Пазарите отново са под стрес, а причина е новината за намаляването на кредитния рейтинг на САЩ от Standard&Poor’s (от ААА на АА+ - бел. ред.), пише Цветослав Цачев, ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг АД, в блога на посредника.
Другите две водещи агенции – Moody’s и Fitch, заявиха по-рано, че запазват кредитния рейтинг на САЩ на най-високото ниво след споразумението за тавана на дълга. Те също имат негативна перспектива за развитието на ситуацията.
Нека да започна с кратко описание на дълговата криза. Първият й етап е натрупването на големи държавни задължения, които в САЩ са вече равни на годишния БВП. По време на кризата бяха направени големи разходи и в същото време данъчните облекчения трябваше да стимулират разходите. Годишният дефицит скочи силно, а нулевите лихви на Федералния резерв допринесоха за исторически спад на доходността (на щатските ДЦК – бел. ред.) В резултат на това, правителството на САЩ се финансира много евтино. Проблемът е, че дълговете се трупат, а икономиката не може да се възстанови бързо, за да компенсира държавните разходи и бюджетът да излезе на плюс.
Втори етап на кризата идва, когато дълговете нараснат прекалено много и пазарите поискат по-висока възвръщаемост за поетия риск. Тогава се навлиза в опасен период защото повишаването на лихвените плащания прави все по-трудно изпълнението на бюджета. И в един момент правителството е погребано под планината от дългове. Гърция изживява този етап на кризата, като й трябваше повече от година, за да достигне точка, от която няма връщане. Тоест, лихвите по дълговете да скочат над 10% и страната да се обърне за финансиране към другите в ЕС, а не към облигационния пазар. Испания и Италия сега се сблъскват с подобен проблем – 6% за 10-годишни книжа, но ЕЦБ няма да остави ситуацията без контрол.
Отново към рейтинга на САЩ – страната е далеч от втория етап на кризата. В действителност тя се финансира по-евтино отколкото преди месец. И реакцията към новината за рейтинга е доста слаба спрямо това, което можеше да се случи. Преди десетилетия Япония също губи първокласния си рейтинг с очаквания за страшен срив на пазара на облигации. Сега страната се финансира в йени на почти нулеви равнища и поддържа дълг, който е над два пъти годишния БВП. Защото тя също не е навлязла в опасния етап на дълговата криза.
Двете страни имат нещо общо - за разлика от Европа те разполагат със собствени валути. Гърция не може да увеличи предлагането на евро и не може да обезцени валутата си за разлика от САЩ и Япония. Това правят отвъд Атлантика през последните години – евтин долар и растеж на износа, който да компенсира в някаква степен търговския дефицит. Перфектното решение на дълговия проблем е икономиката да расте по-бързо от задълженията. Това обаче изисква и съкращения на разходите защото в момента те са огромни и номиналният ръст на БВП няма как да надхвърли 10%. Но просто липсва политическа воля, когато има избори през две години.
Ниският долар може да помогне, въпреки че увеличава риска от инфлация и оттам води до нарастване на доходността на облигациите. Затова и статистиката „изчиства“ влиянието на цените на храни и горива. Решението е просто – отрицателни реални лихви. В Китай това е политика от десетилетия и очевидно САЩ вече са я възприели трайно. Най-силен пример е таксата на Bank of New York за големи депозити, наложена преди седмица. Да се плаща за парите в банка, с които след година може да се купят по-малко стоки или услуги, означава, че длъжникът няма да се сблъска с пазарните проблеми на втория етап. В Китай растежът на икономиката е много бърз и това й позволява да надскочи всички натрупани задължения на държавните предприятия и дори на частния бизнес.
САЩ по-скоро се движат към японския модел, а отрицателните реални лихви носят по-малък риск от гневна реакция на гласоподавателите, отколкото съкращенията на медицинските разходи или на заплатите на учителите. Но САЩ трябва да спрат надпреварата във въоръжаването със самите със себе си и в същото време да въведат акцизи върху горивата, които да ограничат вноса и потреблението на петрол.
Ще завърша с пазарната реакция на сваления кредитен рейтинг. Фондовият пазар започна негативно на старта си тази седмица и едва ли ще се успокои за ден. Не и преди Федералният резерв да обещае ново изкупуване на облигации на заседанието си през тази седмица. „Големият“ шок на новината не разклати съществено застраховката за риск на правителствените книжа. CDS-а на САЩ е по-висок само спрямо Швейцария, а доходността на щатските 5-годишни книжа е по-ниска от тази на Великобритания, Германия или Франция – страни с все още първокласен рейтинг. Поради тази причина не виждам сериозни основания за притеснения днес.
Икономическа криза е един от възможните сценарии и засега той е по-малко вероятният. Няма фалит на финансова институция, който да парализира междубанковия пазар. Краткосрочна спекулация е името на „играта“ на пазарите. Икономиката просто показва, че няма способности да расте с потенциала си без големи стимули и скоро всичко ще се върне в нормални рамки.
преди 13 години Ха ха ха Пешко стига си спамил с пропаганда на финансовите акули !Цитат: " нарасналите нива на спестяване в САЩ се посочват като причина за бавния темп на растеж на американската икономика "ЗНАЧИ АКО СИ ЗАДЛЪЖНЯЛ живеейки на кредит дълги години и сега се стремиш да сложиш ред в ФИНАНСИТЕ СИ и да ПОДОБРИШ положението си а НЕ ДА ФАЛИРАШ е ПРИЧИНА ЗА БАВЕН РАЗТЕЖ ха ха хааааааа....Вземете си скъсайте тапиите от УНСС-то сладури !!! ПРОМИЛИ СА ВИ ЯКО !Прочетете 1984 ! ДЪЛГЪТ Е БОГАТСВО според теб НАЛИ ?Еххх а тъпанарите със златни алтъни БЕДНЕЯТ ЛИ БЕДНЕЯТ ха ха ха.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години В САЩ федералното законодателство не предвижда платен отпуск, от което може да се направи извод, че американците са работлива нация.А Нивата на спестявания в Япония като процентно съотношение от дохода са идентични в рамките на 2-3 % от него, дори именно нарасналите нива на спестяване в САЩ се посочват като причина за бавния темп на растеж на американската икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И още нещо: Както се спекулира с избираемостта на Обама за втори мандат - я да ми каже някой, ако допуснем, че Обама си тръгне по живо, по здраво - дали ще се промени глобалната политика на Америка - понеже тя е, която определя отношението на партньорите - и, ако да - накъде? ЕДно нещо досега твърдо са доказали и то е, че президентът може да е лице на нацията, но, добър или лош, с голяма или малка власт, не той определя отношението на държавата към собствената си валутна политика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Любопитно, ако не са изгубили доверието на пазарите, защо последните дни са като ошашавени? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Даааа егати анализатора ! Абе човече ако се вдигне цената за галон над 4.5 - 5 Америка си отива. Що за глупости пишеш ? Никакъв анализ САМО преписваш от официозната преса ! Отрицателните лихви за които бленуваш ще доведат ЗЛАТОТО и до 2000 а петрола до 200 ! Удспех !Америка НИКОГА НЕМОЖЕ ДА Е ЯПОНИЯ ! Япония ИМАШЕ население което работи и ПЕСТЕШЕ по 10-15% от инкома си ! Капиш ???Мъкаааа мъка ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар