IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия и ЕЦБ играят опасна игра, за спасителния план трябват доста повече пари

След първоначалната еуфория пазарите ясно показаха, че искат по-адекватно решение на дълговите проблеми, се казва в коментар на Bloomberg

11:15 | 31.10.11 г. 29
Автор - снимка
Създател
Германия и ЕЦБ играят опасна игра, за спасителния план трябват доста повече пари

Еуфорията около поредния пакет за спасяване на Гърция и реформите на Европейския фонд за финансова стабилност бързо се изпари. Сега вече въпросът е дали лидерите на еврозоната ще постигнат съгласие по мерки, които да сложат край на кризата с държавните дългове и дали ще имат нов шанс да решат проблемите.

Такова е мнението на редакционния екип на агенция Bloomberg, публикувано в коментар на страницата на медията.

След първоначалния ръст пазарите демонстрираха липса на доверие в способността на Европа да предпази платежоспособните държави от заразата, тръгнала от по-слабите страни на еврозоната. В петък третата по големина икономика във валутния съюз – Италия, трябваше да плати рекордните след въвеждането на еврото 4,93% доходност при пласирането на тригодишни облигации за 3 млрд. евро.

Този път поне лидерите на еврозоната навързаха правилно картинката. Те признаха, че един заслужаващ доверие план трябва да включва сериозно отписване на държавен дълг, рекапитализация на банковата система и гаранции по новоемитираните държавни ценни книжа. При това всички тези елементи трябва да бъдат взаимно свързани.

Грешката е в преценката за дълбочината на проблемите. Дори да бъде реализиран, планът за Гърция предвижда намаляване на държавния дълг с по-малко от 50%, набавяне на 100 млрд. евро капитал за банките и увеличаване на капацитета за предоставяне на гаранции от спасителния механизъм до около 1 трлн. евро.

Позицията на Bloomberg е, че отписването трябва да е далеч по-голямо, както и че еврозоната се нуждае от арсенал в размер на поне 3 трлн. евро, за да може да бъде осигурена нужната капитализация на банките в целия валутен съюз и да се покрият нуждите от финансиране на всички държави от него.

Недостатъците на плана може и да са преднамерени. Немският канцлер Ангела Меркел и представителите на Европейската централна банка блокираха единствената адекватна опция: публично обещание от ЕЦБ, че банката е готова да изкупи държавни облигации за трилиони евро. Тази идея бе подкрепена от президента на Франция Никола Саркози.

