Дойде време Европа да се замисли за “немислимото” – завръщането на комунизма и фашизма.
Вероятно всички помним какъв беше крайният резултат последния път, когато комунисти и фашисти трябваше да си поделят парламента. Условията в Гърция днес започват зловещо да напомнят Ваймарска Германия в последните й години, пише Forbes.
Важно е да се подчертае, че това, което се обърка във Ваймар, имаше по-малко общо с расовата ненавист или дори с икономическа криза, а по-скоро се дължеше на кризата на национализма.
Екзистенциалните въпроси след краха на Втория Райх бяха “Какво остана от Германия?” и “Сега накъде?” Същите въпроси сега си задаваме и за Гърция, където два дни след изборите триумфират крайнолеви и крайнодесни партии.
Проблемът на Гърция е преди всичко политически, не икономически, отбелязва изданието. Хаосът там обаче представлява двойна заплаха. На първо място политическата нестабилност застрашава мира и сигурността в Европа, а на второ – еврото и еврозоната.
Всичко това обаче би могло да прерасне в истински катаклизъм, ако в Гърция се стигне до гражданска война. Въпреки че все още е рано да се правят такива апокалиптични прогнози, Западът трябва да се готви и за най-лошото.
“Бурето с барут” в Гърция е дяволски просто – военните, продължава изданието. За разлика от повечето страни в Европа, Гърция има прекомерен военен бюджет и изключителни въоръжени сили. Гърците пък имат всички основания да гледат на военните като решение на икономическите и политическите проблеми, които нито политическите преговори, нито германският натиск могат да разрешат.
Гърция обаче няма геополитическо пространство, за да излее агресията си. САЩ не биха позволили гръцко-турска война, малко вероятно е да се разрасне и конфликтът с Македония. Затова е напълно реалистичен сценарият с гражданската война, заключава изданието.
Евентуална гражданска война в Гърция обаче е много по-сериозна заплаха за Европейския съюз и еврото от всеки друг трансграничен проблем. Колапсът на обществения ред е призракът, който виси над съставните части на Европа.
Подобен развой на събитията ще предизвика нова яростна атака на медиите срещу Италия, Испания и Унгария, както и ще повдигне въпроса дали нацизмът не се завръща.
Най-важният въпрос обаче е дали европейците ще стоят безучастно, при условие, че доверието на инвеститорите е на ръба.
Евентуална гражданска война в Гърция ще даде импулс за излизането на страната от еврозонота, но дори един такъв ход няма да успее да създаде политическа и икономическа “карантина”, отбелязва изданието.
Много вероятно е Гърция да се превърне в провалена държава. Бруталната истина е, че Гърция не успя да докаже, че може и трябва да съществува като суверенна политическа единица.
Каква е вашата позиция за бъдещето на еврозоната? Ще устои ли тя на ударите на пазарите или ще се разпадне и ще остане само в учебниците по политика и икономика?
Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!
преди 12 години Г-н Митев, Вие сте виден догматик! Не искам да Ви обидя, но си я обичате тази догма - "Причината за криза ще се прекрати, като се приложи ГОДНО за евро гръцко държавно финансово управление." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много, ама много мразя ксенофобски изказвания!!!!!!! Призовавам *** да изтрият това мнение. Това е расизъм! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Здравейте г-н Dean.Jordanov,Който желае може да осъзнае причина за съвременна стопанска криза.Решението за премахване на криза е логично необходимо е да се прекрати причината.Причината за гръцка криза е НЕПРИГОДНО за евро нейно държавно финансово управление.Причината за криза ще се прекрати като се приложи ГОДНО за евро гръцко държавно финансово управление.Нима досега сте прочели някой от ЕС, ЕЦБ или от МВФ да е представил защо има криза в Гърция?С поздрави,Иван Митев отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Както е написана статията, изглежда защитава позициите на двете партии, които бяха наказани на изборите. Точно двупартийното управление на олигархията докара Гърция до това състояние. За да докаже че е била единствено способна да управлява, партокрацията би провокирала и насилие, дори гражданска война. Това ще е тест за общественото ниво на гърците.Иначе статията поставя в много по-голяма степен проблемът между хората с традиционно европейско възпитание и възгледи от една страна, и имигрантите с техните африкански и азиатски манталитети. Наивното предположение, че такава евтина работна ръка ще донесе повече ползи, отколкото вреди, вече е опровергано много пъти. Но партокрацията има нужда от маргинализираните и нискообразовани имигранти в ЕС по същата причина, по която българската лилава партокрация има нужда от ***, нежно наричани роми - евтин електорат, лесно превръщащ се в заплаха за реда чрез манипулации. В крайна сметка левият пробив ще доведе голяма част от ЕС до този тест. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, г-н Митев и той знае отговора.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Всъщност Гърция има откъде да намери пари и да се разплати на 100% с кредиторите си, и то до края на годината ! Решението е малко радикално, но няма нито да продават острови, нито да национализират нещо, нито пък да вдигат данъци... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хахахах, преди кризата гърците се плашеха с България, сега се плашат с Албания, а след гражданската война ще се съревновават със Сомалия.*** и прости гърци. Да изпиеш и изядеш бъдещето на децата си е това е съвреемнният вампиризъм.Маляки ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Глупости на търкалета - те, гръцките генерали и полковници, само гражданска война чакатИ как точно ще стане това - с гражданската войне де, че се не сещам нещо..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Плашилото за Европа - Гърция, вече не е така актуално.Просто ще се отреже болния крайник за да се излекува тялото - ЕС. Това е, нищо чак толкова апокалиптично! отговор Сигнализирай за неуместен коментар