IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Л. Съмърс: Вдигането на лихвите от Фед ще бъде грешка

То ще застраши трите основни цели на централната банка, смята финансистът

08:33 | 25.08.15 г. 25
Автор - снимка
Създател
Л. Съмърс: Вдигането на лихвите от Фед ще бъде грешка

Дали на септемврийската си среща Федералният резерв ще вдигне лихвените проценти за първи път от 2006 г. насам, пита се Лорънс Съмърс, професор от Харвардския университет и бивш финансов министър на САЩ, на страниците на Financial Times.

Фед даде индикации, че при липса на непредвидени обстоятелства вероятно ще вдигне лихвите до края на годината. Условията обаче биха могли да се променят и централната банка внимателно избегна окончателни ангажименти.

Разумната оценка на настоящите условия предполага, че повишаването на лихвите в близко бъдеще ще бъде сериозна грешка, която ще застраши трите основни цели на Фед - ценовата стабилност, пълната заетост и финансовата стабилност.

Подобно на повечето големи централни банки Фед прилага целта си за ценовата стабилност чрез приемане на цел за 2 процента инфлация годишно. Най-големият риск е, че инфлацията може да е по-ниска от това ниво - риск, който се повишава със затягането на политиката. Повече от половината от компонентите на индекса на потребителските цени (CPI) са намалели през последните шест месеца - за първи път от повече от едно десетилетие насам.

Инфлацията, която изключва нестабилните цени на енергията и храните и трудния за измерване жилищен сектор, е по-малко от 1 на сто. Пазарни мерки, базирани на очакванията, сочат, че през следващите 10 години инфлацията ще бъде доста под 2 на сто. Ако валутите на Китай и други развиващи се пазари се обезценят още, инфлацията в САЩ ще бъде още по-смекчена.

Затягането на паричната политика ще се отрази неблагоприятно на равнищата на заетост, защото по-високите лихви правят държането на кеш по-привлекателен, отколкото инвестирането му. По-високите лихвени проценти също ще оскъпят долара, което ще направи по-малко конкурентни американските производители.

Това е особено тревожно в момент на растящо неравенство. Изследванията на периоди на затегнат пазар на труда, като в края на 90-те и през 60-те показват, че най-добрата социална програма за работници в неравностойно положение е икономика, в която работодателите имат проблем със запълването на вакантните места.

Преди шест или девет месеца може и да имаше аргументи за вдигане на лихвите в името на финансовата стабилност, тъй като ниските лихви бяха окуражаващи за инвеститорите да поемат по-големи рискове, а фирмите да вземат пари назаем и да се впускат във финансов инженеринг. По това време аз вярвах, че икономическите разходи от увеличаването на лихвите превишават ползите за финансовата стабилност. Този дебат остава спорен.

Сега самите пазари загърбват всяка еуфория или свръхувереност, така че няма нужда Фед да се намесва. Това е така, тъй като кредитът става все по-скъп, перспективите за китайската икономика се влошават, развиващите се пазари са надолу, фондовият пазар на САЩ е в корекция, има широко разпространени опасения за ликвидността, а очакваната волатилност е на рекордни нива.

В този момент на нестабилност повишаване на лихвите рискува да тласне част от финансовата система към криза с непредвидими и опасни последици.

Защо тогава толкова много хора вярват, че увеличение на лихвите е необходимо? Съмнявам се, че ако те бяха 4 на сто, щеше да има голям натиск за вдигането им. Натискът идва от усещането, че икономиката се е нормализирала значително през шестте години на възстановяване, поради което извънредните стимули на нулевите лихвени проценти следва да бъдат оттеглени. Има много приказки за "насрещни ветрове", които изискват ниски лихвени проценти в момента, но те ще отзвучат скоро, позволявайки нормален растеж и нормални лихвени проценти.

Каквито и достойнства да имаше тази гледна точка преди няколко години, тя е много по-малко правдоподобна с наближаването на седмата годишнина от краха на Lehman Brothers. Вече не е лесно да се мисли за икономически условия, които достоверно може да се разглеждат като временни насрещни ветрове. Фискалната спирачка вече я няма. Банките са добре капитализирани. Корпорациите са пълни с кеш. Балансите на домакинствата са съществено стабилизирани.

