройство за мобилния телефон, кърпа и сапун. Повече не се побира в малкия му сак. "Важното е да не тежи, нали ще трябва да пътувам дни наред", казва Манар. Знае го от опит - и от Сирия е избягал с един малък сак. Най-важното е да не забрави мобилния си телефон, защото в него са запаметени снимките на семейството и приятелите му, споделя Манар и добавя: "Напуснахме Сирия посред нощ. Това бягство беше много трудно. А сега отново трябва да тръгвам. Никога не съм си представял, че няма да имам дом и ще съм принуден да напусна семейството и приятелите си. Но се надявам, че всичко ще свърши добре".

Всичко за бежанската вълна четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

59
rate up comment 15 rate down comment 6
khao
преди 9 години
Всяка една власт несподеляща ценностите на 51% от обществото е ДЕЛЕГИТИМНА! ..... ммм не съвсем, обаче може да се съглася ако дадеш твоето определение на "обществото". Ти и един мангaл като две равнопоставени обществени единици ли да ви разглеждам или като различни ? ... доста често 51% от обществото незнаят какво е полезно за държавата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 16 rate down comment 8
khao
преди 9 години
щеше да съберем 70% поне ... и сега да ни питаш, пак ще е над 50%. НАТО и ЕС са без алтернатива за нас ако искаме да сме нормална държава а не като някоя задкавказка диктатура. Незнам защо съдиш културата на средния българин с твоето ниско ниво, грешно е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 14 rate down comment 1
Mike Florida
преди 9 години
Всяка една власт несподеляща ценностите на 51% от обществото е ДЕЛЕГИТИМНА!Криворазбраната хуманност и демагогизираната такава, не са еволюция сами по себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 16 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
ми това не е еволюция, а деволюция, но нейсе. И си в грешка-надали щяхме да съберем 51% ако преди време имаше референдум дали да влизаме в НАТО и ЕС. Пък гледай, че влязохме:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 15 rate down comment 1
Mike Florida
преди 9 години
Не забравяй, че света се развива.Настоящата правна рамка е изградена също от хора, в голямата си част, професори и прочие. Нещата търпят развитие.Един модел се заменя от друг, в търсене на най-удачните решения.За наказанията на изнасилвачите, освен аргументите за самите жертви, основно опираме до морален избор и морални рабирания. Моите ги изразих! Ако 51% от обществото ги споделят един ден, то това ще бъдат и общоприетите разбиранията за морал. Подобно на наложените днес такива!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 14 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
дам...даже ще добавя-аргументите не са мои. Звучат ми логично и ги подкрепям, но не са мои:) На едни професори по право са, които, до колкото ги познавам са изчели света преди да заемат някаква позиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 15 rate down comment 0
Mike Florida
преди 9 години
Имай си мнението, но помни, че то е личното ти мнение, зад което стоят определени аргументи!Това не е единствената правилна позиция по даде въпрос, приемана по презумция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 14 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
прочетох статията още първият път като я постна. Ми нямам коментар, аз не говоря за това. Аз казвам, че не е нормално сексуално поведение изнасилването, заради което според някои се третира като заболяване(даже не съм казал, че аз го мисля за такова-аз просто не го разбирам, щото аз не бих го направил, даже да оставя настрана чисто човешкият морал). И казвам още, че смъртно наказание за изнасилвачите не би било ефективно, да не кажа, че направо би било глупаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 14 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
така и аз ти казвам каквото ти казах и тогава-четенето ти е малко:) И то по теми дето са специфични. Лозунгът-да избием изнасилвачите е доста болшевишки. За това са ми и подмятанията. Имаш право на теза-за това има свобода на словото. Аз пък имам право да ти посоча, че не е правилна, както и да те бъзикам по темата. Що ли? Щото ти аргументи не приемаш. Изнасилвачите не трябва да бъдат убивани. Ако и за твоя личен морал това да е проблем-няма значение. По принцип съм против смъртното наказание. Има едни неща-викат им правни принципи, направи си труда да попрочетеш за тях после тълкувай юридически въпроси. Не е нужно чак специалист да ставаш по темата.Та не можеш да трепеш едни хора, щото ти си възмутен. Ти мразиш неистово изнасилвачите, други комунистите, трети руснаците, четвърти американците. Всеки си има своите причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 14 rate down comment 0
Mike Florida
преди 9 години
Иначе за статията, в която определено не говорим за психично болни:http://komentator.bg/50114/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още