IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стиглиц: Мерките за строги икономии възпрепятстват икономическия растеж

Според Нобеловия лауреат освен ако не се променят правителствените политики, периодът на разочарование ще продължи още дълго

08:58 | 12.02.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Стиглиц: Мерките за строги икономии възпрепятстват икономическия растеж

Реалният (изгладен спрямо инфлацията) БВП на глава от населението в повечето от страните в Северното полукълбо е нисък в сравнение със стойностите му през 2007 г. В Гърция икономиката се сви с 23%. За последните шест години Германия – най-добре представящата се държава в Европа – отчете мизерен среден годишен икономически растеж от 0,7%. Американската икономика все още е приблизително с 15% по-малка, отколкото би била, ако растежът бе продължил, дори и с умерена траекторията, преди кризата.

Но дори и тези цифри всъщност не ни казват колко лоши са всъщност нещата, защото БВП не е най-добрият измерител на успеха. Далеч по-точен измерител са доходите на домакинствата. Медианният реален доход в САЩ е под нивата си от 1989 г., т.е. от преди четвърт век. Медианният доход на мъжете, работещи на пълен работен ден, днес е по-нисък в сравнение с размера му преди 40 години.

Някои като икономиста Робърт Гордън предположиха, че трябва да се приспособим към новата реалност, при която дългосрочният растеж на производителността ще бъде далеч под този, който наблюдавахме през последното десетилетие. Всичко изглежда пределно ясно - освен ако не се променят правителствените политики, периодът на разочарование ще продължи дълго.

Пазарите не се самокоригират. Стоящите в основата проблеми, които очертах по-рано, могат да се влошат - а много от тях вече се влошиха. Неравенството води до слабо търсене. Разширяващото се неравенство дори отслабва търсенето още повече, а в много страни, включително и в САЩ, кризата само влоши неравенство.

Търговските излишъци на Северна Европа се увеличиха, дори след като Китай модифицира модела си на икономически растеж. По-важното е, че пазарите никога не са били добри в постигането на своите бързи структурни трансформации. Преминаването от селското стопанство към промишленото производство, например, е бе доста плавно? Напротив - то бе съпроводено от значителна социално дислокация и от Голямата депресия.

Този път също не е по-различен, но в някои случаи дори може да бъде по-страшен. Секторите, които могат да растат, отразявайки нуждите на гражданите, са услугите като образование и здравеопазване, които традиционно се финансират публично и то за добро. Но вместо правителствата да улесняват прехода, мерките за строги икономии го възпрепятстват.

Безпокойството е за предпочитане пред рецесията, а тя от своя страна е за предпочитане от депресията. Но трудностите, пред които сме изправени сега, не са резултат от неумолимите закони на икономиката, към които просто трябва да се приспособим, както бихме го направили при природно бедствие като земетресение или цунами, например. Те дори не са един вид наказание, чрез което изплащаме греховете от миналото. Все пак, за да бъдете сигурни, неолибералните политики, които доминират през последните три десетилетия, имат много допирни точки със сегашната ни съдба.

