IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Упадъкът на Газпром

Освен че губи пред конкурентите си, петролният гигант губи и политическото си влияние

12:40 | 09.05.15 г. 32
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Макар че до скоро "Газпром" беше основният лост на Русия за влияние върху Европейския съюз (ЕС), днес петролният гигант е изправен пред редица изпитания, коментират Димитър Бечев и Андрю Уилсън* за онлайн изданието Politico.

На 22 април Европейската комисия (ЕК) представи дългоочаквания си списък от обвинения, според които до скоро най-печелившата компания на Русия е нарушила антитръстовото законодателство на ЕС, като е злоупотребявала с доминиращата си позиция в Централна и Източна Европа.

„Изложението на възражения“ на комисията осъжда клаузите за местоназначение, които забраняват препродажбата на газ от една държава на друга, несправедливото ценообразуване и свързването на дългосрочни договори за съгласие за изграждане на газопровода "Южен поток".

Ако бъде установено, че е виновен и Газпром не успее да прекрати тези си практики, може да се наложи компанията да изплати солени глоби в размер между 10 и 12 млрд. долара.

Експертите вече направиха паралел между този случай и решението на комисията от 2007 г., което принуди Microsoft да изплати 794 млн. долара за внедряването на Internet Explorer в операционната си система, с което сложи край на господството на компанията.

Действията на ЕК са само част от трупащите се проблеми на Газпром. През 2014 г. общият износ на компанията отбеляза най-ниските си нива от 11 години насам. Причината са усилията на ЕС и Украйна да диверсифицират доставките си, слабата рубла, понижаващите се цени на петрола и слабото търсене на ключови пазари, които все още се възстановяват от икономическата рецесия.

В сравнение с 2013 г. нетната печалба на Газпром е спаднала с цели 86%, достигайки 3 млрд. долара. Само през последното тримесечие на 2014 г. компанията е загубила 8,3 млрд. долара. Подкупите, давани от Газпром, се изчисляват на сумата от 40 млрд. долара, което поставя компанията на червено.

Отмина времето, когато руските лидери биха се похвалили, че Газпром ще стане първата компания в света, която ще достигне оценка от 1 трилион долара, коментират още анализаторите. Пазарната капитализация на Газпром се е свила от 369 млрд. долара през 2008 г. до около 90 млрд. долара през 2014 г.

Бъдещите перспективи на компанията изглеждат още по-зле. Все по-големите количества на втечнен природен газ от САЩ, Източна Африка и Австралия означават, че цените на газа ще паднат още повече, с което Газпром вече е принуден да съобразява в дългосрочните си договори.

Огромни енергийни проекти, като станцията в Сибир, мегапроектът Ямал и "Турски поток", са резултат на по-скоро политически, а не икономически обосновки, но вероятно ще изискат огромни парични суми от компанията, която вече е силно притисната от инвестиции в нови полета и подобряване на мрежата си.

Двата огромни договора, обявени в Китай през 2014 г., се оказват по-добра сделка за Пекин отколкото за Москва, а за организиране на евентуалните промени в доставките ще са нужни години.

Упадъкът на Газпром е пречка за външната руска политика: компанията вече не се възприема като надежден инструмент за сплашване и подкупване на чужденците в сложната игра с ЕС от типа „разделяй и владей“. Но компанията губи влияние и вътре в страната.

След като години наред Газпром бе дойна крава за мъгливия бюджет и черните каси на Русия, сега „специалните проекти“ трябва да бъдат финансирани по друг начин или изобщо няма да бъдат реализирани, отбелязват авторите на анализа.

Олимпийските игри в Сочи се оказаха последният руски мега-проект: възможността Русия да финансира финалите на Световното първенство по футбол през 2018 г. е под голямо съмнение. Приходите от продажба на газ в момента покриват само 8% от държавния бюджет, докато тези от петрол покриват почти 50%. Петролът също така осигурява 54% от приходите от износ, а газът – само 14%. Така Русия все повече разчита на приходите един ресурс, а не от два.

Последна актуализация: 16:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 32 rate down comment 8
khao
преди 9 години
от силната водка сме пили пак ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 34 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 9 години
Като дръпнете през септември още 16 млрд. и може да завършите годината и с 4% ръст.Дано до тогава и да сте изчистили окончателно руския *** - да сте спряли Козлодуй, Нефтохим и газопровода от Русия... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 34 rate down comment 11
khao
преди 9 години
да, не е толкова спъната като до скоро ... разбира се има още работа да се свърши щото има още руски *** (2% ни е ръста за последното тримесечие)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 37 rate down comment 9
IQ96
преди 9 години
И тия ги погребахме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 51 rate down comment 21
0pk
преди 9 години
Поредната статия в която желаното се издава за действително. Ако ставаше само с писане, до сега да сте погребали и газпрома и руснаците :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 43 rate down comment 9
ing5rov
преди 9 години
Само да питам ...сега икономиката ни вече не е спъната , нали ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 46 rate down comment 10
ing5rov
преди 9 години
Абе , адаш , що си мисля че май Америка разнася светлина и демокрация по света и ,,оправя,, човечеството...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 58 rate down comment 17
tati
преди 9 години
А бе що Все гледате в купичката на другаря ~ упадъка на газпром ????????????Що нищо не казвате за Упадъка на България 25г !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 42 rate down comment 19
dakl
преди 9 години
Англосаксите спечелиха двете световни войни до сега и Студената такава, изглежда вече им е ред да опознаят вкусът на поражението, за което едва ли дълго ще се чака!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 39 rate down comment 23
Стоян Петров
преди 9 години
Аз няма да роптая и когато Китай окупира Русия. Може да е цинично, но си признавам че ще злорадствам. А колкото до САЩ и Англия те си решиха проблемите с Русия. Натикаха я в нов "застой".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още