IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не е ли най-добре в крайна сметка еврото да бъде изоставено?

Финансово здравите страни от ядрото на еврозоната може да се окажат само три – Германия, Холандия и Финландия

08:22 | 05.04.13 г. 72
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След като през последните няколко дни станахме свидетели на поредния спад на доходността по испанските и италианските облигации, не може да не си зададем въпроса, какво точно пазарите не могат да проумеят, пише ТheАutomaticЕarth.

Проблемите на Италия ще се задържат над Европа като буреносен облак и през лятото, скандалите около Кипър се задълбочават, френският президент Франсоа Оланд трепери за поста си, тъй като личният му приятел и бюджетен министър Джером Чузак се оказа обикновен измамник, а в Испания дори щерката на Крал Хуан Каролс II Принцеса Кристина се оказа заподозряна във финансов скандал.

Европейският съюз (ЕС) захранва корумпираните страни PIIGS (Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания, a може би би било добре да намерим място и за едно C, което да обозначава Кипър – Cyprus) с парите данъкоплатците, при това съвсем открито. Сега обаче дори собствениците на депозити ще трябва да плащат... или поне такъв е планът и той вероятно ще се провали.

Да погледнем какво се случва с Италия 5 седмици след изборите. Краткият отговор е „не много“. Политиците не успяха да съставят ново правителство, тъй като повечето партии отказват да се включат в коалиция с останалите. Водачът на лявото движение Берсани отказва предложенията на Силвио Берлускони, докато анархистично настроеният комедиант Бепе Грило не желае да разговаря с никой.

Ето защо преди няколко дни президентът на страната Наполитано представи екип от 10 съветници, които трябва да му кажат как да постъпи. И тъй като за момента на хоризонта не се очертава никаква коалиция, те вероятно ще го посъветват да състави служебно правителство.

Това обаче няма да се хареса на мнозинството италианци, които ще настояват, че най-удачно в подобен случай е правителството на Монти да управлява, докато не бъдат проведени нови избори.

Ситуацията, откакто Марио Монти се появи на политическата сцена, се е променила чувствително и идеята за ново служебно правителство може по скоро да предизвика анархия, отколкото да гарантира стабилността.

Интересно е, че сред 10-те съветници, предложени от президента, има леви и десни политици, но не и представители на движението 5 звезди на Грило. Също е интересно, че за момента Наполитано е оставил една опция без коментар – възможността партията на Грило да състави правителство с подкрепата на Берсани. Всъщност Грило не е отхвърлял възможността той самият да заеме премиерския пост.

Между другото мандатът на Наполитано изтича на 15 май и италианският парламент ще трябва да назначи нов президент. Това обаче може да се окаже далеч не лека задача.

А какво да кажем за Кипър?

Едва седмица, след като двуседмичното правителство в Никозия сключи сделка с тройката международни кредитори – Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейския съюз (ЕС) - финансовият министър подаде оставка, а доведеният син на президента Анастасиадес се оказа обвинен за това, че е изнесъл 21 млн. евро от Laiki Bank във Великобритания дни преди сключването на споразумението.

Причината за сгромолясването на Римската империя не е една, но динамиката в отношенията на Рим с провинциите определено е изиграла своята роля. Колкото повече Рим разчиташе на натиск върху периферията, за да затвърждава властта си, с толкова по-силна съпротива се сблъскваше. В края на краищата племената от периферията се надигнаха и опустошиха цялата империя.  

Може би най-добрият съвет към страните от Южна Европа е да си тръгнат, тъй като ако не го направят, в определен момент несъмнено ще бъдат обвинени, че застрашават сигурността на страните от ядрото на еврозоната. Друг е въпросът, че в крайна сметка страните от ядрото може да се окажат само три – Германия, Холандия и Финландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

40
rate up comment 10 rate down comment 0
deant
преди 11 години
И с теб и с дата съм твърдо съгласен за основни положения. Проблемите ни са системни. И аз искам да гласувам за политици. Ама ей на. Имаме герб и бсп. Затова аз ще гласувам с невалидно бюлетина. Орешарски не ми е идола за премиер, както и Б.Б.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 13 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
Ама тая работа дето я описваш малко ми звучи като да ми кажеш "аз няма да ти дойда на рождения ден" при положение, че аз даже и не съм си помислил да те каня. Все си мисля, че преди да подадеме документи за членство в това пусто Европейско семейство (с чиито пари само и единствено минаваме криво ляво през кризата) е трябвало да се попитаме искаме ли или не. Какво ни носи какво губим. Никой, никога не е карал няма и да накара някого на сила да влезе в ЕС и валутната зона. А за това как са водени преговорите, попитай тези, които са ги водили и мисли като гласуваш на 12.05., а и след това. Та пак да стигна до Германия. Дай боже на всяка държава такива политици като германските, които да защитават и държавни, а не единствено и само лични и корпоративни нтереси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Това с печатането на парите е една тема ... до утре няма да я приключиме :) Има голяма разлика с печатането на пари в САЩ и в Европа, а много често се бъркат. Особено, що се отнася до изкупуване на ДЦК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Надявам се само да ги има някъде из нета да ги прегледаме всички:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 8 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Дата, ако искаш да се заровим в документите писани по време на приемането ни в ЕС? Глава енергетика, глава образование - всичките имат факти, които не говорят добре за преговорите извършени тогава за нашето влизане. Да не говорим за квотите за селскостопанска продукция, които ни налага съюза, квотите за зелена енергия и какви ли не други глупости. Ти и аз добре знаем, за потъването на лева, че не фалирахме защото го обезценихме, а първо фалирахме, а той после се срина. Никога не съм казвал, че съюза ни е изцяло виновен за проблемите, ние сме си основните виновни, но ако някой иска да приложи по-радикално решение за някои друг проблем, винаги бива напляскан от ЕК и заплашен от съд. Лично аз мисля, че ЕС може да го има и без ЕЗ. С по различни правила вярно е, но прекомерната солидарност води до графиката, която Чик-Чикирик посочи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 11 години
абе мани - всички недоволни са с 50 % заети в бюджетните сектори ама Германия е виновна . Според мен Германие рано отдръпна печатането и по този начин удължи кризата но никой няма опит в ръководене на толкова голяма икономика като ЕС в период на рецесия така че не можем да ги изкарваме само тях виновни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 14 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 11 години
Исторически погледнато нещата стоят така: Германия имаше своята силна валута и централна банка. Когато централната банка на Германия променеше лихвата, всички други европейски икономики се напасваха(чрез обезценка) и се чувстаха риководени. Особено Французите ненавиждаха германската централна банка, но не бяха само те. Така се стигна до обединиението на Германия, което Франция се съгласява да признае, само ако се въведе еврото. Целта е да има Централна Европейска Банка, а не централна Бундес банка. От там нататък графиката казва всичко. Германия винаги е била лидер, както преди така и сега. Просто на някои им е по-лесно да плюят Германия, вместо да се учат от нея. Саркози каза " да станем като Германците" и резултата от изборите го знаеш. Жалко само, че Гернамските лидери още имат страшен комплекс от ония с мустачките, иначе нещата щяха да стоят по друг начин и в кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 15 rate down comment 3
data
преди 11 години
Колега евро зоната ли е виновна за провала в секторите : здравеопазване , образование , осигурително дело , сигурност , енергетика . С какво ще помогне излизането ни от ЕС за по добро развитие на тези сектори ? Айде стига мантри - или викаш ние ще си обезценим лева а германците ще ни се радват как изнасяме за тях - та нали валутните войни водят до митнически такива . Нали без ЕЗ митническия съюз е невъзможен - слезте на земята ! Девалвацията може и да има някой краткосрочни позитиви но в дългосрочен план е пагубна - поне има достатъчно исторически опит . Англия като девалвира паунда да не би да е цъфнала ? Има основни принципи - не може с монетарни мерки да се решават фискални проблеми ! Не става - през периода 1990-1996 с колко обезценихме лева - да не би да не фалирахме след това ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 4
deant
преди 11 години
Аз също не харесвам идеята да се обвинява Германия. Моите постове са главно срещу сбъркания модел на общата валута.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 11 години
Да поправих се в пост 29. Иначе графиката както си пише е от Ifo institut и проф. Зинн говори от поне 4г. на тази тема. Ясно се вижда, че парите напускат Германия в посока Юг и то на цена, каквато Юга само може да си е мечтал да има. Друг е въпросът, какво направиха южните държави с тези пари. Ясно е едно: Тотален провал, за който Германия не е виновна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още