IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цв. Цачев: САЩ изгубиха едно А от рейтинга си, но не и доверието на пазарите

Страната в действителност се финансира по-евтино отколкото преди месец, което осуетява ескалацията на дълговата криза, смята анализаторът на Елана Трейдинг

18:20 | 08.08.11 г. 15
Автор - снимка
Създател
Цв. Цачев: САЩ изгубиха едно А от рейтинга си, но не и доверието на пазарите

Пазарите отново са под стрес, а причина е новината за намаляването на кредитния рейтинг на САЩ от Standard&Poor’s (от ААА на АА+ - бел. ред.), пише Цветослав Цачев, ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг АД, в блога на посредника.

Тази новина трудно може да се определи като изненадваща предвид коментарите и реалното състояние на държавните финанси в страната. Но е факт – САЩ загубиха статута си на еталон за платежоспособност. Слуховете за това плъзнаха на пазарите още в петък, а официалната новина беше оповестена след края на търговията през миналата седмица.

Другите две водещи агенции – Moody’s и Fitch, заявиха по-рано, че запазват кредитния рейтинг на САЩ на най-високото ниво след споразумението за тавана на дълга. Те също имат негативна перспектива за развитието на ситуацията.

Нека да започна с кратко описание на дълговата криза. Първият й етап е натрупването на големи държавни задължения, които в САЩ са вече равни на годишния БВП. По време на кризата бяха направени големи разходи и в същото време данъчните облекчения трябваше да стимулират разходите. Годишният дефицит скочи силно, а нулевите лихви на Федералния резерв допринесоха за исторически спад на доходността (на щатските ДЦК – бел. ред.) В резултат на това, правителството на САЩ се финансира много евтино. Проблемът е, че дълговете се трупат, а икономиката не може да се възстанови бързо, за да компенсира държавните разходи и бюджетът да излезе на плюс.

Втори етап на кризата идва, когато дълговете нараснат прекалено много и пазарите поискат по-висока възвръщаемост за поетия риск. Тогава се навлиза в опасен период защото повишаването на лихвените плащания прави все по-трудно изпълнението на бюджета. И в един момент правителството е погребано под планината от дългове. Гърция изживява този етап на кризата, като й трябваше повече от година, за да достигне точка, от която няма връщане. Тоест, лихвите по дълговете да скочат над 10% и страната да се обърне за финансиране към другите в ЕС, а не към облигационния пазар. Испания и Италия сега се сблъскват с подобен проблем – 6% за 10-годишни книжа, но ЕЦБ няма да остави ситуацията без контрол.

Отново към рейтинга на САЩ – страната е далеч от втория етап на кризата. В действителност тя се финансира по-евтино отколкото преди месец. И реакцията към новината за рейтинга е доста слаба спрямо това, което можеше да се случи. Преди десетилетия Япония също губи първокласния си рейтинг с очаквания за страшен срив на пазара на облигации. Сега страната се финансира в йени на почти нулеви равнища и поддържа дълг, който е над два пъти годишния БВП. Защото тя също не е навлязла в опасния етап на дълговата криза.

Двете страни имат нещо общо - за разлика от Европа те разполагат със собствени валути. Гърция не може да увеличи предлагането на евро и не може да обезцени валутата си за разлика от САЩ и Япония. Това правят отвъд Атлантика през последните години – евтин долар и растеж на износа, който да компенсира в някаква степен търговския дефицит. Перфектното решение на дълговия проблем е икономиката да расте по-бързо от задълженията. Това обаче изисква и съкращения на разходите защото в момента те са огромни и номиналният ръст на БВП няма как да надхвърли 10%. Но просто липсва политическа воля, когато има избори през две години.

Ниският долар може да помогне, въпреки че увеличава риска от инфлация и оттам води до нарастване на доходността на облигациите. Затова и статистиката „изчиства“ влиянието на цените на храни и горива. Решението е просто – отрицателни реални лихви. В Китай това е политика от десетилетия и очевидно САЩ вече са я възприели трайно. Най-силен пример е таксата на Bank of New York за големи депозити, наложена преди седмица. Да се плаща за парите в банка, с които след година може да се купят по-малко стоки или услуги, означава, че длъжникът няма да се сблъска с пазарните проблеми на втория етап. В Китай растежът на икономиката е много бърз и това й позволява да надскочи всички натрупани задължения на държавните предприятия и дори на частния бизнес.

