IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Номиналното опрощаване на гръцкия дълг не е решение

Най-добре е ЕС да обвърже условията за погасяване с ръста на гръцката икономика, смята германски икономист

08:15 | 21.07.15 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Едва що е решен конфликтът между гръцкото правителство и европейските партньори, и се задава нов спор - Международният валутен фонд (МВФ) призовава за т. нар. „подстригване на дълга“ на Гърция. Федералното правителство на Германия и лидерите на еврозоната обаче категорично изключват възможността за номинално намаляване на дълга и само предлагат да се мисли за удължаване на падежите, в замяна на по-нататъшни реформи. Тази дискусия обаче не е особено задълбочена. Европа спешно има нужда от преосмисляне на политиката по този въпрос и от модел на преструктуриране, който да помогне на Гърция да изпълни своите реформи, пише в свой материал за Die Welt Марсел Фрацшер, директор на Германския институт за икономически изследвания (DIW) в Берлин.

Настояването за номинално намаляване на дълга отразява много едностранчивата позиция на МВФ. МВФ е прав, когато казва, че държавният дълг от близо 180 процента от икономическия продукт в Гърция не е устойчив. Противоречието е в това, че МВФ призовава за „подстригване“ само европейците, но възнамерява да изключи собствените си заеми от това. А МВФ, точно както европейските си партньори, бе организатор на спасителните програми и следователно трябва да поеме пълната отговорност за тях, заедно с ЕК и ЕЦБ. Въпреки това, ако този конфликт с МВФ не бъде решен, спорът може да постави под угроза участието на МВФ в третата програма за Гърция – нещо, за което призовава германското правителство. 

Преструктуриране на гръцкия държавен дълг трябва да отговаря на четири критерия - първо, трябва да се направи дълга устойчив, т.е. намаляване на тежестта на дълга, така че гръцкото правителство да може да го изплаща дори и в трудни времена. На второ място, то трябва да има за цел намаляване на колкото се може повече претенции за сметка на германските и европейските данъкоплатци. Това може да стане само ако гръцката икономика отново започне да расте и държавата генерира високи приходи. Трето, преструктурирането на дълга трябва да бъде проектирано така, че да поддържа максимално растежа. Четвъртият елемент е доверието. Преструктурирането трябва да даде ясен сигнал на гръцкото правителство и гражданите, че Европа има интерес от възстановяването на страната.

Едно номинално редуциране на дълга, от друга страна - дори ако е допустимо по закон - ще има предимството, че може да възстанови бързо устойчивостта на дълга. Но би било изключително скъпо за европейските и германските данъкоплатци. В допълнение, то би отнело от гръцкото правителство важни стимули за прилагането на по-нататъшни реформи. Ето защо призивът на германското правителство, че едно преструктуриране на дълга трябва да бъде свързано със строги условия, е разбираемо и правилно, пише Фрацшер.

Тази последна опция би позволила на германското правителство да запази лицето си – преструктуриране чрез удължаване на падежите и по-нататъшното понижаване на лихвените проценти. Което би позволило на федералното правителство да спази обещанието си да не толерира опрощаване на дълга и, но същевременно ще се намали тежестта на дълга на Гърция. Тъй като и сега сроковете за погасяване са изключително дълги, а лихвените проценти вече са много ниски, този вариант обаче ще допринесе малко за устойчивостта. Въпреки това най-голямата слабост на преструктурирането е ефектът на доверието. Защото високите нива на държавен дълг ще си останат, а рискът, че гръцкото правителство може в бъдеще в случай на несъстоятелност да прекратии погасяването, все още е изключително висок. Поради това много частни инвеститори ще се въздържат от инвестициите си в Гърция. По този начин растежът на гръцката икономика ще остане нисък.

И настояването за по-висок налог за солидарност за германските данъкоплатци, за да се отпише гръцки дълг, ще бъде непродуктивно и ще представлява фатален сигнал. Целта на третата помощна програма не е да се осигурят парични трансфери в Гърция, а да се подобри устойчивостта на гръцкия държавен дълг и по този начин да се защитят интересите на германския и европейския данъкоплатец.

