IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Гърция не гласува с "Да"?

Противниците на Ципрас направиха няколко сериозни грешки в опита си да предизвикат положителен вот на референдума

12:38 | 06.07.15 г. 35
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Не е трудно да се види защо Алексис Ципрас спечели референдума в неделя с голяма преднина. Много по-трудно обаче е да се обясни какво ще се случи сега, коментира The Financial Times.

Неговите опоненти както в Гърция, така и в Европейския съюз (ЕС) направиха редица погрешни преценки – както по-малки, така и фундаментални. Три са тези, които се отличават най-много.

Най-голямата грешка бяха ясно съгласуваните действия на няколко високопоставени представители на ЕС, които заявиха, че отрицателен вот ще доведе до Grexit. Един от тях беше Зигмар Габриел, германският министър на икономиката и лидер на социалдемократическата партия. Той дори повтори заплахата си веднага след обявяването на резултатите. Гърците вярно възприеха тези заплахи за опит за намеса в демократичния процес на страната им.

Новината от миналата седмица, че представители на еврозоната са опитали да спрат от публикуване последния анализ на Международния валутен фонд (МВФ) за стабилността на дълга, също не помогна. Докладът на МВФ разкри, че гръцкото правителство в крайна сметка е било право да иска облекчаване на дълга. Останалите страни от ЕС създадоха впечатлението, че искат да повлияят на референдума и дори не се постараха да прикрият това.

Втората грешка на кампанията в полза на положителния вот беше провалът да се обясни как спасителната програма ще работи от икономическа гледна точка. Това обаче не е дебат между кейнсианска и неокласическа икономика например. Гръцкият референдум обедини икономисти с много различни възгледи за това как е устроен светът, включително Пол Кругман, Джефри Сакс и Ханс-Вернер Зин. Няма реномирана икономическа теория, според която икономика, преминала през осемгодишна криза, изисква нов кръг от строги мерки, за да се постигне икономическо приспособяване.

Третата огромна грешка е арогантността. Привържениците на положителния вот бяха решили, че са постигнали своето. Подобно на британските лейбъристи преди последните парламентарни избори те разчитаха на проучванията на общественото мнение, които се оказаха изключително неточни. Най-оскърбителен е аргументът, че Grexit ще доведе до икономическа катастрофа, сякаш тя вече не се е случила. Ако си бил безработен вече пет години, с никаква перспектива за работа, няма значение дали парите, които не получаваш, са в евро или в драхми.

Незачитането на демокрацията и икономическата неграмотност са не само тактически грешки. Тези две „качества“ сега са останалите идеологически базови точки на това, което е останало от европейския проект. Гърция е тук, за да напомня, че европейският валутен съюз, по начина, по който е създаден, е фундаментално неустойчив. Това означава, че той или трябва да бъде коригиран, или в даден момент ще достигне до своя край.

Тогава какви са възможностите оттук нататък? Пределно ясно е, че постигането на нова сделка ще бъде още по-трудно. След отрицателния вот в неделя гръцкото правителство ще настоява на много различна сделка с по-малко строги икономии. То ще настоява, и с право, и на облекчаване на дълга, съответстващо на последните оценки на МВФ. Повечето германци сигурно няма да харесат подобна сделка. Всъщност вероятно единственият начин Германия да бъде принудена да участва в преговори за облекчаване на дълга е обявяване на дефолт. Няма друг начин. Тогава обаче възможността за Grexit ще е огромна.

Може би най-реалистичното решение в момента е споразумение, което покрива само рефинансирането на гръцката банкова система. Гръцкото правителство обявява дефолт на кредиторите си, а те спират да дават на Гърция каквито и да е пари. Това ще намали до минимум ангажимента на всички, но подобна договореност също е изпълнена с трудности.

И накрая, най-добре е да не мислим за Grexit като решение, което гръцкото правителство може да вземе. Това не е решение, което изобщо някой би могъл да вземе. Grexit е това, което ще се случи, когато всички останали възможности са изчерпани. А те в момента не са много.

