IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Капитулацията на Гърция

След месеци преговори стана ясно, че има един глас, който има значение в Европа, и той идва от Германия

21:48 | 13.07.15 г. 53
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел Снимка: Ройтерс

След месеци на крайни срокове, които се оказаха без значение, и окончателни искания, които не бяха задоволени, заплахата за еднопосочен билет от еврозоната изглежда най-накрая убеди Гърция да капитулира пред кредиторите, пише Марк Джилбърт за BloombergView.

След всички дипломатически опити на Франция през миналата седмица да помогне на Гърция да достигне до споразумение се оказа, че има един-единствен глас, който има значение в Европа, и той говори от Берлин. Веднага щом Германия постави на масата възможността Гърция безцеремонно да бъде извадена от проекта за единна валута, ситуацията бързо се промени за гръцкия министър-председател Алексис Ципрас. Днес изглежда, че той ще трябва да продаде на избирателите си дори по-сурова сделка от тази, която гърците наскоро отхвърлиха.

„Най-важната валута бе изгубена и това е доверието“, така описа нещата германският канцлер Ангела Меркел, преди да се присъедини към преговорите в Брюксел, продължили 17 часа. Обратно в Атина гръцкото правителството отговори с обичайната си истерия. Германия „разрушава“ Европа за трети път за последното столетие, каза Никос Филис, правителствен говорител на управляващата партия СИРИЗА. „Това, което се случва с Гърция в преговорите, е симулиране на давене“.

Именно подобен език обяснява защо търпението на Меркел към Гърция свърши. Гръцките кредитори искат Ципрас да предостави активи за 50 млрд. евро на независим фонд, който да ги продаде, с което ефективно задължиха правителството да предаде суверенитета си в замяна на повече пари. Това е жестоко, но разбираемо. В замяна на милиарди евро допълнителна помощ кредиторите на страната имат право да изискат надзор над напредъка на икономическите реформи.

Гърция се нуждае от 22 млрд. евро, за да изплати сметките си до средата на август, твърди малтийският финансов министър Едуард Сциклуна. Това включва сумата от 3,5 млрд. евро, които Гърция трябва да плати на Европейската централна банка (ЕЦБ) на 20 юли, и 10 млрд. евро на собствените си банки. „Гърците най-накрая разбраха, че ако не получат финансова инжекция, ще се сблъскат със Страшния съд“, заяви Сциклуна през уикенда преди сделката с Гърция.

Най-големият приоритет в момента е възстановяването на финансовата система на страната, за да могат банките да отворят отново. Капиталовият контрол в Кипър продължи две години. В идеалния случай с подкрепата на ЕЦБ Атина ще може да съкрати този срок.

Резултатите от тази сделка, разбира се, тепърва ще се разкриват. Ограничаването на пенсионните разходи и повишаването на данъците ще бъдат изключително непопулярни в страната. И макар че Ципрас заяви, че е спечелил програма за разсрочване на дълга, Меркел все още изключва пряко редуциране на задълженията. Гръцкият парламент може и да е разочарован в момента, а гръцкият народ междувременно може и да се чуди какво постигнаха разправиите през последните пет месеца и защо строгите икономии, срещу които гласуваха, се завръщат с пълна сила.

