Нивото на заплатите в Русия, коригирани с темпа на инфлация, се срина с 9,2% през юли на годишна база, а продажбите на дребно записаха същия спад. Продължителният спад в цените на петрола изпрати рублата към нови дъна, а възможностите за нови двигатели на икономическия растеж не са много, коментира Bloomberg. Според повечето икономисти растежът в икономиката може да дойде само от инвестициите.
За да стане това факт, ще трябва да се обърне негативната тенденция за капиталовите разходи, които намаляват от 19 месеца насам, най-продължителният спад от близо две десетилетия. Спестяванията в страната трябва да задвижат растежа, докато международните инвеститори избягват Русия поради наложените санкции, смятат експерти на УРАЛСИБ Кэпитал. Компанията оценява, че икономиката на Русия има нужда от около 60 млрд. долара, за да се достигне желания ръст от 4%, вместо отчетените 3%.
„Ако има растеж, през следващите 10 години той ще се дължи най-вече на инвестициите“, смята Ярослав Лисоволик, анализатор в Deutsche Bank AG в Москва. „Без тях потреблението ще се влоши и няма да достигнем потенциала на икономиката, който се корени най-вече в инвестиционната компонента“.
За последното десетилетие и половина моделът на руския икономически ръст се базираше на приходи от енергиен износ и търсенето на вътрешния пазар, което позволи повишаване на работните заплати и съвкупното производство, се казва в анализ, сред чиито автори е и Алексей Кудрин, бивш финансов министър, заемал поста близо десетилетие.
Загубите за хазната, предизвикани от по-евтините руски петрол и газ, се оценяват на 900 млрд. долара за периода 2000 г. – 2009 г., и на още 1,2 трилиона долара за следващите пет години, като изчисленията са направени по курса на щатската валута от 2013 г.
Преди кризата, с която се сблъска рублата, санкциите в следствие на украинския конфликт и спадът на цените на петрола разтърсиха икономиката на страната. Потреблението допринася за около една четвърт от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, а друга една четвърт е пряко свързана с енергийната индустрия, пише още Bloomberg.
За да запълни празнината, предизвикана от големия спад в потреблението, правителството ще трябва да използва потенциала на страна, която поставя препятствия пред инвеститори, като Ikea и General Motors Co. Френската финансова институция BNP Paribas затвори своя фонд за управление на рисков капитал шест години след придобиването му, а германският презастраховател Munich Re закри офиса си в Москва.
Делът на инвестициите към БВП на страната се очаква да достигне 21% тази година, по-малко от отчетените 23% през 2013 г. - ниво, което бе вече оценено като много ниско, посочва в своя юлски доклад Alfa Bank. Делът на инвестициите се свива през всяка следваща година от 2011 г. насам, когато е бил 25% от БВП по данни на Световната банка. През миналия месец инвестициите се свиха с 8,5% спрямо юли миналата година, за да запишат най-големия спад от близо 6 години насам.
В същото време корпоративните печалби се покачват до рекордни нива и компаниите скоро ще търсят възможности да преразпределят капитала и да се фокусират върху разширяването си, смята Bank of America. През първите пет месеца общите нетни приходи на бизнеса са се увеличили с 58% спрямо година по-рано, сочат данните на руската статистика.
Спестяванията, които според данните на UralSib Capital ще бъдат ключов източник на финансиране в икономиката, се покачват. Депозитите на домакинствата растат до 219 млрд. долара към края на юни. Делът на спестяванията се покачва до 13,6 % спрямо разполагаемия доход. За сравнение делът им бе 7% година по-рано, показват данните, цитирани от Bloomberg.
С покачването на корпоративните печалби, руската икономика разполага с достатъчно ресурси за възстановяване, счита Владимир Осаковски, главен икономист в Bank of America в Москва. Според него до сега печалбите са били използвани за намаляване на задлъжнялостта и изплащане на дивиденти, но тази тенденция би трябвало да отслабне в третото тримесечие на годината.
преди 9 години В същото време корпоративните печалби се покачват до рекордни нива и компаниите скоро ще търсят възможности да преразпределят капитала и да се фокусират върху разширяването си, смята Bank of America. През първите пет месеца общите нетни приходи на бизнеса са се увеличили с 58% спрямо година по-рано, сочат данните на руската статистика.Спестяванията, които според данните на UralSib Capital ще бъдат ключов източник на финансиране в икономиката, се покачват. Депозитите на домакинствата растат до 219 млрд. долара към края на юни. Делът на спестяванията се покачва до 13,6 % спрямо разполагаемия доход. За сравнение делът им бе 7% година по-рано, показват данните, цитирани от Bloomberg. С покачването на корпоративните печалби, руската икономика разполага с достатъчно ресурси за възстановяване, счита Владимир Осаковски, главен икономист в Bank of America в Москва. Според него до сега печалбите са били използвани за намаляване на задлъжнялостта и изплащане на дивиденти, но тази тенденция би отговор Сигнализирай за неуместен коментар