IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция трябва да фалира, ако иска демокрация

Германската стратегия изглежда цели животът на гърците да стане толкова тежък, че те самите да предпочетат да напуснат еврозоната, пише FT

19:03 | 20.02.12 г. 17
Автор - снимка
Създател
Гърция трябва да фалира, ако иска демокрация

Неотдавна германски конституционен съд постанови, че суверенитетът на парламента е абсолютен, че парламентът не може да прехвърля суверенитет към външни институции и че един парламент никога не трябва да ограничава свободата на следващия. Предложението нарушава принципите на германската конституция. Накратко, то е неетично.

Наскоро високопоставен представител на германското правителство сподели, че той лично би предпочел Гърция да бъде принудена да фалира незабавно. В тази светлина предложението на Шойбле за отлагане на гръцките избори може би има смисъл.

Ако целта е да се предизвика екстремна реакция в Атина, тя определено е постигната. Гръцкият президент Карлос Папуляс заклейми идеите на Шойбле, като „обида“, а гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос заяви, че определени елементи искат да изгонят Гърция от еврозоната.

Ситуацията илюстрира колко политически уязвима е настоящата стратегия за спасяването на еврозоната. Да оставим икономическите аргументи и да обърнем внимание на политическите. Всеки, който иска увеличаване на спасителните фондове трябва да помни, че солидарността между европейските правителства е на път да бъде изчерпана.

Това също е и най-силният аргумент в подкрепа на създаването на фискален съюз. Ако искате да предоставите помощ в размер на стотици милиарди евро, не може просто да го направите с междуправителствено споразумение, в което Германия, Холандия и Финландия плащат за Гърция, Португалия и Ирландия.

За това ще ви е нужна федерална система. Тя е необходима не за подобряване на икономическата ефективност, а за предотвратяване на конфликти подобни на този между Германия и Гърция. Ако фискалният съюз се окаже политически неприемлив, тогава просто трябва да признаем, че идеята за застраховане на дългове в рамките на валутния съюз не може да проработи.

Причината, поради която настоящата система се разпада е взаимната загуба на доверие. Липсата на доверие унищожава политическите опции за разрешаване на кризата. Недоверието е причината, поради която спасителният пакет за Гърция е забавян до последния възможен момент.

То обяснява и защо последните предложения включват толкова много условия – крайни срокове, автономна сметка и постоянно представителство на кредиторите и Международния валутен фонд (МВФ) в Атина. Вероятно скоро ще бъдат наложени и нови бюджетни икономии. Рано или късно нещо ще поддаде и програмата ще се провали.

Германската стратегия изглежда се състои в това животът на гърците да стане толкова тежък, че те самите да предпочетат да напуснат еврозоната. Меркел определено не иска да я хванат с димящ револвер в ръка. Това е стратегия на асистирано самоубийство – стратегия, която е изключително опасна и безотговорна, заключава Мюнхау.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 2
ganyo
преди 12 години
Гърци бъдете горди и откажете всякави унизителни заеми с надзор на харчовете ви.До тук сте получили 500 милиарда евросубсидии,350 милиарда кредити,а сега за някакви си още 130 млрд искат да Ви следят как ги харчите.На един грък винаги трябва се вярва,незвисимо колко пъти те е излъгал.Откажете парите на ЕС, живейте само с това което си заработвате и умрете достойно от глад.Светът ще стане малко по-добър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
Sakamano
преди 12 години
По принцип си прав, обаче вече е малко късно за това. Ако задържат отпускането на помощите докато гърците си изберат ново правителство, това е равносилно да ги оставят да фалират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 1
msimov
преди 12 години
*** много лесно :D Дайте да фалираме, да не си плащаме борчовете. А те тея заеми дето ги е взела са съвсем реални и не знам защо няма при борчове на държава да следва разпродаване на парче или нещо подобно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 0
eldred
преди 12 години
Ами да оставят гърците да поемат отговорност. Нека си изберат сами правителство и да решат искат ли да приемат спасителните програми или предпочитат да фалират. Не да им спускат готови решения отвън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 1
Sakamano
преди 12 години
Много хора взеха да забравят, че при демокрацията освен права има и отговорности. Ако искаш демокрация - живей според чергата си! Когато не си финансово отговорен и оставяш някой друг да ти плаща сметката, сам продаваш свободата си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 23
Mouroutis
преди 12 години
Гърция ще се оправи скоро, всичко е постановка на шайка банкери..! Да му мислят Европейците...И без хартийките им, ние ще бъдем по-добре от тях! Защото сърцата са ни топли и народа ни е винаги бил сплотен и вярващ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още