Вместо това сегашните трудности са резултат от погрешните политики. Има алтернативи. Но ние няма да ги открием при самодоволните елити, чиито доходи и портфейли с акции растат за пореден път. Изглежда, че само някои хора трябва да се адаптират към един постоянен, по-нисък стандарт на живот. За съжаление, тези хора изглежда са повечето хора.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 10 години
(прод.) 'Спри телевизора' следва да се тълкува като: не е зле да си прокара човек IP-TV с цифрови сателтни канали и с някакъв офлайн персонален дисков масив от няколко терабайта, където да си спретне структурирана и систематизирана информация, предварително проверена за автентичност и достоверност с точност до осемнадесетия знак след десетичната запетая, както и валидирана за непротиворечивост, правдоподобност и практическа приложимост и реализуемост.Ако институтите на БАН напр. бяха възприели навремето някакъв подобен подход сега нямаше да се чудят защо никога не са печелили Нобелова награда по каквото и да било, и защо непрекъснато са се занимавали главно и предимно със спамърска дейност и с разхищаване на хартия и са били винаги подвластни на псевдо-икономически разработки и изопачаване на действителността, които обикновено са обслужвали главно и предимно някаква мафия в BG ... или нейни комисионери и регионални представители.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 10 години
Отн.: 'Спри телевизора, образовай се, мисли самостоятелно!'Не е точно така. Видео-каналът за комуникационен обмен е с най-голяма пропусквателна способност (за набиране и анализ на информация). По-скоро препоръката може да е: сложи си автоматичен суич и в момента в който започнат да ти промиват мозъка с разни реклами на пържени картофи (с три канцерогенни нанопластмаси) каналът да се превключва автоматично на нещо друго; също и когато ти пуснат чалга или някакви селяни се появяват по телевизията и започнат да ти обясняват колко велики националисти били и колко работни места щели да открият. Само като чуеш глагола 'да открият' по-нататък не ти трябва да слушаш нищо друго.Това със самостоятелното мислене-добре, обаче какво да правят хората, които дори нямат представа как и какво да мислят, и които възприемат всяка манипулация по телевизията като истина от последна инстанция и за тях 'Казаха го по телевизията' е все едно, че Господ им го е казал лично и персонално с някаква феноменология
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Аххххааааа, въпросът е да се каже поне една истина, другото така или иначе няма кой да го чуе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Алтернативи наистина има. Някои са публиквани и казвани (не тук), други все още не. Но скоро и едните и другите ще излязат на бял свят. Още малко търпение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 1
divo
преди 10 години
Ето оригиналната статия:http://***.project-syndicate.org/commentary/joseph-e--stiglitz-argues-that-bad-policies-in-rich-countries--not-economic-inevitability--have-caused-most-people-s-standard-of-living-to-declineПрав си, не е казано ясно. Това имам предвид и аз - трябва по-ясно и силно да се говори. Но мисля, че трябва да се разбира така:"Ако търсим алтернативите при елита (и избираме едни и същи полит-***, марионетки на елита), ще трябва да се адаптираме към един постоянен, по-нисък стандарт на живот"А какви са алтернативите? Спри телевизора, образовай се, мисли самостоятелно!Задължително е като начало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 3
nobel
преди 10 години
Най-противоречивите 4 изречения, които съм чувал в живота си. "Има алтернативи". И какви са алтернативите - да се адаптираме към един постоянен по-нисък стандарт на живот. Друга алтернатива няма, или поне аз не разбрах да има. Но това не ми изглежда много добра алтернатива. Истината е, че епохата на растежа приключва. Оттук насетне ще трябва непрекъснато само да се адаптираме към все по-нисък, постоянен, както пише в статията, стандарт на живот. ВСЕ ПО-НИСЪК, запомнете тези думи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 0
divo
преди 10 години
Верни неща, но много плахо казани. Ето това трябва да се чуе по-силно:"Има алтернативи. Но ние няма да ги открием при самодоволните елити, чиито доходи и портфейли с акции растат за пореден път. Изглежда, че само някои хора трябва да се адаптират към един постоянен, по-нисък стандарт на живот. За съжаление, тези хора изглежда са повечето хора."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 14
kane
преди 10 години
Аз виждам "строги бюджетни ограничения" в плоския данък!Посочи една страна в ЕС с пласък данък! И данък от 10% изобщо! Та ограничаването на приходите на държавата и бюджета от всички свободни зони за тъговия в комбинация от 10% плосък данък ако не е бюджетно ограчничение за РБ какво е! С БНБ с наложен борд и резервИли БНБ трябва да произвежда левове свободно или правителстото да харчи за нуждаещите се с приходи от данъци, мита ,акцизи и таксиА Стиглиц и Сорос само мога да ги чета, но не и да ги коментирам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
rainmaker
преди 10 години
виж сега, много логично и с мислене на икономист си го написал.няма да се хареса на голяма част от аудиторията тук. някоя конспиративна теориика трябва да вкараш, трябва да споменеш нещо за гадовете във FED и EB a за по сигурно и за бюрократите от EC. кратка апокалиптична прогноза също помага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
forum_rookie
преди 10 години
Настоящата статия е поредният (от "безбройно" много) пример за налагането в съвременното общество на мантрата (вижте какво точно значи "мантра": http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0) "икономически растеж". Вековните опити на религията постоянно да замъглява съзнанието на многолюдието са невинна детска игра в сравнение с изключително отровните напъни на т. нар. "икономисти" да ни зомбират с "икономически ръст"-ове и "икономически растеж"-и. Причината за напъните им е, разбира се, пирамидалната същност на финансовата система. Дано да имаме (като глобално общество) достатъчно сили да променим тази грабителска същност. Пожелавам на всички радетели за "икономически ръст" да опишат що е то "икономически ръст" на един хубав бял лист, да навият листа на тръба, и да си го заврат...те си знаят къде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още