Последна актуализация: 04:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 0 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
Когато преди 20 години планът "Хако ичио" почна да се забавя, а накрая и съвсем се провали, смятахме , че този план си остана само фантазия. Да ама не.Другите жълти го подхванаха и го доведоха докрай. Сега проклетия жълт "Покрив над света" е вече факт. И ние загубихме. Сега ще се спускаме надолу, надолу ,надолу. До равновесната точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 12 години
Враг или противник, това за янките е без значение - в един момент подлежи на терминиране... :) Сега да видим дали говорим за един и същ субект - аз визитам Китай.На въпроса ти как може да бъде изваден от равновесие, ще ти дам жокер: "Иран"... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
"Остава да се сетим кой ще бъде врагът и как ще бъде докаран до конфликт"Да се сетим кой е врагът (аз го наричам противникът) не е трудно, но да бъде искаран от равновесие, това за сега не виждам как може да стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 12 години
Германия и ЕЦБ просто нямат полезен ход. Този стопански модел е добър, но има един кусур - разчетен е върху потреблението, а то не може вечно да расте и в един момент се запушва. И в Америка положението не е по-добро. Системата е в "шах" и единственото решение е да да се нулира, нещо като "Gemeral Reset"! За целта е необходим глобален стопански катаклизъм. Най-добре тази цел се вписва в последиците от мащабна война, след която всичко започва от начало.Как обаче Европа да бъде убедена да се включи с вътрешно убеждение и решителност? Това не е като да пратиш няколко джипа някъде или някоя ескадрила да се упражнява по цивилни. Трябва самите европейци да са притиснати в безизходица. Тогава инстинктът за оцеляване сработва.Остава да се сетим кой ще бъде врагът и как ще бъде докаран до конфликт, ако принципно не е агресивен и няма интерес от това... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 1
Патилан
преди 12 години
Ейййй...имало един в този сайт да мисли като мене! (майтап бе Уили)"Германия и ЕЦБ играят опасна игра, за спасителния план трябват доста повече пари "Ми то Германия да не е брашнян чувал да я тупат вечно!"Все повече германци работят на втора и трета работа"Георгиос си пие узото, а Ханс ще бачка. ДОКОГА......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
"Германия и ЕЦБ играят опасна игра"Германия и ЕЦБ не играят вече никаква игра. Вървят след ставащото и не са в състояние да управляват процеса. И да го забавят вече не могат. Фалита е с десет годишна давност и затъването вече е в колосален мащаб. Всички "велики" икономисти употребяват думата криза. Надеждата им (като на удавника са сламка) е това да е криза, защото кризата е временно състояние. Истината е много, много гадна - ФАЛИТ. Това е новата реалност. Ще ни се наложи да уцеляваме в нея. Българите знаем две и двеста, не ни е сефте. Реалноста е много гадна , но за сметка на това ще е и неопределено дълга (майтап бе Уйли)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
Патилан
преди 12 години
А междувременно САЩ продължават да тласкат цялото човечество в блатото. Какво може да удържи американските банки от създаването на 1,10 или 50 трилиона долара с помощта на компютърните клавиатури за покупка на всички акции и облигации по света, на всички земи и други продаващи се активи. Нищо. Тази измамна игра продължава и в момента. Финансите станаха нова форма на война, която не се нуждае от военни разходи или окупация на цели държави. Тази операция има за цел да създаде кредит за покупката на чуждестранна недвижимост, природни ресурси, инфраструктура и корпоративна собственост. Победата ще постигне онази страна, чиято банкова система ще създаде най-големи кредити с помощта на компютрите. Именно това правят сега САЩ с износа на своята криза в чужбина. Шефът на Федералния резерв на САЩ Бернанке ще налее още 1 трилион долара в течение на следващата финансова година, като допълнение към 2-та трилиона вече създадени от Федералния резерв. Днес резултатите са налице. Дълговете на домакинствата спрямо техните годишни приходи нараснаха два пъти. Сега всеки американец дължи 150 000 долара. Дълговете на корпорациите са още по-големи, на държавата - най-големи. Стойността на кредита падна почти до нулата, фондовият пазар пък скочи до небесата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
Патилан
преди 12 години
Досега употребата на долара като международно платежно средство даваше на Америка голямо икономическо предимство. САЩ могат просто да печатат долари, за да изпълнят международните си задължения, докато другите държави трябва да обърнат в долари националните си валути, което означава да понесат значителни допълнителни загуби. С това е свързана и втората причина за кризата, т.е. колосалното количество с нищо необезпечени в реалността долари на САЩ, които даже изпълняват ролята на универсална световна валута. Заради това парите загубиха своето основно качество - да са средство за натрупване на капитал, тъй като нямат никаква реална стойност. Натрупаните купища пари в един момент могат да се обезценят, тъй като не са обезпечени с нищо.Ако досега говорехме за втора вълна на кризата, сега все по-често се предвижда, че САЩ се връщат в депресията - а след това следват бунт и революция. Оттам е и въпросът "дали САЩ ще доживеят до 2012 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
Патилан
преди 12 години
"От всичко, което би могло да се измисли, за да се измами работещото човечество, нищо не е толкова ефективен, колкото въвеждането на хартиените пари. "Само преди 40 години, доларът наистина бе долар, но вече не е. Реалната му стойност днес е стойноста на печатарската хартия само(мастилото е на загуба). Групата на Бразилия, Русия, Индия и Китай, известна накратко като БРИК вече играе много по-силна роля в световната икономика. БРИК отдавна настоява за изваждането на долара, като платежно средство. Интересното е, че икономиката на БРИК расте, а икономиката на Европейския съюз и на САЩ буксуса на едно място. Медиите съобщават, че съперниците на САЩ за глобално превъзходство се срещат скрито (и не съвсем скрито) и обсъждат как да намалят ролята на американския долар в международната търговия. Самият факт, че Бразилия, Русия, Индия и Китай решиха да се обединят в група, е вече много важен, защото заедно те притежават 43% от световното население. До 2030 г. тези 4 страни ще произвеждат и 33% от брутния глобален продукт - колкото САЩ и Западна Европа, взети заедно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
rainmaker
преди 12 години
Нищо и няма на монетарната система. Проблема е в дълговете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още