Идеята, че Русия може да получи стратегически предимства пред своите съседи заради своите енергийни ресурси, е добре известна, пише в коментар Newsweek. Изданието припомня, че след началото на конфликта в Украйна през 2014 година западните медии и енергийни експерти предположиха, че Москва ще използва своята енергийна мощ като част от своята „хибридна война“.
Реалностите по отношение на капацитета на Кремъл в петролния и газовия сектор обаче са други. С намаляващите цени на енергийните ресурси и развитието на неконвенционалните източници Русия постепенно губи своята мощ, се казва в анализа.
В началото на 21-ви век, когато цените на петрола и природния газ започнаха да растат, правителството на Владимир Путин си постави задача да превърне страната в „супердоставчик“ на енергия. Оттогава стратегията на Кремъл е да увеличава добива на суровината, както и да насочва паричните потоци от реализацията на енергийните продукти към държавните компании „Роснефт“ и „Газпром“, както и към техните дъщерни компании.
От 2000 година в руския федерален бюджет само от енергийния сектор са влезли около 2 трилиона долара. Но и двата енергийни гиганта не успяха адекватно да инвестират средствата в експлоатацията на нови находища. Нещо повече – те са склонни да разчитат на полета, разработени още през съветско време.
Показателен е фактът, че западна компания – Shell, например разработи находището „Сахалин – 2“, което е първият и единствен засега работещ проект за втечнен природен газ в Русия, посочва още изданието.
Неефективното и слабо планиране в руския петролен и газов сектор вече не засяга единствено вътрешния пазар, но намалява капацитета на Кремъл да пресира своите съседни страни. Newsweek посочва още, че през декември 2014 година Владимир Путин е сложил край на „Южен поток“, сочейки ограниченията, които поставя ЕС пред проекта, но пазарната реалност е, че европейските потребители в момента нямат нужда от повече количества природен газ.
Пренасочването на „Южен поток“ към Турция и Гърция се определя от изданието по-скоро като блъф, отколкото реалност, защото регионът няма нужда от 63 млрд. куб. метра газ годишно, какъвто е капацитетът на газопровода, а и „Газпром“ все пак ще трябва да спази европейските правила, ако иска да продава газ през територията на Гърция.
Прескачането на Украйна като транзитна страна на газовите доставки за Европа остава основен приоритет за Кремъл, но тези планове засега са успешно блокирани от Европейския съюз.
Добивите на природен газ и петрол в Русия намаляват и заради наложените от Запада санкции. Коментарите, че руските компании бързо ще могат да заменят западните технологии със свои разработки будят по-скоро скептицизъм, допълва изданието. Така постепенно се стига и до замразяването на проекти (например на „Роснефт“ в Арктика).
До финансовата криза през 2008 – 2009 година руските власти гарантираха пред Запада, че доставките са сигурни. Тогава и се правеха съвместни предприятия с водещи енергийни компании от Запада, чрез които, с благословията на руското правителство, те получаваха достъп до въглеводородните ресурси на Русия. В замяна Москва получи дял в доходоносни активи в западни рафинерии и разпределителни мрежи.
Това обаче беше придружено от предположенията, че руските доставки ще бъдат гарантирани само ако Европейският съюз помогне да бъдат изградени пътища на суровината, които не само да прескочат Украйна, но и Беларус, Полша и Балтийските страни, посочва още в коментара си Newsweek.
преди 9 години Мит ама цяла европа се дупи на Европа като каже че ще спре газа минаващ през Украйна !Нашия Бойко тиквата се моли сега за газов хъб който да пълни с Руски газ ама никой не го отразява ! Хъба ще бъде в Турция понеже те нямат прости продажни политици като нашите Плевнелиев и Борисов! А що се отнася до военната мощ на Русия тя е доказана не само в вековете но и сега се вижда явно ! Страхливите американци или смешните европеиски армии смеят да се изправят срещу Руската армия ?Що не се изправиха когато Русия си върна Крим ? Що не се изправиха когато се отделиха Луганск и Донецк? Защо Меркел и Оланд се умилкват на Путин защото са много смели и силни ли? Дори да разделят Киев с стена нито сащ нито европа нито нато могат да се противопоставят на Русия ! Наздраве гопода еврошвестери и хамерикански *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Износът на руски природен газ през 2014(януари-ноември) спрямо същият период на 2013 е намалял с 9.8% което е доста голямо намаление и е най-малкият износ за последните 10 години. В доларово изражение намалението е с 15,7%. Има руска статия по въпроса: http://neftegaz.ru/news/view/133793/ Смятат че причината е намаленото потребление. Газпром доставя около 30% от газа в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Къде точно видя евтиният газ? В Германия! Мен ме интересува България, съжалявам!"Ще сънуваме този скъп газ ! С такава ГЛУПАВА политика сегашните цени ще ни се струват нищожно ниски в сравнение с тези които ще бъдат когато изтекат настоящите договори. Само гледай какви цени ще ни предложат любимите ти американци! :))))) Разбира се, те ще бъдат най ниските възможни ако от Русия бъде ЗАБРАНЕНО да се внася. Ако все пак има вратичка за разговори с Русия то предложенията от руска страна няма да са като до сега. Ще бъдат с много малко под "евтините" американски доставки! България го интересувала Стоян!! :))))) Изобщо не ви интересува България вас американофилите. Важно е да се докарате пред метрополията. Сякаш някой забелязва неистовите ви усилия. :)))) Аме вие си дерзайте! Лъжете мажете! Може и да ви потупа някой сенатор, да се отъркате в някой от тях за самочувствие. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Руския гол *** - за пореден път :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ама че смешна статия.. Ако не руска енергийна мощ то чия :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Къде точно видя евтиният газ? В Германия! Мен ме интересува България, съжалявам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На много им се иска да е така както са го представили авторите, но за съжаление реалността е съвсем друга. Европа , по непреходния израз на Грибоедов от ума си тегли ( и от подчинението си на СЩА)! На практика сама се лиши от нормално снабдяване с евтин природен газ, а плановете да се внася такъв от хиляди километри няма да доведат до нищо друго освен до финансови и геополитически проблеми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Редакцията на "Investor.bg" се извинява за грешката в заглавието. Правилната версия е " Митът за руската мощ". Надяваме се, че интелигентните ни читатели сами са се досетели за техническият гаф. Все пак трябва да се извиним на останалите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В Русия има много митове включително и за военната им мощ, несъкрушимая, непобедимая, легендарния и т.н. форевър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добър съм а? :) И то на момента! отговор Сигнализирай за неуместен коментар