Коя е най-добре представилата се развита икономика през последното десетилетие? Това е лесен въпрос, твърди Матю Лин в свой анализ за MarketWatch.
Това не са САЩ, а определено не е и Великобритания. И двете икономики натовариха представянето си с дълг, за да открият след това, че такова нещо като безплатен обяд не съществува.
Япония? Очевидно не. Тя остава закотвена във второ загубено десетилетие.
Франция с високите данъци? Тя превърна външнотърговския си излишък в зейнал дефицит.
Може да дадете добри аргументи за Австралия и Канада, но точно сега и двете изглеждат така, като че ли просто са яхнали бума в суровините – с ужасния крах, надничащ буквално иззад ъгъла.
Напълно ясно е, че това е Германия. Тя израсна последователно през последното десетилетие – толкова бързо, ако не и по-бързо от всяка друга голяма икономика.
Тя превърна себе си в източник на експортна мощ, продавайки на света почти толкова, колкото и Китай, при това без облагите от евтината работна ръка при всички спънки от високите социални разходи и относително краткият работен ден. Всяка година страната изнася стоки на стойност 1,547 трлн. евро, което е доста повече от много по-големите САЩ и почти 2 пъти повече от Япония. Общите ѝ задължения остават ниски, а тя реализира голям търговски излишък година след година.
Превърна се в ковчежник на еврозоната и в най-стабилната финансова сила в света. Това е страната, към която всеки друг се оглежда за помощ – един сигурен белег за икономически успех.
Ако първото Wirtschaftswunder (икономическо чудо) обхвана периода между 1950 и 1970 г., то последното десетилетие за Германия след обединението се превърна във втори подобен период.
Сега обаче всичко изглежда приключва. Или е kaputt (развалено), както казват в Германия.
преди 11 години Абсолютно точен анализ. Отнася се за след 5 години. Икономиката е инерционна система. Просто да слезете всички на земята. Всички развити страни си приличат по това, че имат ниска раждаемост. Да, но и другите вече имат такава и те ще се развият и ще си произвеждат германски стоки. Защо да ги внасят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И като се събудил авторът, потен, потен, а двата пръста в контакта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години веста за смъртта на германия не е ли малко преждевремена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Малии Меркел сигурно обмисля самоубийство след като е прочела тази статия която е написана от поредния с кристално кълбо. Трябваше да напише и още една за великата Американска икономика и нейното светло бъдеще и още по-светлото на долара. Аз ще ви помогна да направите правилния избор купувайте долари не трябва да се допуска обезценка на долара и вярата в него трябва да е безгранична. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Голяма заблуда.Германия 2015 ще е на първичен и вторичен излишък. Дотогава се финансира на 0.6-0.9% ефективна лихва и икономисва по 60-70 милиарда годишно само от лихви, заради стабилните дцк-та, които предлага.Германия инвестира задължително над 3% от гдп-то си в научна и развойна дейност и това не е про или антициклична дейност, а продължаваща вече 40 години програма. Това, заедно със синдикалния отказ от високо заплащане на труда им гарантира най-ефективния труд на света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години не отговор Сигнализирай за неуместен коментар