IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Евроскептицизмът набира скорост

Дори в Германия намалява подкрепата за евроинституциите и се засилва скептицизмът на интелектуалците

21:48 | 28.03.14 г. 21
Евроскептицизмът набира скорост

AfD поставя директно предизвикателство към Меркел, която декларира, че нейният подход няма алтернатива. Очакванията са германските евроскептици да се справят още по-добре на евроизборите и вероятно също ще изпрати евродепутати.

Стратегията на християндемократите на Меркел беше да заклеймяват AFD като крайнодясна партия, макар и тя да е доста по-различна от неонацистките партии, които също щяха замалко да влязат в Бундестага в миналото.

Един интересен въпрос е дали след изборите за Европейски парламент AFD ще се присъедини към британските консерватори в групата на европейските консерватори и реформисти. Християндемократите ще възприемат това като "обявяване на война”. Това пък ще усложни опита на Дейвид Камерън да предоговори отношенията на Великобритания с ЕС, за което той се нуждае от подкрепата на Меркел.

Още по- тревожна тенденция за проевропейците в Германия е нарастващият евроскептицизъм на интелектуален елит в страната. Европейската интеграция е може би дори повече от елитен проект в Германия, отколкото на други места в Европа. Там никога не е имало референдум по стъпките в европейската интеграция, включително за Договора от Лисабон и въвеждането на еврото.

От началото на кризата обаче се наблюдава някаква реакция. Някои от водещите интелектуалци и от ляво, и от дясно се чувстват все по-неудобно с европейската политика на Меркел. В страна, в която интелектуалците все още имат огромно влияние, това може в крайна сметка да има дори по-голямо въздействие, отколкото AFD.

Евроскептицизмът в Германия се поражда от опасенията за прехвърляне на дългове, заради което благоразумните държави ще трябва да харчат повече заради неблагоразумните. Опасенията се засилиха след обещанието на председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги да направи всичко възможно, за да спаси еврото. В последствие беше създадена и програмата на централната банка на еврозоната за изкупуване на облигации.

В голяма част от Европа това се разглежда като пробив, но в Германия се вижда като поражение.

Наред с този икономически дебат има и паралелен юридически дебат в Германия. Евроскептичните бивши съдии в Конституционния съд твърдят, че в отговор на кризата европейските политици са преустановили правните и демократичните норми и създават “конституционна извънредна ситуация”.

Някои имплицитно сравняват тъпките, предприети за стабилизиране на еврото, със завземането на властта от нацистите. Някои влиятелни фигури от левицата също все по-често споделят опасенията на тези десни евроскептици. Това допълнително ограничава Меркел при предприемането на допълнителни стъпки за решаването на еврокризата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
""ТОВА Е РЕАЛНОСТТА""------------------------------------Брех тези САЩ, трябва да са РЕАЛНО много голяма работа в РЕАЛНОСТТА ... щом притежават ФЕД и способността да издават собствена парична валута, чрез която да манипулират света чрез "кризисни ситуации"...!! Цъ, Цъ, Цъ... не знаех че ФЕД е на САЩ, ама явсно това е РЕАЛНОСТТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 6
Dimat
преди 10 години
Погрешно на съществуващото мнение,че ЕС е създаден,за решаване на проблемите на европейците,от самите европейци,ЕС бе създаден от САЩ,за решаване на техните проблеми,чрез европейците.Развитието на нещата в ЕС досега,потвърждават това,но явно,малко хора го виждат.ЕС,например,понесе(и все още понася) всички негативи на финансовата,превърнала се след това в икономическа( и оттам,социална) криза в света.ЕС поема върху себе си всякакви експерименти за начините за преодоляване на всякакъв род кризи,създадени от САЩ(американците не експериментират,те си продължават да "решават" нещата,чрез стария изпитан дългов начин,чрез ФЕД).Все повече в кризисни ситуации,създадени от САЩ,които водят до военни конфликти,САЩ тикат напред ЕС,съответно с поемането на негативите от това(примери,колкото си искате:Либия,арабските "пролети",Сирия и напоследък,Украйна).Чрез ЕС,САЩ изнесоха базите си по-близо до Русия,като подложиха европейците на опасността от челен удар, при конфликт с Русия. ТОВА Е РЕАЛНОСТТА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 6
mick
преди 10 години
Всъщност има и друг вариант, без мита, но с нормален данък върху имотите. Всъщност митата, не решават проблема създаден от символичния данък имоти - неефективна икономика, скъпи и неподдържани активи. А парите от данъка имоти трябва да се използват за поддържане на инфраструктурата в квартала/района където е имота. Така ще има и работа, ще има и ниша за българските фирми, няма да е всичко внос.Обаче проблемът със измислените стандарти наложени от ЕС си остават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Чудесно си го казал! И виждам и много хора са те разбрали! Браво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 45 rate down comment 6
mick
преди 10 години
Даже и между страните в ЕС трябва да има мита, колкото една държава е с по-нисък стандарт трябва да има по-високо мито. За да може местните икономики да започнат да се развиват. В момента силните стават по-силни, слабите по-слаби. Заместването на митата с помощи още повече изкривява ситуацията и прави фирмите неконкурентни - те просто свикват с помощите и даже само на тях разчитат.От друга страна развитите държави прибират само квалифицирани служители от неразвитите.. ЕС е голям тежък камък на врата на слаборазвитите държави. Стандарт след стандарт.. само и само да не може фирмите там да станат конкурентни на фирмите в развитите държави/разбира се всичко това под претекст защита на населението и природата да речем/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 1
Сините камъни
преди 10 години
ЕЦБ има проблем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 0
deant
преди 10 години
да де... дори с евроскептици на хоризонта... полето за решение е много тясно знам...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
"прилича" ... :)))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 1
deant
преди 10 години
ква е тази статия бе?--Това би могло да блокира опитите за реформа на еврозоната, които се смятат за единствения начин да се избегне повторение на дълговата криза. --НАПРОТИВ, това ще стимулира реформите, защото всички тези скептични промени ИСКАТ промяна. Статутковото обаче "от ляво и дясно да формират проевропейски блок." Майната им, не искам ЕС в който леви и десни са в коалиция! Това е пагубно и прилича на диктатура!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още