В ретроспекция не беше трудно да се види как пазарите стават опасно нестабилни. Германия току що беше въвела нова валутна система, наводнявайки Европа с евтини германски пари. Гърция се присъедини към валутния съюз между Италия и Франция, но продължаваше да изпитва затруднения. Финансовите пазари бяха дерегулирани. Новите технологии трансформираха производството и комуникациите, позволявайки на капиталовите потоци да преминават границите със скоростта на светлината, а една мощна нова индустриална сила наводняваше света с евтини стоки, унищожавайки старите икономики. Когато настъпи колапсът, той беше повече от очакван.
Пророчество за Лондон, Ню Йорк и Берлин през 2012 г.? Не съвсем.
Това е описание на Виена от 1873 г. През тази година, след един от най-впечатляващите колапси за всички времена, австрийските пазари предизвикаха фалити в цяла Европа, последвани от не по-малко драматични сътресения в Ню Йорк. Това беше началото на Дългата депресия – период на волатилност, висока безработица и пазарни спадове, продължил цели 23 години до 1896 г.
Матю Лин, изпълнителен директор на Strategy Economics и автор на ”The Long Depression: The Slump of 2008 to 2031” (Дългата депресия: Кризата от 2008 до 2031 г.) сравнява сегашната ситуация с пазарните сътресения от края на 19-ти век.
Паралелите са забележителни, пише авторът в коментар за MarketWatch. Обединението на Германия и въвеждането на златния стандарт водят до икономически бум край Рейн. Като резултат евтини германски пари наводняват Европа.
Гърция току що се е присъединила към Латинския валутен съюз – неуспешен опит за сливане на валутите в Европа.
Банките са дерегулирани, което е и една от причините толкова много германски капитали да са инвестирани на борсата във Виена.
Телеграфът създава възможност за непосредствена комуникация и това помага за разпространението на европейската криза в Ню Йорк.
САЩ е в процес на индустриализация и трансформира глобалната икономика по същия начин, както Китай през последното десетилетие.
Всички тези фактори заедно създават огромен балон, спукването на който води до тотален колапс. Последвалата депресия, въпреки че е трудно да бъде измерена напълно точно, продължава повече от две десетилетия. Ако депресията, която последва катастрофата от 2008 г. се окаже със същите мащаби, тя ще продължи до 2031 г.
Вярно, историческите паралели никога не са напълно прецизни. Дългата депресия от 1873 г. до 1896 г. няма да се повтори едно към едно, нито пък задължително ще продължи точно толкова дълго. Тя обаче, е доста по-поучителен епизод отколкото Голямата депресия от 30-те години на 20-ти век.
От нея могат да се извлекат следните 5 урока:
преди 13 години Самите немци 2012 година още ще кажат на другарката Меркел - стига толкова експерименти и колкото и да им е мощна икономиката не могат да потискат интересите на другите държави. 2013 вече ще е ясно че тази петролна ера в развитието на човечеството свършва и в следващите години светът ще стане съвсем друг. Просто частните пари са по добри от държавните , ще оцелеят тези валути , чиито ЦБ - емитенти са частни , защото там интересите са много по дългосрочни и не са мандатни.Ако еврото се превърне в частна валута , валута на ЕЦБ а не на ЕЗ , то ще оцелее..държавите няма да могат да емитират облигации.При положение че им се налага остро да задлъжняват , ще вземат заеми от международни финансови институции , но няма да може да му кефне на някое правителство да харчи и да емитира бондове с които да си покрие разточителството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Този балон не може да се надува до безкрайност, стените му са изтънели и е на път да се пръсне.Тревожните сигнали се сипят отвсясъде. Борсови паники и сривове, постоянно поскъпване на златото, поскъпване на храните. Да правим ли прогнози кога ще бъде отказан доларът като парична единица навсякъде или поне нещо краткосрочно, след колко дена златото ще удари 2 хил. долара. Някои държави като Венецуела са се заели да си приберат златните резерви, депозирани в западни банки, не се съмнявам че някои по-предвидливи са го направили по-отдавна мълчешката. Ние такива резерви нямаме, не ни и трябват. То държава ни е на изживяване какво ли и трябва, само едно яко изритване и край. А може би всяко зло за добро, един ден маските падат и се тръгва по нов път."Кризата ще продължи дотогава, докато не изчезне самата система!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много хубава статия, мен лично ми хареса, но за мен има пропуски които биха направили сегашната дори по-тежка, най-важното от което е че населението в западните икономики застарява с бързи темпове, отделно не нараства както в края на 19 век и трето което никой никъде не набляга на него, нивото на знанията на новото поколения е по-ниско от това на старото, нещо също доста обезпокоително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Иване къде си бе? Ела да им кажеш как за 24 часа, ще решат проблема със златния стандарт и незлатните пари:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ще нападнат сащ света и всичко ще си дойде на мястото...пари злато диаманти без зна4ение са тогава бензина нафтата ще са важни....и яхта ако щете ще е по полезна от килограми злато отговор Сигнализирай за неуместен коментар