IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Залезът на еврото, или къде е ролята на политиците?

Ако еврото се провали, то това няма да е заради липсата на възможни решения, а заради липсата на политическа воля те да бъдат наложени

08:33 | 11.01.12 г. 14
Автор - снимка
Създател
Залезът на еврото, или къде е ролята на политиците?

Великите империи рядко падат под натиска на външни атаки. Те обаче често пропадат заради вътрешни разногласия. Този модел изглежда много точно пасва и на еврозоната.

Такова е мнението на Даниел Грос, директор на Центъра за европейски политически изследвания, публикувано в анализ за Project Syndicate.

Основните макроикономически индикатори не подсказват за някакъв проблем в еврозоната като цяло. Напротив – валутният съюз има балансирана текуща сметка, което означава, че разполага с достатъчно ресурси, за да се справи с бюджетните си проблеми.

В това отношение еврозоната стои доста по-добре в сравнение с други сравнително големи валутни общности, като САЩ и Велокобритания, които имат големи външни дефицити и заради това са зависими от притоците на капитал.

По отношение на фискалната политика еврозоната също изглежда сравнително силна. Тя има далеч по-нисък бюджетен дефицит от САЩ (отрицателното салдо в еврозоната е 4%, докато американското е 10%).

Поевтиняването на валутната единица може да бъде прието като сигнал за слабост, който често води до залез и разпадане на империя. Но случаят на еврозоната не е и такъв – с доста ниска инфлация, под тази в САЩ и Великобритания, и при липсата на опасност от нейно увеличение едва ли ще се стигне до натиск за финансиране на дефицитите. Още повече, че през следващите няколко години се очаква те да бъдат заличени.

Рефинансирането на държавните дългове не е инфлационно, тъй като чрез него не се създава нова покупателна мощ. Европейската централна банка играе ролята основно на посредник между избягващите риска германски спестители и правителства като италианското.

За мудния растеж в Европа бе изписано доста, но постиженията на еврозоната всъщност не са толкова слаби. През последното десетилетие ръстът на брутния вътрешен продукт на глава от населението е точно толкова, колкото е и в САЩ.

С оглед всички изброени силни страни на еврозоната все още е твърде рано еврото да бъде отписвано. Кризата обаче се развива от лошо към по-лошо, тъй като европейските политици изглеждат безгранично талантливи в това да оплескват ситуацията.

Проблемът на еврозоната е свързан с вътрешното разпределение на спестяванията и инвестициите – макар валутният съюз да разполага с достатъчно пари, за да покрие всички дефицити, някои страни изпитват огромни проблеми, тъй като вече не привличат спестяванията на останалите.

Последна актуализация: 08:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 1
diado mrass
преди 12 години
Също може да се каже, че Гърция, Италия, Португалия, Испания, Ирландия и дори Белгия нямат интерес нещата да се оправят, т.е. да върнат парите на частните и нечастните кредитори. Много по-голям интерес биха имали, ако нещата стигнат до опрощаване, пък дори и с цената на разпад на Евросъюза и еврото като валута. Алтернативата поробване на този етап изглежда немислима. За сега ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Също може да се каже, че точно политиците са носители на първоначалната причина за ситуацията. Заемайки огромни средства за повишаване на стандарта в определени страни изкараха системата от баланс. Само че когато се стигне до непопулярни мерки и дават назад и се чудят какво въртели да направят. Това го виждаме и при нас и в чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
ideyazabulgaria
преди 12 години
Причината е в напълно грешната неолиберална политика на ръководството на ЕС. В Еврозоната могат да бъдат само страни, развити на близко икономическо ниво и имащи близък социален модел. За сега най+ развити икономики са 7-те обявени за най-добре изградени welfare state в Европа : Германия, Австрия,,Холандия, Дания, Швеция, Финландия и Норвегия. От тях в еврозоната са Германия, Австрия,,Холандия и Финландия и там трябва да останат само тези четири страни на първо време. Останалите в еврозоната трябва да излязат, да се стремят да следват критериите на развитите и ги изпълняват и чак тогава допущане в еврозоната. В противен случай със еврооблигациите на Кризистния фонд към ЕЦБ, се получава голяма несправедливост, за което 4- те държави протестират те като силни икономики ще плащат дълговете на слабите. Но неориебралната политика на европейските неолибералисти оглавяващи ЕЦБ и ЕК не се интересува от подобни критерии, за тях е важно банките да се хранят с парите на данъкоплатците и да пълнят гушите на банкерите! ideyazabulgaria.org
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
slayer
преди 12 години
накрая точно така ще стане - политиците в Европа ще се оплескат и после ще се питат "къде сбъркахме"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още