„Доверието трябва да бъде възстановено, гръцките власти трябва да поемат отговорността за постигнатите политически договорености“, заяви Меркел след обявяването на сделката. Ако Ципрас не приложи икономическите реформи, с които се съгласи, Германия бързо ще натисне бутона за изстрелване от еврозоната. Засега обаче нека се надяваме, че сделката ще бъде спазена.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 1 rate down comment 0
Godo
преди 9 години
http://bg.theglobaleconomy.com/Greece/Nonperforming_loans/ - тук необслужвани кредити към банките. "Парите от заемите на международните кредитори изобщо не достигнаха до гръцкия народ, изтъкна гръцкият премиер Алексис Ципрас пред Европарламента. Тези средства бяха давани на Гърция, за да бъдат спасени чуждите банки в нашата страна. За един европейски проблем е необходимо европейско решение", каза той, цитиран от БГНЕС. Изказването на Ципрас възмути шефа на Европейската народна партия Манфред Вебер. "Господин Ципрас, вас ви аплодират европейските екстремисти. Вие сте заобиколени от неправилни приятели", каза Вебер по адрес на Ципрас. Той добави: "Вие сте лъжец". Гърция: Над 131,55 милиарда долара са необслужваните кредити през 2006г. а държавният дълг е бил 335 милиарда долара. И през 2008г., дългът държавният става 470 милиарда долара, а необслужваните кредити само 13 милиарда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 2 rate down comment 12
lilivan
преди 9 години
тая статия е от 13. 07.стара и манипулативна сайта да си я свали, щота се излагаа пишещите си губят време и нерви- НИТО Е КАПИТУЛИРАЛА, НИТА ЩЕ КАПИТУЛИРА, НИТО ЩЕ ФАЛИРА - Успокойте сехайде, приятни ви сънища за фарита на съседа хаха:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 7 rate down comment 2
bgMan
преди 9 години
Капитулацията е там, където гръцката държава започва да се разделя с реална собственост, засега само с такава на стойност 50 милиарда евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 3 rate down comment 10
lilivan
преди 9 години
Не знам къде я видяхти тая "капитулация".Може би е "манипулация" от заблудените или платени ***,заблуда на невежия бг народ, читяш преса и гледащ Бг ТВ.Но скоро или малко по-късно ще обърнете палачинката, продажни журналисти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 16 rate down comment 5
Един Българин
преди 9 години
Гърлежите трябва да бъдат вкарани в ред! Мисля, че в дългосрочен план е добре и за тях самите (макар и да не го осъзнават). Ще благодарят на ЕС и в частност на северните членки. Прабаба ми казваше "Като не можете сами да се командвате - АЗ ЩЕ ВИ КОМАНДВАМ!". И е много права за тия лентяи. Италия, Испания, че и Франция имали затруднения. Ако гърлежите им върнат съответно 50,40 и 67 милиарда евро вероятно ще ги усетят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 14
крас
преди 9 години
ДО 42ОСНОВНИЯ ПРОБЛЕМ Е, ЧЕ НЕ СИ В ЧАС С ЕКСПОЗИЦИЯТА НА ГРЪЦКИЯ ВЪНШЕН ДЪЛГ?Ципрас прие като ДЪРЖАВЕН ДЪЛГ вземания които избщо не са държавни!!!Иде реч за СУАПОВИ СДЕЛКИ с Голдман Сакс пришити към ДЪРЖАВНИЯ ДЪЛГ!ЗАЩО ЦИПРАС НЕ НАПРАВИ РЕВИЗИЯ НА ДЪЛГА КАКТО ГО НАПРАВИ ЕКВАДОРСКИЯ ПРЕЗИДЕНТ РАФАЕЛ КОРЕА ПРЕДИ ДА ГО ОБЯВИ ЗА "ОМРАЗЕН ДЪЛГ" И ОТКАЖЕ ПЛАЩАНЕТО МУ?!ЗАЩОТО ИЗНАЧАЛО СИ Е БИЛ ПРЕДАТЕЛ РАБОТЕЩ ПО ПЛАНА НА СИЛИТЕ КОИТО ЦЕЛЯТ УНИЩОЖАВАНЕТО НА ГЪРЦИЯ!НИМА ВАРУФАКИС НЕ Е НАЯСНО, ЗА ИЗМАМАТА СВЪРЗАНА С ДЪРЖАВНИЯ ДЪЛГ?!ЗАВЪРШВАЙКИ ЩЕ ТЕ ПОПИТАМ - правиш ли разлика м/у брутния външен дълг на България и държавно гарантирания?Знаеш ли колко е единия и колко другия?ЗНАЯТ ЛИ ГЪРЦИТЕ ИЗОБЩО КАКВО ПЛАЩАТ ?!УБЕДЕН СЪМ, ЧЕ НЕ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 18
крас
преди 9 години
ДО 33НАПИСАЛА СИ ЕДНА ГОЛЯМА ГЛУПОСТ!СИГУРНО НЕ СИ ЧУВАЛА НИЩО ЗА ОНАСИС И НЕГОВАТА ИМПЕРИЯ. ЗНАЕШ ЛИ КОЛКО СА КОРАБИТЕ ИМ?НЕ ПИШИ ГЛУПОСТИ БЕЗ ДА СИ ПРОЧЕЛА НИЩО ЗА ИКОНОМИКАТА НА ТАЗИ 10 МИЛИОННА ДЪРЖАВА, ЧИИТО БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ Е ПЕТ ПЪТИ ПО ВИСОК ОТ НАШИЯ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 14 rate down comment 0
IQ96
преди 9 години
Нобел, не ми харесва езикът ти. Не ви познавам и двамата с г-шумата, ама в такъв форум такива думи- доста е просташко. Вземете се срещнете и се надерете, ако щете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 5
dr.5rov
преди 9 години
Ще продължа по темата си макар и да стана досаден.Пише се "капитулация" на Гърция. Кога се използва тази дума - когато се водят битки. Тогава въпросът е: Този съвет място ли е където се водят битки? И ако да - то тогава кой ще ги печели тези битки? Оговорът е ясен. И още нещо - еврогрупата не излиза с решения. Тя е само съвещателен орган за съгласуване на предложения. За да станат тези предлижения решения се минава през правителствено или парламентарно одобрение. Какво се получава - имаме съвет на вождовете, където се водят битки и някой капитулира, а после това се одобрява или отхвърля от отделните племенни съвети.Честно казано не ми харесва такова място, поне от позицията, която заемаме ние в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 19 rate down comment 1
data
преди 9 години
Хората ти го казаха . Основната разлика е че японския дълг е вътрешен ( демек сами си определят лихвите ) , а гръчкия външен ( демек някой друг избира какви да им са лихвите )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още