IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Economist: Пускайте мигрантите и ги оставете да печелят

Имигрантите по света по-често са склонни да започват бизнес, отколкото местните хора, сочат проучвания, цитирани от изданието

20:21 | 28.08.15 г. 62
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

"Ислямска държава" (ИД) не крие своята бруталност, пише в свой анализ сп. Econcomist, цитиран от БТА.

Когато изгаря живи хора или набива главите им на колове, тя качва видеокадрите в интернет. Когато нейните бойци поробват и изнасилват момичета от други религии, те се пъчат, че изпълняват волята на Аллах. Затова, когато бегълци от окупираните от ИД територии в Сирия или Ирак казват, че се страхуват да се върнат у дома, е много вероятно те да казват истината, отбелязва изданието.

Европейският съюз е един от най-богатите, най-проспериращи райони на света и неговите жители обичат да си мислят, че те задават стандартите за състрадателност. Всички страни от ЕС са съгласни, че имат законно задължение да дават сигурно убежище на онези, които имат основателен страх от преследване. Въпреки това сегашният наплив от хора, търсещи убежище, меко казано, подлага на изпитание предаността на Европа към нейните идеали.

Неонацистките бандити в Германия палят приюти на кандидати за убежище. Една антиимигрантска група в момента е най-популярната политическа партия в Швеция. „Унгарският премиер, правещ се на домашен Доналд Тръмп, предупреждава, че нелегалните мигранти, особено от Африка, заплашват оцеляването на страната”, пише още Economist. 

Перспективата вече е изяснена частично, сочи анализът. Около 270 хил. бежанци са достигнали Европа по море досега тази година. Това е повече, отколкото са пристигнали през цялата 2014 г., но все още само един човек търси убежище на всеки 1900 европейци. И много от тези хора ще получат отказ.

Към много по-бедни части на света има много по-голям наплив. Миниатюрен Ливан е приел 1,1 млн. сирийци - около една четвърт от собственото му население. Турция е приела 1,7 млн. Танзания - страна, в която средният доход е една петдесета от този в ЕС - е подслонила от десетки години стотици хиляди бежанци от Конго и Бурунди, без много да се оплаква.

Когато обаче европейски държави като Гърция и Италия, където първо пристигат арабските и африканските бежанци, поискаха помощ, за да ги обгрижват, останалите членове на ЕС с огромна неохота се съгласиха да приемат нищожно малкия брой от 32 256 души в продължение на 2 години.

Да печелиш, като правиш добро

Европа може и трябва да направи повече, настоява сп. Economist. „ Не само от морални съображения, а и заради собствените си интереси. Европейската работна сила застарява и скоро ще започне и да намалява. Правителствата трупат огромни дългове, които смятат да стоварят върху бъдещите поколения”, пише изданието.

А положението ще бъде още по-трудно, ако бъдещите поколения са по-малобройни. Имигрантите, включително кандидатите за убежище, обикновено са млади и с желание да работят. Така че те могат да помогнат за облекчаването на този проблем, като се грижат за старите хора и като поемат част от дълговете, в чието натрупване не са участвали. Африканците и арабите са млади.

Европа може да "вземе назаем" част от тяхната жизненост, но само ако европейските правителства третират всички видове миграция по-разумно. Това ще бъде политически трудно и ще изисква и реформиране на трудовите пазари.

Отсяването на кандидатите за убежище трябва да бъде строго. В Сирия е същински ад, но В Албания не е. Отсяването обаче трябва да бъде също експедитивно и великодушно.

Хора, които прекосяват пустини и бурни морета, за да стигнат до Европа, е малко вероятно да се окажат кръшкачи, когато дойдат тук. Напротив, проучвания сочат, че имигрантите по света по-често са склонни да започват бизнес, отколкото местните хора, че е по-малко вероятно да извършват сериозни престъпления и че нетно приносът им към държавната хазна е положителен.

Страховете, че бежанците ще откраднат работни места или ще повлекат надолу заплащането на местните хора, също са необосновани.

Тъй като те носят нови, различни умения, идеи и връзки, тенденцията е по-скоро да вдигат заплащането като цяло и на местните, макар че е възможно да го понижат леко при неквалифицираните местни хора. А за самите мигранти печалбата е огромна. Премествайки се в Европа, с нейните предсказуеми закони и ефикасни компании, те могат да бъдат няколко пъти по-производителни, като съответно повишават и своето трудово възнаграждение.

Възможно е спектиците да кажат, че културното влияние на миграцията е дълбоко дестабилизиращо и че Европа нито желае, нито е в състояние да абсорбира голям прилив отвън. Европейците се ужасяват, когато видят тълпи от неасимилирани, безработни имигранти, както в някои части на Париж и Малмьо.

