IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Между хаоса и Grexit

Три сценария за бъдещето на Гърция, представени от германското издание Handelsblatt

11:27 | 09.07.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Какво ще се случи в непосредствено и по-далечно бъдеще с Гърция? "Подстригване" на дълга, трети спасителен пакет, Grexit, нова помощ – редица опции са на масата, оттеглят се, а след това отново се отърсват от нафталина. Ще се стигне ли до споразумение, или до хаос – германският икономически всекидневник Handelsblatt прави преглед на трите според него най-вероятни сценария за страната.

Сценарий 1: Спасение в последната секунда

Досега гръцкият премиер Алексис Ципрас често объркваше представите на останалите 18 лидери на еврозоната. Може би най-сериозният сблъсък бе референдумът, в който насърчи гърците да гласуват с "Hе" за предложенията на кредиторите по спасителната програма. Дали Ципрас няма да изненада положително своите партньори в еврозоната? Във федералното правителство принципно остават скептично настроени. 

В края на краищата Ципрас едва ли ще може след референдума да прави компромиси, които не е поемал и преди него. Положението му стана още по-трудно заради очакванията на гръцкия народ, смятат в Берлин. От друга страна, ситуацията в Гърция става все по-сериозна. Банките са затворени за две седмици. При липсата на перспективи за нова спасителна програма те едва ли може да отворят отново.

Може би затова гръцкият премиер е готов да приеме предложенията за реформи и бюджетни икономии. Въпреки това той ще има нужда и от отстъпки на кредиторите, които да може да обяви в родината си за победа. Най-вероятно това биха били облекчения по отношение на дълга на страната.

Международният валутен фонд (МВФ) предложи погасяването на вече предоставените спешни заеми да бъде отложено с още десет години. Гърция ще трябва да започне да ги погасява едва след 2030 г. В допълнение се предлага срокът на кредитите да бъде продължен значително – до 40 години.

Много страни от еврозоната, сред които Германия, се противопоставят на такива отстъпки. Ако въобще се стигне до такъв вариант, те настояват първоначално Ципрас да реализира необходимите реформи. Като се има предвид заплахата за Grexit, поне Франция показва гъвкавост. Премиерът Манюел Валс заяви, че "преструктурирането не може да бъде табу".

"Франция е убедена, че не може да рискуваме с излизане на Гърция от еврозоната", каза Валс. И председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди, че не бива да се стига до Grexit.

Въпреки всичко все още има шанс за сделка, особено ако Гърция представи до полунощ на европейските си партньори нова програма за реформи, за да ги убеди да отворят отново кранчето на финансовата помощ и да оставят страната в еврозоната. Ако програмата е удовлетворителна, европейските  ръководители биха могли официално да обявят началото на преговори по този нов план в неделя на извънредна среща на върха на 28-те в Брюксел, тъй като последиците от гръцката криза се простират и извън еврозоната.

След това обаче остава още едно сериозно препятствие. В шест страни от еврозоната парламентите трябва да одобрят подобен спасителен план. В Германия Бундестагът дори трябва да даде специален мандат на федералния министър на финансите Волфганг Шойбле, за да може той официално да преговаря. А дори сред управляващото мнозинство има сериозна съпротива. Доверието към Ципрас и неговото правителство в Германия клони към нулата.

Освен това редица представители на правителството и на голямата коалиция интерпретират резултата от референдума в Гърция като генерален отказ от логиката на спасителните програми на еврозоната, който в замяна на помощта предвиждат строги реформи. Ето защо Меркел трябва да е доста убедителна, за да успее да договори подкрепата в Берлин.

Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 7 rate down comment 19
крас
преди 9 години
НЕЩАТА СА ЯСНИ ИПРЕДВИДИМИ. Отива се на вариант на излизане от еврозоната и змяната на ГРЪЦКОТО ЕВРО с ДРАХМАТА.Това ще е началото на КРАЯ на т.н. "ЕДИННА ВАЛУТА" , която се окза не само, че не е единна, но и изцяло зависима от финансовото състояние на всяка една от банките участващи в ЕЦБ.Оставам с убеждението, че и Германия не би имала нищо против това да се върнат старите национални валути на страните от еврозоната.На немците им трябва ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЗАР , а не някакава "ЕДИННА ВАЛУТА"ДОЙЧЕ МАРКАТА НА БУНДЕСБАНК ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПО ДОБРА ОПЕРАТИВНОСТ И НЕОБВЪРЗАНОСТ С ПРОБЛЕМИТЕ НА ДРУГИ БАНКИ КАТО НАПРИМЕР С ГРЪЦКАТА НАЦИОНАЛНА БАНКА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 0
comet
преди 9 години
Спомянм си едно мнение във форум на английската преса, според което гърците са били системно манипулирани (от световната преса в последните няколко десетилетия) че са елитарни граждани (спрямо останалите европейци). Сега се замислих за следната манипулация за отглеждане на предатели: Посади у някой обикновен човек (или общество) илюзията че е над другите; подкупи го с хвалебствия, лесни пари, незаслужени привилегии (защото го считаш роден много специален или богоизбран); изчакай да загуби способност да се труди като останалите; и той ще стане неспособен/нежелаещ да се върне в началното положение. Тогава той ще направи почти всичко което поискаш от него, включително предателства към обществата в които живее!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 2
smart-ass
преди 9 години
Най-голямото "унижение" за гръцкото правителство е то да се принуди на мерки, които ужким хората отхърлиха на референдума. Когато горделивия осъзнае, че неговата куха надменност го е довела до тази безизходица, тогава той започва пропаганда, че "друг му е ср*л в гащите", че друг го мачка и унижава. Сега пък гърците започвали да се "гнусят" от "българизацията" - явно са слепи за реалността в собствената си държава. Банки не работят без яснота кога реално могат да отворят, опашки за кеш, дефицитни стоки, неудобства за туристи, икономическа парализа. С банки, които стоят затворени задълго (и не си събират вноските по кредитите) е ясно какво се случва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 7
observer-ALL
преди 9 години
Ако почти всички страни в ЕС са с бюджетен дефицит от последните няколко години, кажи как биха оцелели без външно финансиране? http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=teina200
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 16
misanthrope
преди 9 години
Мисля, че всъщност вече въпросът не е какво ще стане, а как. Това е началото на края на европейския проект. Краят няма да е взривен и апокалиптичен, но чрез постепенно разграждане за 20 -30 год. Към решаване на гръцката криза можеше да се тръгне по 2 начина- или чрез консолидация на валутния, икономическия и административния съюз, при който се върви към въвеждане на еврото в целия ЕС, изчезване на националните централни банки, единна данъчна администрация и трансформиране на националните дългове в един ЕС дълг, или по начина по който се тръгна - на си ти куклите, дай си ми парцалите, което в крайна сметка води до разпад. Мисля, че стигнахме критична точка по този път, от която няма връщане. Ако Гърция напусне ЕЗ, това значи че ЕЗ никога няма да включи държави като нас. Просто няма да се разширява. Но ще има прецедент, как национални проблеми се решават с напускане на ЕЗ и ЕС и в даден момент всяка държава ще бъде изкушена да предприеме тази стъпка и можеби първа ще е Британия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 20
misanthrope
преди 9 години
Така една по една страните ще напуснат, коя поради проблеми, коя поради егоизъм и накрая ще останат само Франция и Германия, подобно на свадливи родители в семейството, които се ненавиждат, но стоят заедно, защото се страхуват кой ще вземе колата и кой къщата, ако се разделят.Европейският проект се провали, защото Европа е населена от тесногръди и егоистични ***, с високо самочувствие, раздирана от междунационални вражди и противоречия, пълна с взаимна омраза и презрение, отгеждани векове наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 19
ivan.kostov.39
преди 9 години
ЛАКОМИЯТА ЩЕ ПОГУБИ ЛИХВАРИТЕ. СКОРО ЩЕ ДОЙДА МОМЕНТА, КОГАТО ПРЕГОВОРИ НЯМА ДА ИМА. ЩЕ ИМА ДРАХМИ И ГЪРЦИЯ ЩЕ МИНЕ В ЛАГЕРА НА РУСИЯ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 37 rate down comment 7
юрист
преди 9 години
:) И хиляда минуса да ми се напишат, фактите са си факти- на тях им е безразлично дали някой им пише минуси или плюсове:) Както се казва- който търси- намира, и каквото сам си направиш, никой друг не може да ти го направи...И не- българите не сме злобни към гърците- просто вроденото ни чувство за справедливост ни кара да търсим истинските корени на 34 годишното НЕЗАСЛУЖЕНО гръцко благоденствие, след като е ясно, че то НЕ Е израз на реално висок СОБСТВЕН БВП, зад който стои реализацията на стоки и услуги с висока добавена стойност и собствена високоразвита икономика, която спокойно би оцеляла БЕЗ външно финансиране/ без ЕЦБ/...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 9
юрист
преди 9 години
До 3- Аз предпочитам търсене на юридическо решение за изритване на гърция от ЕС, а скоро и от НАТО - ако това е вярно:Интерфакс: НАТО подозира Гърция в предаване на секретна информация на Русия 8 Юли 2015 | 20:23 | Агенция "Фокус" Когато в манталитета на един народ продажността е висша ценност, то тогава той е напълно обезценен в очите на другите народи, за които трудът, достойнството и лоялността към себе си и към другите е висша ценност...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
юрист
преди 9 години
До 4- Консолидиран текст на Договора за Европейския Съюз http://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/PDF/?uri=CELEX:12012M/TXTЧлен 50 1. Всяка държава-членка може да реши, в съответствие със своите конституционни изисквания, да се оттегли от Съюза. 2. Държавата-членка, която реши да се оттегли, нотифицира за намерението си Европейския съвет.В съответствие с насоките, дадени от Европейския съвет, Съюзът договаря и сключва споразумение с тази държава, с което се определят редът и условията за нейното оттегляне, като се вземат предвидрамките на бъдещите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още