Много по-правдоподобно е виждането, че по причини, вкоренени в технологичните и демографските промени и подсилени от по-строга регулация на финансовия сектор, глобалната икономика има проблем с генериране на търсенето на всичко, което може да бъде произведено. Това е диагнозата за "трайната стагнация", или много подобната идея, която Бен Бернанке, бившият председател на Фед, нарече „пренасищане на спестявания".

Задоволителният растеж, ако може да бъде постигнат, изисква много ниски лихвени проценти, които в исторически план сме виждали само по време на икономически кризи. Ето защо пазарите на дългосрочни облигации ни казват, че реалните лихвени проценти се очаква да са близки до нула в индустриализирания свят през следващото десетилетие.

Новите условия изискват нови политики. Има много неща, които трябва да се направят, като стъпки за насърчаване на публичните и частните инвестиции, така че да се повиши нивото на реалните лихвени проценти, съответстващо на пълна заетост. Освен ако тези нови политики не бъдат въведени, инфлацията не се ускори рязко или не избухне пазарна еуфория, то Фед няма аргументи да коригира политиката на лихвените проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 1
mnewsomesonny
преди 9 години
[b][url=http://***.replicatagheuer.org/]tag heuer[/url][/b] | [b][url=http://***.replicatagheuer.org/]tag heuer[/tag heuer | tag heuer | tag heuer replicatag heuer carreratag heuer grand carrera
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 2
mnewsomesonny
преди 9 години
tag heuer | tag heuer | tag heuer replicatag heuer | tag heuer | tag heuer replicatag heuer carreratag heuer grand carrera heuer blog heuer About blog
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 13
lyusien
преди 9 години
до 8ТАКИВА ГЛУПОСТИ КАТО ТВОИТЕ СЕ ПИШАТ ОТ 50 ГОДИНИ НО И В МОМЕНТА СВЕТОВНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ ЛИДЕР СЕ КАЗВА САЩ И НЕГОВАТА ВАЛУТА ДОЛАРА ТАКИВА КАТО ТЕБЕ И НОМЕР 1 И 2 НЕ СТЕ ЗА ТОЗИ САЙТ ПО ДОБРЕ СЕ ПРЕОРИЕНТИРАЙГЕ В ДРУГИ САИТОВЕ КАТО БЛИЦ ПИК СКАТ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
julian12
преди 9 години
Ако валутните войни не решават нищо идва ред на други войни. Силно се съмнявам, че при сегашните водещи държави прехода ще е безкръвен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 3
Pitashtia
преди 9 години
Времето когато ще трябва да се вдигат лихвените проценти няма никога да дойде. Просто глобалната икономика е в еднопосочна улица ,която води към пропастта на Голямата депресия и това е така от поне 20 години . Просто улицата се удължава като се павира с лесни пари , но вече е над пропастта. Събуждането на сомнамбулите ще бъде страшно Причината това де се случва е , че уроците от преди век не са научени , а не са научени поради нежелание да се гледа истината в очите, голата и грозна истина , която никой не желае. Ами тази година , най-късно догодина глобалната икономика ще се срине и ще остане в дупката за десетилетия. Разликата от преди 100 години е, че целият свят е като САЩ от онова време , но няма световно правителство, нито политическа воля за промяна. Няма и ресурси за въздействие . Валутните войни не решават нищо . Борбата с дефлационният натиск чрез наливане на пари не е ефективна . Причината за дефлацията е проста-заплатите в глобалното село изостават от производителността
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
IDontCare
преди 9 години
ОК вдигането ще е грешка, а как ще борят рецесията след като лихвения % е на нула?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 8
Tyrista
преди 9 години
hiking rates in USA ... less than a month!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 8
Tyrista
преди 9 години
hiking rates in USA ... less than a month!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
nocalled
преди 9 години
зашеметяващ последен абзац. то може да е така освен ако не е иначе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
Jorkata
преди 9 години
Веднъж и тоя *** да каже нещо вярно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още