Най-добрият вариант, който отговаря на всичките четири критерия, би бил обвързването на лихвените проценти с растежа на икономиката на Гърция, а не, както досега – към растежа на еврозоната, показва анализ на DIW в Берлин. Ако гръцкият темп на растеж в дадена година започне да пада, ще паднат и лихвите. Обратно, ако икономиката расте бързо, се вдигат и лихвите. Лихвените плащания ще се развиват в крак с темпа на растеж и по този начин автоматично ще вземат предвид платежоспособността на гръцката държава.

Такава БВП-индексация на заемите има многобройни предимства. Първо, тя подобрява платежоспособността на Гърция и по този начин намалява риска от неуспех за европейските данъкоплатци. В дългосрочен план не се очаква загуба за кредитора. Напротив, такава индексация намалява рисковите премии и подобрява платежоспособността и икономическото възстановяване.

На второ място, обвързаните към БВП заеми ще осигуряват стимули за Гърция, за да поеме отговорност към собствените си реформи и по този начин да подобри шансовете си за успех. А едно такова решение също така ще бъде важен сигнал от всички европейци към Гърция, че самата Европа е силно заинтересована от икономическото възстановяване на страната. Отношенията между Гърция и нейните кредитори - особено Германия - ще се подобрят. А гърците ще осъзнаят, че тяхното бъдеще е само в техните ръце.

Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 9 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
"Ако гръцкият темп на растеж в дадена година започне да пада, ще паднат и лихвите. Обратно, ако икономиката расте бързо, се вдигат и лихвите. Лихвените плащания ще се развиват в крак с темпа на растеж " Много отдавна не бях чел по-голяма глупост. А прочетете това и после ми кажете, какво има интерес Гърция - икономиката и да расте, или да не расте? Ми нали ако расте, трябва да плаща повече лихви. После ако расте, ръста отива за лихви а не се реинвестира и така растежа се задушава още в началото. Май май е съвсем ясно че никой не го е грижа за растежа на Гърция, а за това, колко може да се остриже без да умре. За това и правилото е такова - почне ли да се надига, почваме да стрижем повече. Видим ли че приритва, спираме да стрижем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 3
tonino
преди 9 години
И как пък ще е решение ? Да,може да реши част от проблемите на Гърция,но ще създаде един куп проблеми в самия ЕС ! Къде бяха всички онези "лидери", когато безогледно отпускаха кредити на Гърция ? Нима тогава не мислеха,че този дълг в един момент ще стане неустоичив ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
ert
преди 9 години
Прав си за лихвата. Аз лично обаче, предпочитам да имам 200 000 лева дълг на -0.5% например, като германските ДЦК-та, пък ако ще да е за 50г.Проблемът е, че лихвите няма начин да се запазят на нива около нулата още дълго време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 2
MZ/X
преди 9 години
Намаляването на лихвите и увеличването на матуритета е равносилно на опрощаване на дълга. Аз лично предпочитам да имам 100 000 лева дълг със 100 годишен матуритет и 0,1% лихва, от колкото да имам 20 000 лева дълг с 20 годишен матуритет и 10% лихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 1
bigmamascandal
преди 9 години
Това било решение/ Щото не си на мястгото на германците, затова ти се струва като решение. Абе стига сте ги траели тея търтеи -гърците. Да си плащат сметката, не може само сувлаки и сертаки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 12
ert
преди 9 години
Няма начин да има решение, което да не включва едно постригване и редуциране на дълга с едни 30-40% поне. Всички го знаят, но едните се правят на дръж ми шапката за да дават урок на Гърция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 13
SS-23
преди 9 години
Номиналното опрощаване на гръцкия дълг не е решение----Е как да не е решение ? Това е единственото практическо решение ... всички други "решения" само задълбочават проблема и отлагат момента единственото практическо решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още