И се страхуват от ислямисткия тероризъм, особено след масовото убийство в "Шарли ебдо" и след обезоръжаването на мароканец, извадил огнестрелно оръжие във френски скоростен влак миналата седмица.

Не всички, които изпитват такъв страх, са ксенофоби. Безспорно е, че мониторингът над джихадистките групи трябва да бъде засилен. Отговорът на по-общия въпрос - Как Европа може по-добре да асимилира мигрантите? - обаче може да бъде обобщен в три думи: дайте им работа. Тази формула дава добри резултати в Лондон, Ню Йорк и Ванкувър. Работните места предпазват младите от опасно поведение.

На работните си места мигрантите общуват с местните и усвояват техните навици, и обратното. Политиките, които оставят новодошлите без работа, са пагубни. Такъв е резултатът от британските ограничения за кандидатите за убежище, както и от закостенялото шведско трудово законодателство, което прави наемането на неквалифицирани работници неизгодно.

Една по-отворена Европа с по-гъвкави трудови пазари може да превърне бежанската криза във възможност, както направи Америка с поредицата от бежански вълни през ХХ-и век, много от тях от Европа. Пуснете ги да влязат и им дайте да печелят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 13 rate down comment 1
redcretin
преди 9 години
Бежанците не са мигранти, какво да печелят като нямат квалификации 99% ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 19 rate down comment 4
0pk
преди 9 години
"Пускайте мигрантите и ги оставете да печелят". Да те ще спечелят. Войната, която кръстоносците започнаха срещу тях. Ще я спечелят срещу изпеерастените им потомци, които са забравили защо има два пола и са решили да стават трети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 12 rate down comment 5
studioaa
преди 9 години
Ти си пълен ***. Ако си беше направил труда статийката в уикипедия(но ти не знаеш английски естествено, за теб това е невъзможно) щеше за разбереш, че progressivism-а е създаден в Германия по времето на Ваймарската Република, но заради Хитлер неговите основатели бягат в САЩ от страх да не бъдат убити от нацистите. Progressivism-а е идеологията на германската комунистическа партия, срещу която Хитлер и неговите новите съратници водят партизанска война през 20-те години. Да ми твърдиш, че германските комунисти не са марксисти, а капиталисти е просто смешно. Ако беше внимавал също така щеше да разбереш, че progressives набират сила през 60-те години по време на Виетнамската война в университета в Burkeley Калифорния, който са преподавали множестно левоцентристки интелектуалци от Германия или идеолозите на ПРОВАЛЕНАТА ГЕРМАНСКА КОМУНИСТИЧЕСКА РЕВОЛЮЦИЯ, СЪЩИТЕ ТЕЗИ, КОИТО ПОДПАЛИХА РАЙХСТАГА ЗАЕДНО С ГОШО ТАРАБАТА ДИМИТРОВ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 18 rate down comment 2
Илко
преди 9 години
Отлично, хайде сега САЩ и Англия да вземат по 1-2 милиона.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 2
georgi_shum
преди 9 години
Моята родина т.е България, отдавна си живее с тях.. За твоята не знам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 1
supertrader
преди 9 години
Проблема е че на тези хора мястото им е в собствените им страни и никога няма да се чустват добре в европейските държави.Те ще опитват да ги направят като собствените си страни от които бягат.Емиграция в такива огромни размери не бива да се допуска да съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 21 rate down comment 1
supertrader
преди 9 години
Проблема е че на тези хора мястото им е в собствените им страни и никога няма да се чустват добре в европейските държави.Те ще опитват да ги направят като собствените си страни от които бягат.Емиграция в такива огромни размери не бива да се допуска да съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 6
kalendar
преди 9 години
ставаш смешен, пич:) има само един режим, справил се по нашите ширини с малцинствата и той се е наричал марксистки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 1
dakl
преди 9 години
Нека тези държави които са единствената причина за този проблем да изпълнят съвета на медията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 8
studioaa
преди 9 години
На всички, които се чудят откъде идва това безумие с имиграцията от Ислямския свят препоръчвам да се запознаят с идеологията наречена Progressivism (https://en.wikipedia.org/wiki/Progressivism) и хората, които я поддържат или progressives. Нашите медии наричат тази *** мултикултуралисти. Всички progressives вярват, че расата, пола, личните продпочитания както и предпочитанията към противоположния пол са социална конструкция и реално те нямат никаква биологична логика. Progressives промотират неща като гей бракове, феминизъм, имиграция от Африка към Европа и САЩ и също така вярват, че капитализът трябва да бъде заменен от планова марксистка икономика. Например Ангела Меркел, Барак Обама и Дейвид Камерън са progressive и очевидно те нямат никакво намерение да спрат имиграцията от Африка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още