За инвеститорите това означава, че късите позиции в германски акции и облигации може определено да се окажат един от най-добрите залози през 2013 г.
Последните икономически данни от Германия предполагат, че могъщата ѝ икономика започва да се разклаща. Индустриалното производство – а тя остава до голяма степен индустриална икономика – се сви с 2,6% през ноември.
Централната банка на страната вече прогнозира ръст от едва 0,4% през 2013 г., докато само преди 6 месеца прогнозите бяха за разширяване с 1%. Може обаче да се стигне и до истинска рецесия.
Наистина, икономиките преминават през цикли. Дори и най-силните преживяват случайни спадове, особено когато целият свят страда.
Има обаче 3 причини да се мисли, че нещо доста по-сериозно ще удари Германия. На първо място по-голямата част от бума през последното десетилетие се дължеше на взривния ръст на развиващите се пазари и особено на Китай.
Само погледнете накъде е насочен германският износ. Съседите ѝ по еврозона поемат едва 40%, докато останалият свят осигурява 60%. Износът за Китай се е учетворил през последното десетилетие, достигайки 6% от целия износ на страната в момента, докато този за САЩ е намалял от 10% до около 6% в момента.
Проблемът е, че германският износ е силно концентриран, а поради тази причина е уязвим. Продукти на машиностроенето, фармацията и автомобилостроенето представляват основния износ на Германия. Тя осъществи бум като доставчик на прецизна техника, средства за производство и механизирани инструменти за развиващите се пазари.
Но тези икономики се развиват бързо и се превръщат в потребителски икономики. Все повече те няма да имат нужда от германските машини, за да изграждат заводите си – ще си ги направят сами. А след като забогатеят, ще имат нужда и от по-малко средства за производство и ще търсят повече луксозни стоки.
Германските автомобили винаги са били престижна стока. Но китайските или индонезийските новобогаташи ще искат американски смартфони, френски вина или италиански дрехи – съвсем не онези неща, които произвеждат германските компании.
Германската икономика се облагодетелства в огромна степен от един етап на ръст на развиващите се пазари, но този етап приключи.
преди 11 години Абсолютно точен анализ. Отнася се за след 5 години. Икономиката е инерционна система. Просто да слезете всички на земята. Всички развити страни си приличат по това, че имат ниска раждаемост. Да, но и другите вече имат такава и те ще се развият и ще си произвеждат германски стоки. Защо да ги внасят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И като се събудил авторът, потен, потен, а двата пръста в контакта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години веста за смъртта на германия не е ли малко преждевремена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Малии Меркел сигурно обмисля самоубийство след като е прочела тази статия която е написана от поредния с кристално кълбо. Трябваше да напише и още една за великата Американска икономика и нейното светло бъдеще и още по-светлото на долара. Аз ще ви помогна да направите правилния избор купувайте долари не трябва да се допуска обезценка на долара и вярата в него трябва да е безгранична. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Голяма заблуда.Германия 2015 ще е на първичен и вторичен излишък. Дотогава се финансира на 0.6-0.9% ефективна лихва и икономисва по 60-70 милиарда годишно само от лихви, заради стабилните дцк-та, които предлага.Германия инвестира задължително над 3% от гдп-то си в научна и развойна дейност и това не е про или антициклична дейност, а продължаваща вече 40 години програма. Това, заедно със синдикалния отказ от високо заплащане на труда им гарантира най-ефективния труд на света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години не отговор Сигнализирай за неуместен коментар