Изгонването на Гърция ще стовари целия дълг върху нея, предизвиквайки рязко покачваща се облигационна доходност из цяла Южна Европа. А паниката на хората ще предизвика изтичане на средства от банките. След като единният пазар е в опасност, а депресията се задава на хоризонта, Меркел ще бъде поставена под огромно напрежение само и само да спаси остатъка от еврозоната.
В такъв случай тя няма да има време да се договаря за цялостна европейска федерална дисциплина, каквато винаги е искала в замяна на помощта си. Единственото спасение ще бъде празен чек.
По-смелият план Б ще включва „ампутиране“ на инфектираните участъци, че дори и повече. В този ред на мисли Испания, Ирландия, Португалия и Кипър ще трябва да бъдат изключени. Италия най-вероятно ще „прескочи трапа“ с нетен външен дълг, равняващ се на 21% от БВП.
Още повече Меркел може би ще изтъкне, че еврозоната не може да фунционира политически без Италия, пренебрегвайки високите дългове на страната и хроничната липса на конкурентоспособност.
Цената на такъв план ще бъде доста висока. След като се добавят облигациите на тези страни, държани от ЕЦБ, временните дългове в платежната система, отписаните спасителни заеми и спомагателния пакет за омекотяване на изключването цялостната сума се равнява на около 1,15 трлн. евро (общо за Испания, Ирландия, Португалия, Кипър и Гърция).
Германия също ще трябва да вложи пари в собствените си банки, засегнати от изхода на петте страни. Всичко на всичко, този план ще струва на Германия 500 млрд. евро, или 20% от БВП. Но един празен чек за спасяването на останалите четири страни при евентуален изход на Гърция би могъл да надвиши тази сума.
Ако нито един от плановете не изглежда атрактивен, то тогава има ли по-добро решение?
Съществува твърдението, че членовете на еврозоната трябва да съчетаят усилия, за да създадат банков съюз и да си разделят неизплатения дълг (както и да въведат мерки за овладяване на ограниченията и за повишаване на растежа).
Тази по-федерална Европа ще включва и доста разходи. Рекапитализирането на банките и финансирането на общоевропейска схема за гарантиране на депозити могат да струват около 300-400 млрд. евро, от които най-вероятно една трета ще бъдат платени от Германия.
Но това ще бъде еднократно плащане, което може да бъде възвърнато чрез банките. От друга страна, разделянето на дълга измежду всички страни ще покачи германските разходи по лихвите с 15 млрд. евро на година. Това са груби изчисления, но дори с причисляването на допълнителни заеми за южните страни, спасяването ще бъде по-евтино от разпад на еврозоната. А да не говорим за невероятните политически последствия от евентуален изход на Гърция.
В такъв случай решението изглежда еднакво с това на германският канцлер. Но предписанията са излишни, ако не бъдат прилагани, а тази вероятност продължава да се увеличава.
Еврото можеше да бъде спасено много отдавна, стига политиците да бяха постигнали консенсус кой какво трябва да прати или колко суверенитет да се отнеме. Вместо да изисква действия, Меркел изчакваше, надявайки се фискалните поправки и структурните реформи да доведат до икономически растеж в Южна Европа, а политиците да разрешат различията си. ЕЦБ обаче отново й купи още малко време.
Всичко сочи, че времето не е на страната на германския канцлер. Положението в Южна Европа става все по-лошо и се разпространява на север. Политическата атмосфера се утежнява още повече след като на юг изнемогват заради строгите икономии, а на север – заради спасителните пакети.
Популизмът само допринася за невъзможността за постигане на решение. За момента разпадът на еврозоната ще бъде много по-рискован ход от опита за стабилизирането й. Но ако Меркел не изиска незабавно решение, възможностите ще се сведат до скъпо разделяне на съюза сега или още по-пагубен разпад по-късно.
преди 12 години Еврооблигациите са инструменти най близко отрязаващи реалноста на текущата ситуащи на общата валута!!! Реалност с която Меркел изглежда скарана!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За да се реши проблемът с дълговата криза и Еврото, Германия трябва да жертва своя трипъл ААА рейтинг а проблемът че тя иска хем да реши проблема с Еврото и хем да запази своя първокласен рейтинг което е невъзможно от математическа гледна точка !!!!И не не знам как Меркел ще разкаже това на своите гласодатели трудна ситуаци но това е неин проблем!!че погледнато от реална гледна точка че Германия е куха економика е куха !!!просто 60 % от нейниат експот е ориентиран в рамките на Евросоюза и тя нама как да се размине с тая реалност !!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Поправка: работни пчелички/търтеи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как да не е изкушена.Разбира се че е изкушена.И дали ще пратя ЕЗ в миналото зависи само от съотношението: работни пчелички-търтеи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Те ще извадят "късмет" след всичките глупости които сътвориха изведнъж ще скочат цените на основни стоки , парите ще се обезценят и дълговете ще изчезнат. Иначе Германия по нищо не се различава , като длъжник от Испания и тя е същата куха икономика с голям експорт но в Европа. Да му мислят банкерите , чакат ги чудеса и всичко ще се развърже в рамките на една седмица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Абсолютно си прав. Без яки сътресения обаче не ми се вярва, че ще се размине. Най-малкото защото на банкерите им е най-лесно да свалят висока доходност от южните държави. Най-мекият вариант е общи облигации - решение, което ще даде още време за преструктуриране. Но пак е лош за банкерите, а още по-лош за тези с големите портфейли, които клатят дървото, защото дървото става доста по-трудно за клатене. Каквото и да е, но ако си държат на еврото да бързат, защото Италия и Испания са по пързалката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Едва ли ще се случи подобно нещо. Може би Гърция или Испания ще станат големи пречки, каквито са и сега, но се съмнявам, че ще допуснат разпад на еврозоната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години При положение,че не това е пътят да се справят с кризата и от стискането на зъби няма никаква полза. Тя работата върви към спор - хуманна ли е евтаназията на ЕС. Може би е по добре да се приложи. Страните изпаднали в дългова криза няма да излязат от нея , това е невъзможно да стане с икономии и преструктуриране. Според мен изхода е в заличаване на старите дългове , които ЕЦБ просто да изкупи и плати и забрана за нови. Чак тогава , ще се преструктурират тези икономики и то точно колкото е необходимо. Има вариант ЕЦБ да не плати дълговете , тогава лихвите по тези на Германия ще станат два пъти по високи от днешните на Италия и Германия също ще фалира по държавния си дълг. Германия трябва да избира - да се измъкне на гърба на другите или да се изложи като тях. Засега Меркел държи на първия вариант. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Колапс ще настъпи ако както до сега се замита всичко под килима и се топа топката на място. Неизбежно е! ЕС ще продължи да съществува но ЕЗ е пътник в този си порочен вид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години соверенитет отговор Сигнализирай за неуместен коментар