IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Минаха 5 години от началото на кризата, но икономическата ситуация по света не се е променила особено

09:50 | 14.08.12 г. 26
Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Западните пазари също бяха „наводнени“ с евтини стоки, намалявайки инфлацията. Тогава централните банки понижиха още повече краткосрочните лихвени проценти в опит да увеличат инфлацията. Този ход на прекалено ниски кредитни цени беше с цел провокиране на пенсионните фондове и застрахователите да се впуснат в налудничаво търсене на доходност за ценните си книги. Централните банки ускориха ефектите от всичко това.

Разбира се и западните мултинационални компании изиграха своята роля в тази сага. Те покачиха дела на печалбата от БВП до историческо високо ниво, изигравайки разликите в заплатите между САЩ и Европа и евтиния труд в Китай, Латинска Америка и Източна Европа. Това също доведе до концентрация на богатството у тези, които купуват акции, земя или импресионистични картини, а не обикновени потребителски стоки.

GINI коефициентът за неравенството в доходите скочи „до небето“, както стана през последните години на 20-те. Това е формулата за балон на активите.

Кредитният балон прикри прекомерните нередности в търговията, капиталовите потоци и доходите. Играта можеше да продължи само ако Западът (САЩ, Великобритания и Средиземноморските страни) бяха склонни да преследват пагубен дефицит по текущите си сметки, попадайки в бедствено положение заради големите си заеми.

Веднага щом длъжниците удариха спирачките и орязаха разходите прикритата реалност излезе наяве. Има прекалено много спестяване и прекалено малко потребление в света, за да може да се запазят растежа и нивото на заетостта. Това прилича на кризата от 30-те години на миналия век. В тази ситуация кейнсианските поддръжници са прави.

Нищо от това нямаше да е по-различно, ако банките бяха „светци“. Силите, които са задвижени в момента, са просто разрушителни.

Така се стига до лятото на 2012 г. Неизправностите са започнали да се поправят постепенно. Увеличението на заплатите подкопава конкурентоспособността на Азия. Излишъкът по текущата сметка на Китай е намалял от 10% от БВП през 2007 г. до 2,5% през тази година.

И все пак Европа отказва да се поправи. Германия все още отбелязва излишък от 5,2% - спад с 2,2% от 2007 г, насам. Северните страни отказаха да компенсират спада в търсенето сред средиземноморските държави. Германия заложи като закон вътрешен натиск за поддържане на балансиран бюджет и по този начин „прокле“ и останалата част от еврозоната.

Идеята на това действие е Европа да изпадне в хроничен шок докато жертвите от него не се разбунтуват и не се вземат в ръце.

Доколкото се отнася за натрупания дълг, едвам е започнало изчистването му. Анализаторът Михала Маркусен от Societe Generale казва, че здравословното ниво на задълженията е около 200% от БВП за напредналите икономики. В такъв случай е нужен спад от 100 процентни пункта, за да се реализира желателното равнище.

А това не може да бъде постигнато само чрез режими на строги икономии, защото икономическите контракции ще въвлекат всички в гръцкия водовъртеж. „Лекарство“ е просто неподходящо в случая.

Безспорно много голяма част от дълга ще трябва да бъде отписана. Дали това ще стане чрез инфлация (1945 г. - 1952 г.) или чрез обявяване на банкрут (1930 г. - 1934 г.) - решението ще се окаже голямата политическа битка на десетилетието. Сега трябва да бъде избрана страна и кой исторически урок да бъде последван.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 19 rate down comment 0
Varna 2
преди 11 години
Цялата идея постоянно да се гони растеж е глупава сама по себе си и тя винаги ще надува балони, които ще се пукат. Животът е това, което ни прави щастливи: близките, които обичаме, природата, красивите неща, приятелите. Растежът като самоцел не може да ни донесе щастие. В момента проблемът е, че индустрията има мощностис капацитет да надуват балони(образувани от свръхпотреблението на ненужни неща), а хората са все по-малко склонни да свръхпотребяват. Колкото по-бързо приемем, че това е действителността и спрем да очакваме да започне надуването на нов балон, толкова по-бързо ще се постигне баланс и ще спрем да преекспонираме това нормално състояние на световната икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
trendline
преди 11 години
Натрупаните грешки и дисбаланси са толкова големи, че никой си няма на идея как да се постави всичко на здрави основи. А и тези които държат капиталите няма да ме позволят. Глобален недостиг на питейна вода, прескъпи храни, прескъпи енергийни ресурси."Великобритания обмисля ново стимулиране на жилищното строителство... При условие че нормално е необходимо 250 хил. нови жилища /годишно а преди кризата са строени 800 хил./годишно." И на кого ще ги продавате тези сгради-призраци после. Ама давай да се прави нещо ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
За някои със сигурност е доживотна, особено за тези, които се примиряват.За други ще е доживотна златна мина.Зависи от кое тесто си, кой ти е чичо, на какъв акъл си и какъв старт са ти дали предците преди теб :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
Internet
преди 11 години
Вече сме на МОНЕТАРЕН МОРФИН, ясно е. Въпрросът е докога и с този аспирин ще лекуваме ракът на системата. Дали истинското лекарство няма да се нарича Трета световна война или връщане на комунизма....? - Китай е изключително обезпокоен от трудностите с постигането на меко приземяване и обмисля нов финансов стимул в размер на трилиони. Европейската централна банка (ЕЦБ) се подготвя да напечата колкото пари са нужни, за да спаси Испания и Италия. Пазарите оценяват на 80% вероятността Федералният Резерв (Фед) да пусне допълнителни средства в обращение през септември или скоро след това, пише Амброуз Еванс-Причард в свой анализ за британския Telegraph.Как ще излекуваме с печатарката това, например:- Светът продължава да отбелязва икономически спад. Индустриалното производство остава под предишните си пикове в Германия (-2%), САЩ (-3%), Канада (-8), Франция (-9), Швеция (-10), Великобритания (-11), Белгия (-12), Япония (-15), Унгария (-15), Италия (-17), Испания (-22) и Гърция (-27
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още