IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Угасна ли икономическият разцвет на БРИКС?

По-широката икономическа свобода и по-високата пазарна конкуренция ще бъдат основният фактор за успех на страните в дългосрочен план, смята проф. Майкъл Боскин

15:44 | 20.06.15 г. 21
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Лидерите на държавите от БРИКС. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Лидерите на държавите от БРИКС. Снимка: Ройтерс

Отвъд проблемите, пред които се изправят почти всички развиващи се икономики - например, слаби институции и лошо управление – всяка една от държавите от БРИКС се изправя пред уникален набор от предизвикателства. Например, Бразилия трябва да се справи с рецесията, ниските цени на петрола и безпрецедентния корупционен скандал около държавната петролна компания Petrobras.

Имайки предвид това, свободната търговия – по подобие на тази в страните членки на НАФТА (Канада, САЩ и Мексико), и по-благоприятните условия за чуждестранните инвестиции, особено в енергийния сектор, би трябвало да са на първо място в програмата на президента Дилма Русеф.

Русия също усеща натиска от по-ниските цени на петрола както в бюджета, така и по отношение възможността да стимулира последващото развитие на енергийния сектор. Усложняващо предизвикателство са икономическите санкции, наложени от САЩ и Европа в отговор на агресивната политика на президента Владимир Путин спрямо Украйна. Освен това Русия има зашеметяващ демографски проблем, характеризиращ се със спад на населението, отлив на „мозъци“ и продължителност на живот доста под средната за развита страна.

Поне до този момент Индия разполага с най-добрите икономически условия в краткосрочен план. Инфлацията, която доскоро бе основна заплаха за икономиката, спада под опеката на гуверньора на Централната банка на Индия Рагурам Ражан. Очаква се 7,5% ръст за тази година. Но фискалната позиция на Индия остава предизвикателна. Населението на страната, което скоро може да стане по-голямо от това на Китай, остава да живее най-вече в селските райони и в бедност.

Въпреки надвисналите предизвикателства премиерът Нарендра Моди изпълнява бавно обещаните икономически реформи. И все пак въпреки че направи някои дребни подобрения в регулациите, приватизацията и трансфера на пари към бедните, по-мащабните реформи на пазарите на труд и земя му се изплъзват.

От своя страна Китай опитва трудно икономическо ребалансиране – от икономически модел, воден от износа, до такъв, базиран на потреблението. С други думи китайският президент Си Дзинпин залага, че растящата средна класа ще търси достатъчно стоки, за да не допусне огромния излишен капацитет в основни отрасли на икономиката да доведе до висока безработица.

Под 40% дял от БВП спрямо поне 60% в развитите държави потреблението на китайските домакинства определено има накъде да расте. Но китайската икономика остава изложена на значителни рискове. Както се случи в Япония преди десетилетия, Китай започва да среща все по-голяма конкуренция по отношение на ниските разходи, например, в лицето на Виетнам. Освен това антикорупционната програма на Си Дзинпин, въпреки че е популярна сред обикновените граждани, доведе до опасения относно „правилата на играта“.

И накрая – проблемите на Южна Америка са вследствие на загубата на доверие в правителството, корупцията, огромните нужди на инфраструктурата, рестриктивния трудов пазар и регулациите за чуждестранните инвеститори. А що се касае до реформите – президентът Якоб Зума не се движи в правилната посока.