САЩ по-скоро се движат към японския модел, а отрицателните реални лихви носят по-малък риск от гневна реакция на гласоподавателите, отколкото съкращенията на медицинските разходи или на заплатите на учителите. Но САЩ трябва да спрат надпреварата във въоръжаването със самите със себе си и в същото време да въведат акцизи върху горивата, които да ограничат вноса и потреблението на петрол.

Ще завърша с пазарната реакция на сваления кредитен рейтинг. Фондовият пазар започна негативно на старта си тази седмица и едва ли ще се успокои за ден. Не и преди Федералният резерв да обещае ново изкупуване на облигации на заседанието си през тази седмица. „Големият“ шок на новината не разклати съществено застраховката за риск на правителствените книжа. CDS-а на САЩ е по-висок само спрямо Швейцария, а доходността на щатските 5-годишни книжа е по-ниска от тази на Великобритания, Германия или Франция – страни с все още първокласен рейтинг. Поради тази причина не виждам сериозни основания за притеснения днес.

Икономическа криза е един от възможните сценарии и засега той е по-малко вероятният. Няма фалит на финансова институция, който да парализира междубанковия пазар. Краткосрочна спекулация е името на „играта“ на пазарите. Икономиката просто показва, че няма способности да расте с потенциала си без големи стимули и скоро всичко ще се върне в нормални рамки.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 1
Danny666
преди 12 години
Ха ха ха Пешко стига си спамил с пропаганда на финансовите акули !Цитат: " нарасналите нива на спестяване в САЩ се посочват като причина за бавния темп на растеж на американската икономика "ЗНАЧИ АКО СИ ЗАДЛЪЖНЯЛ живеейки на кредит дълги години и сега се стремиш да сложиш ред в ФИНАНСИТЕ СИ и да ПОДОБРИШ положението си а НЕ ДА ФАЛИРАШ е ПРИЧИНА ЗА БАВЕН РАЗТЕЖ ха ха хааааааа....Вземете си скъсайте тапиите от УНСС-то сладури !!! ПРОМИЛИ СА ВИ ЯКО !Прочетете 1984 ! ДЪЛГЪТ Е БОГАТСВО според теб НАЛИ ?Еххх а тъпанарите със златни алтъни БЕДНЕЯТ ЛИ БЕДНЕЯТ ха ха ха....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
Петър Воденчев
преди 12 години
В САЩ федералното законодателство не предвижда платен отпуск, от което може да се направи извод, че американците са работлива нация.А Нивата на спестявания в Япония като процентно съотношение от дохода са идентични в рамките на 2-3 % от него, дори именно нарасналите нива на спестяване в САЩ се посочват като причина за бавния темп на растеж на американската икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
И още нещо: Както се спекулира с избираемостта на Обама за втори мандат - я да ми каже някой, ако допуснем, че Обама си тръгне по живо, по здраво - дали ще се промени глобалната политика на Америка - понеже тя е, която определя отношението на партньорите - и, ако да - накъде? ЕДно нещо досега твърдо са доказали и то е, че президентът може да е лице на нацията, но, добър или лош, с голяма или малка власт, не той определя отношението на държавата към собствената си валутна политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
Любопитно, ако не са изгубили доверието на пазарите, защо последните дни са като ошашавени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Даааа егати анализатора ! Абе човече ако се вдигне цената за галон над 4.5 - 5 Америка си отива. Що за глупости пишеш ? Никакъв анализ САМО преписваш от официозната преса ! Отрицателните лихви за които бленуваш ще доведат ЗЛАТОТО и до 2000 а петрола до 200 ! Удспех !Америка НИКОГА НЕМОЖЕ ДА Е ЯПОНИЯ ! Япония ИМАШЕ население което работи и ПЕСТЕШЕ по 10-15% от инкома си ! Капиш ???Мъкаааа мъка !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още