IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Наближава ли краят на германското икономическо чудо?

Има основания да се смята, че Германия ще бъде засегната от нещо повече от цикличен спад, пише Матю Лин за MarketWatch

15:00 | 19.12.12 г. 21
Автор - снимка
Редактор
Наближава ли краят на германското икономическо чудо?

Коя е най-добре представилата се развита икономика през последното десетилетие? Това е лесен въпрос, твърди Матю Лин в свой анализ за MarketWatch.

Това не са САЩ, а определено не е и Великобритания. И двете икономики натовариха представянето си с дълг, за да открият след това, че такова нещо като безплатен обяд не съществува.

Япония? Очевидно не. Тя остава закотвена във второ загубено десетилетие.

Франция с високите данъци? Тя превърна външнотърговския си излишък в зейнал дефицит.

Може да дадете добри аргументи за Австралия и Канада, но точно сега и двете изглеждат така, като че ли просто са яхнали бума в суровините – с ужасния крах, надничащ буквално иззад ъгъла.

Напълно ясно е, че това е Германия. Тя израсна последователно през последното десетилетие – толкова бързо, ако не и по-бързо от всяка друга голяма икономика.

Тя превърна себе си в източник на експортна мощ, продавайки на света почти толкова, колкото и Китай, при това без облагите от евтината работна ръка при всички спънки от високите социални разходи и относително краткият работен ден. Всяка година страната изнася стоки на стойност 1,547 трлн. евро, което е доста повече от много по-големите САЩ и почти 2 пъти повече от Япония. Общите ѝ задължения остават ниски, а тя реализира голям търговски излишък година след година.

Превърна се в ковчежник на еврозоната и в най-стабилната финансова сила в света. Това е страната, към която всеки друг се оглежда за помощ – един сигурен белег за икономически успех.

Ако първото Wirtschaftswunder (икономическо чудо) обхвана периода между 1950 и 1970 г., то последното десетилетие за Германия след обединението се превърна във втори подобен период.

Сега обаче всичко изглежда приключва. Или е kaputt (развалено), както казват в Германия.

Последна актуализация: 12:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 11 години
Абсолютно точен анализ. Отнася се за след 5 години. Икономиката е инерционна система. Просто да слезете всички на земята. Всички развити страни си приличат по това, че имат ниска раждаемост. Да, но и другите вече имат такава и те ще се развият и ще си произвеждат германски стоки. Защо да ги внасят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
vzhekoff
преди 11 години
И като се събудил авторът, потен, потен, а двата пръста в контакта...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 0
deBill
преди 11 години
веста за смъртта на германия не е ли малко преждевремена
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Малии Меркел сигурно обмисля самоубийство след като е прочела тази статия която е написана от поредния с кристално кълбо. Трябваше да напише и още една за великата Американска икономика и нейното светло бъдеще и още по-светлото на долара. Аз ще ви помогна да направите правилния избор купувайте долари не трябва да се допуска обезценка на долара и вярата в него трябва да е безгранична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 0
absfresh
преди 11 години
Голяма заблуда.Германия 2015 ще е на първичен и вторичен излишък. Дотогава се финансира на 0.6-0.9% ефективна лихва и икономисва по 60-70 милиарда годишно само от лихви, заради стабилните дцк-та, които предлага.Германия инвестира задължително над 3% от гдп-то си в научна и развойна дейност и това не е про или антициклична дейност, а продължаваща вече 40 години програма. Това, заедно със синдикалния отказ от високо заплащане на труда им гарантира най-ефективния труд на света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още