IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще се окаже ли грешна сметката на Путин?

Дълго време руският президент игнорираше икономическата цена на конфликта в Украйна, но западните санкции и срива на петрола промениха ситуацията

11:49 | 19.12.14 г. 98
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин не прецени правилно хода си, смята WSJ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин не прецени правилно хода си, смята WSJ. Снимка: Ройтерс

Но така или иначе конфликтът в Украйна доведе до най-сериозното влошаване на отношенията между Москва и Запада след края на Студената война. На изпитание са подложени и отношенията между германския канцлер Ангела Меркел и Путин. Канцлерът стана най-влиятелният държавен глава в Европа, най-вече защото от икономическа гледна точка Германия е доста убедителна.

Само преди една година Меркел се считаше за един от най-надеждните съюзници на Путин на Запад. Тя изпращаше помирителни тонове срещу насочените срещу Москва укори от страна на САЩ и Полша. Въпреки това сега Меркел гарантира, че останалата част от Европа също ще се придържа към санкциите. И вече предупреждава най-силно за риска, който според нея представлява Путин за сигурността на континента.

„Ние внезапно сме изправени пред конфликт, който, така да се каже, засяга основата на нашите ценности", заяви Меркел през ноември в Сидни, Австралия. „Старият начин на мислене с поглед към някакви сфери на влияние, при който международното право се мачка, не трябва да възтържествува".

При избора си на думи по отношение на Украйна през последните седмици Путин е доста по-внимателен, предвид засилващата се загриженост на руските граждани за сриващата се рубла и повишаващите се цени. „Всеки път, когато усетят опасност, а това го наблюдавахме по време на финансовата криза през 2008 г., те започват да търсят помощ от либералите“, казва един от водещите руски депутати по отношение на хардлайнерите във вътрешния кръг на Путин. Кремъл отказва пред WSJ да коментира тази статия.

Едно забележимо облекчаване на санкциите обаче може да отнеме повече от година, предупреди вече Путин правителството си. На този фон едва ли има някакъв шанс да се предотврати растящата инфлация и по-нататъшно отслабване на рублата. Кризата с валутата през тази седмица направи ситуацията още по-взривоопасна. A една ясно изразена рецесия през следващата година изглежда почти неизбежна.

Междувременно изглежда Кремъл изостави надеждата, че може да се сближи отново с Вашингтон. Администрацията на президента на САЩ Барак Обама призова Европейския съюз да подкрепи още по-строги санкции. Няма да е много по-лесно за Русия да намери отново и път към подкрепата на Меркел.

„Русия стана непредсказуема, което е най-голямата заплаха за партньорството", казва Гернот Ерлер, координатор на федералното правителство по въпросите за Източна Европа. „Ние не знаем какви са целите на Русия в момента“, казва той.

Преди година изглеждаше сякаш Германия и Русия ще се сближат. Разкритията на Едуард Сноудън за подслушванията на комуникацията от страна на американската агенция NSA накараха общественото мнение в Германия да се обърне срещу Вашингтон. А през декември миналата година Меркел сключи нова коалиция с ГСДП – партия, която традиционно счита поне отчасти Русия за приятелска страна. А и самият федерален външен министър Франк-Валтер Щайнмайер наскоро отбеляза, че ЕС може би е подценил икономическите и "историческо-емоционалните" връзки на Украйна към Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

93
rate up comment 4 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Какви са там, в Крим определено не е важно, важното е, че там американци нямат работа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 2 rate down comment 2
sisi333
преди 9 години
Абе ти найстина си бил много ***! Те с право те обиждат я вземи и прочети историята бе смрадльо Крим винаги е бил руски там вижеят 87% руснаци 10% татари и я има я няма 2-3% украинци. Може ли да си толкова неграмотен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 3 rate down comment 7
Дръзновенн
преди 9 години
Ей БОЛНА ЧЕРВЕНА МАТРЬОШКА... ПРОДАЖНИК МАЗЕН И МНОГО ***.... ВИДЯ ЛИ СЕГА КАК ЕВРОГЕЙОВЕТЕ *** ***.. БОНА ВИ Е ФАНТАЗИЯТА С ВАС КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ, АКО НЕЩО ПРОДЪЛЖАВА ДА ЗАВЛАДЯВА ЧУЖДИ ТЕРИТОРИИ В 21 ВЕК.. *** ПЪЛНИ..ПРЕЧИТЕ ВЕЧЕ..http://***.dnevnik.bg/analizi/2014/12/18/2440239_putinova_rusiia_game_over/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 6 rate down comment 3
StefanL
преди 9 години
Евала на Путин ! Ехххх да имахме един такъв политик като него сега щяхме да сме много напред ! А у нас само *** и *** ибрици управляват . олигофренът Плевнелиев мутрата Бойко и ибрика на ердоган местан. Не мислете Русия тя е богата и могъща държава ето и рублата им утре вече е 62 за евро ще се въстанови напълно и ще забраваи за всичко въпреки санкциите на целият свят. Мислете за нашата колониална държава управлявана от еврошвестери и турци от анадола
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 9 години
...И малко за едни други нюанси в евроатлантическите ВС: http://***.regnum.ru/news/polit/1874722.html Четете, не се жалете ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 9 години
Сега попаднах на това: http://cont.ws/post/70664и на това: http://***.interfax.ru/russia/408800 - също. Информационната война тече по всички канали но, все пак, интересно е да се прочете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 3 rate down comment 2
Pyramid
преди 9 години
Дали са алабализми? Пак се огледай внимателно, колко европейски компании вече гризат дръвцето, защото спуснати от Вашингтон директиви им сриват бизнеса. И на руснаците не им е сладко, нито искат война но, имат в пъти по-висока мобилност и централно вземане на решенията, както и са концентрирали военните си усилия, разходи и старания основно върху своята територия, +/- прилежащи периметри, а не, както янките, пипала по цял свят. Те също искат и харчат ежедневно ресурс, в пъти по-голям от реално необходимия на Хамериката и ахмакНАТО. Следователно - дано не става - ако се сблъскат в горещ сблъсък, язък им за цялата икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 9 години
алаблизми ... аз не ги подценявам, но ти определено ги надценяваш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 7 rate down comment 8
dakl
преди 9 години
Не само че не греши в сметките си, но със сигурност крайният победител отново ще бъде той и новите му китайски съюзници. Миналият вторник , когато беше пика на пропадането на рублата , се оказа че руснаците са си върнали над 30% от акциите на енергитическите си гиганти листнати наборсата в Ню Йорк, т.е. върнали са си собствеността на половин цена. Китай отказа преразглеждането на суаповата сделка за разплащане с юани и рубли при взаиманат търговия, като на практика като че ли направи "подарък" на Русия от 11 милиарда долара оставайки на курса на рублата от 14 октомврит.г. от когато е сделката.Защо ли???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 1 rate down comment 2
Сините камъни
преди 9 години
Накрая Путин казва, сумата отделена за военната промишленост 2014 и кава, че и 2015 няма да се промени.Обръщай милиардите рубли в евро и спи спокойно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още