Емисиите въглероден диоксид са в основата на климатичните промени, а част от тези емисии са в резултат от производството на електрическа енергия. Развитият свят обаче не може да се откаже от електричеството и затова се търсят нови източници, залагащи на чистото производство на енергия.
Една от възможностите е използването на източници от природата – вятър, слънце и вода, за производство на електричество. Цената на това производство обаче е висока, въпреки големите субсидии, с които правителствата по света подпомагат изграждането на соларни и вятърни паркове или геотермални централи.
Economist анализира каква е причината за тази висока цена. Изданието посочва, че в държави, в които има голямо производство на електричество от възобновяеми източници като Германия или Дания, цената на тока е най-висока. Във Великобритания пък цената на тока от вятърни централи е два пъти по-висока, отколкото произведената от традиционните централи.
Опити за производството на енергия от вятъра са правени още от 1880 година. Все пак големите вятърни паркове започват да се изграждат от 70-те години на 20 век. Соларните централи се развиват малко по-късно. Въпреки всички тези години обаче, все още много малко компании се занимават с производството на компоненти за тези централи, посочва The Economist и допълва, че почти всички вятърни турбини по крайбрежието на Великобритания са произведени от една фирма.
Сравнено с традиционните централи, генераторите за възобновяемите паркове са евтини, но самото им изграждане излиза скъпо.
Друг фактор, който играе сериозна роля върху цената на енергията, е мястото на централите. Обикновено най-подходящите зони за изграждане на вятърни паркове например, е далеч от големите градове. По тази причина разходите за пренос на енергията се увеличават.
Освен това и повечето централи произвеждат спорадично – при наличието на слънчева светлина или вятър. Вятърните турбини например се въртят едва около една трета от часовете в денонощието. По тази причина се налага и запазването на традиционните централи, които да покриват нуждите от електричество в периодите, когато ВЕИ-централите не работят. В тези случаи традиционното производство на електричество също се оскъпява, защото централата няма равномерно натоварване.
Високата цена на енергията от възобновяемите източници кара повечето страни да потърсят нова алтернатива – евтина и чиста, посочва още изданието. За някои това е ядрената енергия, чиято цена расте през последните години, но все още е под нивото на тази от ВЕИ-централите. Друга възможност са и газовите централи, които замърсяват по-малко отколкото въглищните.
Изграждането на такива централи от една страна ще намалят емисиите парникови газове, а от друга ще дадат възможност на операторите на ВЕИ-централите да намерят технологията, която ще намали разходите, допълва Economist.
преди 10 години Веднъж и аз да ти сложа "плюс"! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В Германия, след 2020г. вятърни и соларни централи постепенно ще започнат да излизат от периода на преференциални цени. Нищо чудно, след 10-15 г. Германия да има най-ниските цени за електроенергия в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Отговорът е многопластов:1.Завихряне към определени видове ВЕИ въпреки, че повече са достъпни и на разположение.2.Правенето на политики в държавите от...корумпирани лица в перманентен конфликт на интереси.3.Неразбирането, че енергията не е краен продукт, а полуфабрикат и лакомията да се изстиска оттам гигантска печалба, вместо да се донесе полза на хората.А ентусиазмът на Дани е похвален :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А всъщност причината е, че това няма нищо общо с екологията. Това е огромна далавера и вече започва да личи от всякъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами ясно е, че е скъпо. Ако беше евтино нямаше да трябва да се правят схеми за да се налагат ВЕИ-тата. Отделно, някои видове ВЕИ-та, като фотоволтаиците, се разполагат на плодородна земя, което би трябвало да е забранено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар