IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За какво точно се бие Америка?

Европейците смятат, че могат да се радват на американската сигурност, без да плащат за нея, пише Economist

11:59 | 05.05.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
За какво точно се бие Америка?

Ако Обама не може да постигне споразумение с Иран, то Близкия Изток го очаква кошмарът от разпространението на ядрено оръжие. Ако следващата врата е въоръжаването, а суперсилата може и да не изпрати военни кораби, тогава по-добре е сам да се въоръжиш. Защото на всеки лидер, осъждащ тактиките на Путин, се пада друг, който проучва как да ги копира.

Подобни мисловни игри в Източна Украйна и Южнокитайско море може да изглеждат далечни от Толедо или Торино. Но Западът в крайна сметка също ще плати скъпо за конфликтите в глобалния ред. Международни норми като свобода на корабоплаването ще бъдат отслабени. Мнозинствата ще се чувстват по-свободни да злоупотребяват с малцинствата, които на свой ред може да се втурнат да бягат. Глобални обществени блага, като свободна търговия и по-малко трансгранично замърсяване, ще станат по-трудни за поддържане. Глобалните институции ще бъдат по-неотстъпчиви.

Американците разбираемо се гневят на неблагодарността на един свят, който паразитира върху икономическото, дипломатическо и военно могъщество на САЩ. Но самите американци също така се радват на прекомерната привилегия да работят в система, която като цяло ги устройва.

Критиците, които хвърлят цялата вина върху Обама, обаче грешат. Не той изпрати войски в подкопаващите доверието улици на Багдад. И още нещо по-важно - Америка никога не би могла да поддържа изключителните висини на глобална доминация, които постигна с разпадането на СССР. След като Китай се превърна в гигант, той бе длъжен да поиска по-голяма роля. И президентът често вземаше правилното решение. Никой не смята, че той трябваше да изпрати войски в Крим, въпреки нарушаването на споразумението от 1994 г.

Но все пак Обама превърна едно трудно положение в още по-сложно по два начина. Първо, той наруши кардиналното правило на сдържането, упражнявано от суперсилата - трябва да държиш на думата си. В Сирия той прокара "червена линия" - ще накаже Башар Асад, ако използва химически оръжия. Сирийският диктатор ги използва, а Обама въпреки това не направи нищо. В отговор на агресията на Русия той заплаши със свирепи санкции, а в крайна сметка обяви хилави санкции. Обама имаше своите основания - Великобритания го разочарова за Сирия, Европа се нуждае от руски газ, а Конгресът е притеснен. Но кумулативното послание е слабост.

Второ, Обама беше невнимателен приятел. Той се довери на дипломатически коалиции от благоразположени демокрации със сходно мислене, за да въдворява ред в международната система. Това има своя смисъл, но той не успя да изгради коалициите. А използването на дипломацията, за да се занимава с трудни страни като Иран и Русия, води до отстъпки, които тревожат американските съюзници. Доверието се изразява в увереност и използване на сила.

Доверието също така лесно се губи и трудно се възвръща. Погледнато от положителната страна, отслабеният Запад, както го наричаме след сирийския провал, все пак е по-силен, отколкото си мисли. Америка се извисява над всички останали по военни разходи и опит. За разлика от Китай и Русия тя има неоспорима и разрастваща се мрежа от съюзи. В предишните няколко години Малайзия, Мианмар, Виетнам и Филипините се ориентираха към нея, търсейки защита от Китай. Събитията могат да променят възприятията. През 1991 г., бомбардирайки Саддам Хюсейн, Джордж Буш-баща надви приказките за "Виетнамския синдром" на Америка.

Но няма да се стигне до победа, ако Западът остане толкова нехаен към онова, което губи. Европейците смятат, че могат да се радват на американската сигурност, без да плащат за нея. Бурноразвиващите се демокрации като Индия и Бразилия правят дори още по-малко, за да подкрепят системата, от която толкова зависят. Америка иска да избегне външни неприятности. Когато Обама започна мандата си, светът се чудеше как ще укроти Америка. Както той, така и страната му, трябва да осъзнаят, че въпросът се промени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 24 rate down comment 2
balkando
преди 10 години
п.п. А всеки знае, че най-лесно се прави бизнес с държавни пари за разходите, но частни печалби. Това долу-горе е схемата и с войните които води САЩ (не Америка, а САЩ) и НАТО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 2
balkando
преди 10 години
Държавите, алиансите, демокрацията и другите политики са само параван, зад който стоят набиращите все повече мощ интернационални корпорации за "сигурност". Те съществуват от страха, параноята и слабостите у хората. Всяка платена армия рано или късно става член на тези корпорации. Или поне голяма част от командването и елитните части. В момента просто се засяват новите култури, които в близко бъдеще ще дадат реколта за тези корпорации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 42 rate down comment 6
nobel
преди 10 години
Разбрахте ли сега, другарки и другари за какво иде реч. Иде реч за това, че трябва да се ПЛАЩА! А за какво трябва да се плаща? - за "американска" сигурност. В това се заключават американските интереси, които се разпростират по целия свят. Няма значение, че при Садам така и не беше намерено оръжието, което търсеха. Важното е да се ПЛАЩА. И колкото повече несигурност има, толкова плащането е по-голямо. Та за това има хора, на които им се плаща и чиято единствена задача е да създават несигурност и страх. А всъщност, кой взриви кулите на 11 септември? Каква по-точно беше целта на войната в Афганистан и изобщо постигната ли беше тя? Истината е, че Щатите се борят срещу несъществуващ враг и правят всичко възможно да ни убедят, че той съществува и е много страшен. Защото плащането и разходите за въоръжаване са правопропорционални на страха. За икономическата криза дали пак не е виновен пак някой отвън?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още