IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Bloomberg: UniCredit няма да е последната банка с бомба в отчета си

Всеки, който следи финансовите пазари вероятно е наясно, че балансите на европейските банки са една голяма шега, смята анализатор на медията

13:22 | 17.11.11 г. 17
Автор - снимка
Създател
Bloomberg: UniCredit няма да е последната банка с бомба в отчета си

Всеки, който следи финансовите пазари, вероятно е наясно, че балансите на европейските банки са една голяма шега. Единственото, което трябва да направите, за да се убедите в това, е да сравните пазарната цена на акциите и счетоводната им стойност в балансите на финансовите институции, пише Джонатан Уейл, анализатор на Bloomberg в коментар за изданието.

Акциите на 32 финансови институции, включени в Euro Stoxx Banks Index, се търгуват средно при около 44% от счетоводната им стойност, разкриват данни на Bloomberg. С други думи, една типична, голяма европейска банка иска да ни убеди, че нетните й активи струват над два пъти повече от това, което фондовият пазар ни казва.

Проблемът се състои в това, че не можем да се доверяваме на счетоводните данни на тези банки от години, посочва Уейл.

Представете си изненадата тази седмица, когато UniCredit SpA, една от най-големите италиански банки, имаше смелостта да признае, че счетоводната стойност на активите й трябва да бъде понижена с над 10 млрд. евро. Сензационната новина не се състои в това, че през третото тримесечие банката е претърпяла загуби за 10,6 млрд. евро, а че ръководството на институцията е решило да признае съществуването на тези загуби.

Никоя друга компания, включена в европейския банков индекс, не отчита толкова негативни резултати за тримесечието. Всъщност повечето банки отчетоха печалби за периода. Следващата най-голяма нетна загуба беше отчетена от белгийската KBC Groep NV и възлиза на 1,6 млрд. евро.

Дори и след последната изповед обаче акциите на UniCredit се търгуват при едва 28% от отчетната си стойност. В баланса си към 30 септември банката отчита собствен капитал от 52,3 млрд. евро. При настоящата цена от 75 евро цента за акция обаче, пазарната капитализация на банката е едва 14,5 млрд. евро.

Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 2
Патилан
преди 13 години
Кадафи, например искаше да изтегли милиардите евро от сметки си в европейските банки, е видяхте какво му се случи. Над 80 000 невинни либийци платиха с живота си за временното спасяване на френските банки и еврото. Кадафи е имал намерението да изтегли всички либийски нефтени милиарди от Европа. Тези сметки конкретно се намират във френски банки и е трябвало да бъдат преведени в Азия. Страхът, че френските банки могат да фалират. Саркози се е страхувал, че тази стъпка би имала дълбоки последствия за френските банки, които и без това се намират в трудна ситуация и не биха издържали изтеглянето на либийските нефтени милиарди. А ако френските банки се сгромолясат, Франция би била неспособна да продължи да членства в Европейския Спасителен Фонд, който също би рухнал. Би последвала верижна реакция, застрашаваща бъдещото съществуване на еврото и цялата еврозона.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
nikolait
преди 13 години
не считам, че счетоводителите са тези, които носят отговорност за тези числа. В крайна сметка има различни легални методи за осчетоводяване на даден актив. И в статията е написано, че при сливане(покупка на банки) част от спазарената цена е репутацията на дадената банка, за което са платени х евро. И това нещо си влиза в баланса на тази стойност поне докато няма нова сделка(сливане), за да има и нова историческа цена. Всичко друго е пазарна оценка и ПАЗАРЛЪК колко струва една банка на борсата. Днес може да е на тази цена, но след 5 години да е на други равнища и затова едните са счетоводители, а другите търговци. (затова и търговци продават Мерцедес, а не инженери, дизайнери, счетоводители, жураналисти и прочие).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
stone kold
преди 13 години
хах всяка банка е бомба......по скоро склад с експлозиви хахха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
Патилан
преди 13 години
Тръгнах да си купя тостер, а към него безплатно даваха банка, гласи популярна шега в САЩ, където от началото на кризата фалираха безброй много финансови институции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
l.a.
преди 13 години
най-накрая тема която се струва да се коментира. От това произлезе цялата криза колеги: 1. По международните счетоводни стандарти всяко дружество има задължение да отрази в баланса си реалната стойност на активите си. 2. В ГФО актива е оценен на 100 единици, пък на борсата струва 15 единици. 3. Никой не намалява стойността на 15 единици, защото така няма да може да набира допълнителен капитал и ще се "изложи" пред акционерите си. 4. Намира се услужлив одитор да завери документите "и всичко е наред".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
stanislavr
преди 13 години
Да не говорим за деривативите, които бутнаха финансовата система през 2008г и оттогава са нарастнали до около 600 трилиона долара /според някои и повече/. Не е ясно коя банка с колко се е набълбукала от тях. Тия книжки едва ли имат стойността и на ползвани салфетки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 13 години
Може ли някой да каже как се обръщат клиентите в пари. По принцип имам добра репутация като фирма в града. ако някъде в европа я обръщат на евро - искам да я сменя всичката, евентуално да покрия малко разходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още