Всичко по темата с Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 6 rate down comment 2
ДХДО
преди 9 години
Крайно озадачаващо е, как не малко хора приветстват, като изключително ползотворно за икономиката събитие, свиването на потребителския потенциал в държава, която не само е част от общия пазар на който разчитаме, но се намира в челните позиции на търговските ни и икономически партньори. И това е реакцията им на фона на пейзажа в глобален и регионален план, най-бегъл поглед върху който ни дава да разберем, че единствения източник на подкрепа за потреблението в създалата се ситуация, може да е само емисията.... но света за това е толкова интересно място, защото на всяка крачка ти поднася неразгадаеми мистерии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 6
georgi_shum
преди 9 години
Дай твоята алтернатива ? Не само какво не трябва да става. Да разтурим ЕС? Да изритаме САЩ и да ги затворим в Америките и да се прегърнем с Руснаците? Не искам да спорим в случая, правили сме го много пъти, просто дай твоята алтернатива на нещата. Ясно е че нещо трябва да се промени. Но като оставим едни нагли, мързеливи гърци (а те в болшинството си са точно такива, познавам много) да не спазват никакви правила и да играят антисистемно нищо по добро няма да се случи, даже напритив. Та.. дай алтернатива? За мен Европа без САЩ не може, както и обратно. Както и никой друг световен или претендиращ за такъв център не може без тях. По простата причина, че са и още дълго ще бъдат технологичен и военен лидер. А са такива щото сами са си създали условия да са такива... Ама както и да е.. дай алтернатива моля..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 9
Mike Florida
преди 9 години
*** гърци, могат да мислят толкова, колкото магарето на Салих Батев.Дано по-малките страни от еврозоната се противопоставят най-после с твърда позиция относно това нагло изнудване!Прите, които си печатат в последствие може за тоалетна хартия да ги заделят, а минималната пенсия да я направят 1 000 000 драхми!Наглостта винаги има своя край!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 4
StraightForward
преди 9 години
Ето за това и е доста точно: https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11666100_10203097392476264_7046129759097041429_n.jpg?oh=0f309bbb60d19b2daf74e52fc80993f8&oe=561256ED
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
Sakamano
преди 9 години
Ама и вие не си поплювате - за една гнила ябълка сте готови да сечете дървото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 18 rate down comment 1
Моабет да става
преди 9 години
Никога не съм се съмнявал че гърците ще кажат НЕ.И малко 'офтопик'. Що никой не споменава голямото излагане на социологическите агенции? Почти равни резултати, а се оказва повече от 20% разлика. Това не се побира в никаква статистическа гршка. Явно и там както и при нас тези проучвания са поръчкови
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 5
data
преди 9 години
Пхахх , абе гълъбе - КЪДЕ ЩЕ ГИ СЪДЯТ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 5
data
преди 9 години
Пхахх , абе гълъбе - КЪДЕ ЩЕ ГИ СЪДЯТ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 14
lilivan
преди 9 години
Хубав и точен коментар на нещата, които се случиха.В арогантността си и чувството, че са силни, "тройката" и кръга Меркел се САМОЗАБРАВИХА.Само да допълня в какво друго сгрешиха - в увереността си, че ще свалят неудобно правителство (както са правили до сега и в др. страни), като изнудват със спране ликвидността на банките с цел гръцкия народ да недоволтва.Също и като излъжат народа, че вот "не" било против ЕС и за излизане от ЕЗ, а "да" било за оставане в ЕЗ.Но това не е България, гърците в мнозинството си мислят!И накрая: ако още се инатят и не увеличат ликвидността на банките, с това ще принудат Гърция да печати някакви пари все пак, с което самоте умници от ЕС ще изгонят Гърция.(но дори и този сценарии едва ли ще успее - Ципрас се закани да ги съди. Дащото нарушават закони в самия ЕС)...и въбще..., фюрер Меркел й е време да си ходи.тя го усеща май и е казала, че "ще се бори", а снощи пък изпаднала в истерия и ярост след резултата от вота. (пише го в пресата)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
А сега, освен азиатските стоки, ще ни продават и планини от американски по линия на евроатлантическата зона! И евтини долари ще има на сергията, щото май еврото само ще пречи... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още