IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новата реалност в еврозоната – ЕЦБ да финансира бюджетните дефицити

Без по-голяма роля за фискалната политика еврозоната или ще се изправи пред продължителен слаб растеж, или пред евентуален разпад, смята Адаир Търнър

08:01 | 10.09.14 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Речта на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги по време на годишната среща на централните банкери в Джаксън Хоул предизвика огромен интерес, но тълкуванията на думите му са доста по-потресаващи в сравнение с това, което мнозина първоначално признаха. Ако бъде избегнат разпад на еврозоната, изходът от трайна рецесия ще изисква увеличаване на фискалните дефицити, финансирани от ЕЦБ.

Единственият въпрос е - колко открито ще бъде призната тази реалност, пише в свой анализ за сайта Project-Syndicate бившият председател на регулатора за финансови услуги на Обединеното кралство (Financial Services Authority), член на Комитета по фискална политика и на Камарата на лордовете Адаир Търнър.

Последните икономически данни принудиха европейските политици да се изправят срещу значителните дефлационни рискове, които са налице поне от две години. Инфлацията е далеч под годишната цел на ЕЦБ от 2 на сто, а растежът на брутния вътрешен продукт спря. Без ясни политически действия еврозоната – по подобие на Япония през 90-те години на ХХ век – рискува да изгуби десетилетие или две с мъчително бавен растеж.

До преди месец растящите притеснения провокираха неубедителни политически предложения. Президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман призова за по-високи работни заплати. Но растежът на работните заплати няма да дойде без политически стимули.

Драги искаше да успокои курса на еврото, за да подобри конкурентоспособността. Но Япония и Китай също искат конкурентни валути, за да стимулират покачването на износа си. Еврозоната пък вече отбеляза излишък по текущата си сметка. Германският модел за растеж, воден от износа, няма да сработи за еврозоната като цяло. Определено в някои държави е необходима структурна реформа, за да бъде увеличен потенциалът за растеж в дългосрочен план. Но обикновено влиянието на структурната реформа върху краткосрочния растеж е негативно.

Еврозоната се нуждае от по-голямо вътрешно търсене, за да избяга от надвисналите дългове, натрупани преди кризата. В страни като Испания и Ирландия частните дългове нараснаха до неуправляеми нива. В други – като Гърция и Италия – публичните задължения също бяха твърде високи. Потреблението на домакинствата, бизнес инвестициите и публичните разходи бяха орязани в опит за намаляване на дълговете.

Но едновременното понижение на публичната и частната задлъжнялост може да депресира търсенето и растежа. Сблъсквайки се с намаление на частния дълг през 90-те години, Япония избегна още по-дълбоката депресия само чрез поддържането на големи бюджетни дефицити.

Ето защо фискалните мерки за икономии в еврозоната са в разрез с поставената цел. Например, колкото по-агресивно италианското правителство съкращава разходите или увеличава данъците, толкова повече публичният й дълг, който вече е над 130% от БВП – ще расте неуправляемо.

До преди две седмици европейските политици отричаха тази реалност. На 22 август в Джаксън Хоул Драги го призна. Без по-голямо съвкупно търсене, коментира той, структурната реформа може да бъде неефективна. А по-силното търсене изисква фискални стимули успоредно с провеждането на експанзионистична парична политика.

Последна актуализация: 19:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 4
SSIW
преди 10 години
... кредита също върши работа ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
... ами субсидирано земеделие, хранително-вкусова, малко химическа, фармацевтична, корабостроене, машиностроене (впк) ... абе , ако има субсидии - всичко мое се произвежда ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Ами имаме системен проблем : трудовото възнаграждение далеч не е в състояние да генерира достатъчно потребление, така че да осигури заетост и от там стабилност на системата. Ако не променим системата, явно инструментите за крепенето й са в арсенала от мерки, които наблюдаваме и коментираме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
а мен въпроса ми е, освен коли какво толкова произвежда ЕС? не къде са централите, а къде се произвежда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 10 години
Честито!Дедо ви Мави Гьоз пак позна и ще дочака СЕСР - Съюз на Европейските Социалистически Републики!И това, че некви закъснели (не по тяхна вина, но все пак) либерал-капиталета от балканския санджак не верват, ще си остане за тях! Остава им само да си драйфат жлъчката от безсилна злоба и да залегат из гардеробите да търсят ДеСе-та, ***, онаннета и пр. капиталистически фолклор... хахаха!А истинските, умни капиталисти вече плетат схеми как да се наместят в държавните структури, от където ще се управляват бившите им частни империи... хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 2
krasssen
преди 10 години
От всекиму според възможностите , на всекиму според потребностите (кой колкото успее да измъкне).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
SSIW
преди 10 години
Ти собствено, какво предлагаш? Някой да раздава кредит на африканците и те да осигурят нужното потребление на европейската икономика ? "Кой да потребява?" (това е въпроса) , като ще се раздава кредит, защо да не е на самите евро-правителства? Тези въпроси ги повдигам при тази констатация, която мисля се подразбира от само-себе-си: "без потребление - няма икономика" (поне "пазарна" такава).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 1
krasssen
преди 10 години
Дали един ден ЕС ще бъде в историята редом със СИВ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 1
krasssen
преди 10 години
Дали един ден ЕС ще бъде в историята редом със СИВ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още