БРИКС са и винаги са били обект на същите сили, на каквито са и други икономики. Но въпреки че те увеличиха зависимостта си от пазарните сили, техните правителства продължават да диктуват твърде много, и то важни, икономически решения, увеличавайки риска от дисбаланси или дори от кризи. Способността за развитие на институциите, които подкрепят по-широката икономическа свобода с по-голяма зависимост от пазарната конкуренция и по-малко – на правителството, най-вероятно ще бъдат основният фактор за техния успех в дългосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 1 rate down comment 0
lstanev
преди 9 години
Угасна. някой да помете..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 3
Godo
преди 9 години
Има реален БВП и по номинал. Реалният БВП на БРИКС е 33,5-35,5 трилиона долара. На Г-7 е някъде 34,8 трилиона. Тоест Г-7 има 30% от световният БВП а решава и контролира всичко. ДОЛУ ФАШИЗМЪТ! На Източния фронт воювали 85% от германските войски и 85% от ресурсът на завладените от тях страни, и фактически те вече търпели пълно поражение, когато съюзниците откриват Втория фронт. http://chetohche.blog.bg/***/2015/04/09/griinspan-razhodite-za-smetka-na-deficita-sa-shema-za-konfis.1352844 http://chetohche.blog.bg/***/2015/06/11/istinata-shte-vi-napravi-svobodni.1368133
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
Godo
преди 9 години
То и Чили я даваха за пример на неолибералното, но вече нищо не чуваме за нея. Чили плосък данък няма, а Естония има два пъти по голяма администрация от нашата, 21% плосък данък - който ги накара ДДС да увеличат. Китай има 7% от световната земеделска земя, а произвежда 25% от световната храна. Износът на Япония е 9% от БВП, на Китай износът е 26% от БВП - а вносът им е 22% от БВП. На България износът е 70%, от БВП, а вносът също е 70% от БВП. Тоест цените в България зависят изцяло от заплатите и субсидиите в чуждите държави, но ПЕЧАЛБИТЕ на бизнесът зависят изцяло от заплатите и субсидиите тук. СХВАЩАТЕ ЛИ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 10
Сините камъни
преди 9 години
Уикипедията стана като наш Дневник!Така, че не се напъвай!Но е истина, че последната година има по-голяма раждаемост!Все пак Путин не е Бог, а фактът че два милиона в Русия са заети във Военно промишления им комплекс, води до мисълта, че тепърва нещата ще се заздравяват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 10
kalendar
преди 9 години
Я пак? БРИКС кво имали? От кое по-голямо???? Като събереш БВП на БРИКС става грубо колкото на САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
***, ти като даваш този линк, даде ли си зор преди това да го погледнеш? Я пак разгледай онези кривите чертички, помисли, ако имаш съответния орган за това и пак кажи какво показва тенденцията от 2000 г. насам, откакто Путин е на трона?btw, Русия е с спо-добър демографски индекс от Германия, а от нас... неудобно е да се коментира... хаха!Напънало се мишлето и родило... гавно... хаха!Филмите от руските дисиденти си ги гледай факултативно с тукашната групичка по интереси... и не спирай да мислиш за дъщерите ми - и те постоянно мислят за тебе! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
САЩ - 17,5 трилиона БВП и 61 трилиона общ дълг - http://***.usdebtclock.org/# За ЕС съотношението е по-лошо Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.htmlБРИКС има по-голям БВП от този на Г-7 и отделно имат голям потенциал за растеж докато Г-7 нямат Г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява още 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) го призна - http://***.investor.bg/analizi/91/a/oisr-ikonomicheskiiat-ryst-e-v-opasnost-196935/Rex Weyler, съосновател на Greenpeace International също добре го казва - http://greentech-bg.net/?p=2147 Проф. Джефри Сакс - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 14
Nikola666
преди 9 години
Не знам каква официална информация четеш, но тук информацията е друга:https://en.wikipedia.org/wiki/File:Natural_Population_Growth_of_Russia.PNGАко искаш ще ти намеря и филми правени от руски дисиденти, в които се казва че за времето на управление на Путин, населението на Русия е намаляло с 5 млн.Емиграцията също е доста силна и дори миграцията от Кавказ и Средна Азия не може да я компенсира.Russias official statistics service, Rosstat, states that 186,382 Russians left the country in 2013 and 122,751 in 2012. These numbers represent a significant increase over the 36,774 that left in 2011 and the 33,578 in 2010."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 10
Стефчо
преди 9 години
Пълни глупости - Китай е Япония по 10, което прави таван от 50 трлн., докато Япония е замръзнала на 5.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 11
julian12
преди 9 години
Ти явно си много назад с информацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още