В разгара на финансовата криза много държави потърсиха финансова подкрепа по един или друг начин, което незабавно се трансформира в по-високи разходи, заемане на средства и в повечето случаи – увеличаване на външния дълг.
В спокойни години бюджетните дефицити и емитирането на държавен дълг са нещо нормално за развитите страни, но заради финансовата криза при някои държави задлъжнялостта се оказва доста притеснителна.
Външният дълг показва размера на задължението на дадена държава към чужбина и представлява главницата плюс лихвата, която правителството или държавна институция трябва да заплатят на чуждестранни инвеститори. Във външния дълг обаче попадат не само дълговете на правителството, а и задълженията на частния сектор и домакинствата към чуждестранни кредитори.
Един от основните методи за изчисление и сравнение на дълговите позиции на дадена държава е съотношението външен дълг към брутен вътрешен продукт. Сравнението на задълженията и това, което една страна произвежда може да се използва за определяне на потенциала на тази страна да изпадне в ситуация на неплатежоспособност, пише CNBC.
В настоящия материал са представени 20-те държави с най-голям процент външен дълг към брутен вътрешен продукт. Използвани са данни на Световната банка, а в изследването са включени 75-те най-големи икономики в света.
От публикуването на първия подобен доклад през април 2009 година досега дълговете на много от държавите все по-често попадат в полезрението на пазарите. В някои от европейските държави се стигна до прилагането на спасителни планове, а при много други се наложиха мерки за ограничаване на държавните разходи.
Държавите с високо ниво на външна задлъжнялост попаднаха под силен натиск, който предизвика поскъпване на външните кредити и все по-големи разходи за обслужване на задълженията. Подобна съдба сполетя Гърция, Ирландия и Португалия, а пазарите все по-уверено очакват по техните стъпки да поемат Италия и Испания.
И така, ето ги двадесетте страни с най-голям външен дълг спрямо размера на икономиката си:
преди 13 години Щатите го раздават глобален полицай--------------добър коментар ;)в това е смисъла: размерът на дълга да е правопропорционален на броя на пушките.........иначе си е направо ДЪЛГ , БРЕМЕ !--------досеща ли се някой какво би станало ако Китай предяви УСовските ценни книги които е купил ???????--------отговорът е : Голямо Нищо , което в случая с Гърция не работи ;)изводът е: купувайте пушки / продавайки дълг.........Кредиторите ще имат да вземат..някога...я кемъл / я на кемъла драйвъра ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ние сме мисля с около 20% - т.е. перфектни, в много пъти по-добре от всичките "учители". Не съм съгласен, с първите 2 поста. Какво е отношението на войните на САЩ с дълговете им? Да не би като направят война и да им опрощават дълговете? БВП е заплатата на една дължава - т.е. кой е по-зле, този, който взима 200 лв и дължи 500, или този който взима 3000 и дължи 4000??? За БМВ примера - в българия в момента се случва точно това - ние си връщаме в момента ПЧИтата на БМВ и за това ни е трудно да отскочиме хубаво, въпреки че имаме ръст. Връщането на дългове винаги задъхва вътрешното потребление, от там и безработицата и т.н ит.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Къде сме ние ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И аз смятам че показателя брутен външен дълг/БВП, не е най-интересния в момента. Инвеститорите се притесняват за размерите на държавния дълг. Частните взаимовръзки в глобализирания свят могат твърде много да изкривят картината. Примерно поделение на БМВ в малка държава да дължи много на компанията си майка, но какво засяга това финансовата стабилност на държавата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Първо, не толкова общия външен дълг е определящ, а по-скоро държавно-гарантирания или публичен дълг. Там Щатите са около 11-то място в света. Второ, не е коректно Щатите и другите страни да се мерят с еднакъв аршин. Щатите го раздават (или го раздаваха) глобален полицай, който може да се намеси по всяка точка на света по свое усмотрение (пример: войните в Югославия, Афганистан, Ирак). Същото не може да се каже за Холандия, Дания, Швейцария или която и да е друга страна. Затова е нормално една слабост в някой от който всички се боят да се приема различно от същата слабост в някой друг, от който никой не се бои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар