IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

„Меките“ промени на гръцкия дълг са предвестник на цялостно преструктуриране

Ако съкращаването на гръцкия дълг е с 50%, това ще доведе до 160 млрд. евро загуби за европейските банки, сочи анализ на Deutsche Bank

07:49 | 05.05.11 г. 17
Автор - снимка
Създател
„Меките“ промени на гръцкия дълг са предвестник на цялостно преструктуриране

Искане за разсрочване на спасителния заем от Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС) за Гърция може да предшества цялостното преструктуриране на дълга на страната, коментира анализатор на Pimco, цитиран от CNBC.

Гръцкият финансов министър Георгиус Папаконстантину заяви, че неговото правителство няма намерение да преструктурира дълга си.

В интервю за френския Liberation, публикувано в понеделник, той все пак призова за разсрочване на разплащателния период и намаляване на лихвата по заема от 110 млрд. евро от МВФ и ЕС, който спаси страната от фалит през май 2010 г.

През март Гърция вече получи едно разсрочване по този дълг – от три на седем години и половина, както и един процентен пункт съкращаване на лихвата до 4%.

Според анализаторите въпреки уверенията ново разсрочване на дълга може да предшества цялостно преструктуриране.

„Разсрочването на матуритета няма да реши проблемите с приходите в гръцкия бюджет и дълговия дисбаланс. Подобна стъпка ще остави дълговите нива непроменени и няма да повлияе на пазарните настроения“, казва Андрю Босъмуърт, инвестиционен директор на  Pimco, най-големият облигационен фонд в света.

„Бих определил това като „меко преструктуриране“, което може да предшества „твърдото преструктуриране“, което ще означава съкращаване на главницата“, казва Босъмуърт.

Според Deutsche Bank цената на преструктурирането на гръцкия дълг за европейския банков сектор не може да се определи точно, но ако понижаването на главницата е с 50%, това ще доведе до 160 млрд. евро загуби за европейските банки.

Основната част от загубите ще бъде поета от гръцките банки и Европейската централна банка (ЕЦБ).
При подобен сценарий централната банка рискува да загуби 40 млрд. евро.

Европейските политици са изправени пред трудния избор да позволят „твърдо“ преструктуриране сега и да оставят банките да поемат удара, или да го отложат, при което загубите ще бъдат поети от страните членки на еврозоната.

През миналата година публичният дълг на Гърция достигна 143% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната - най-високото ниво в ЕС. В същото време неефективното събиране на данъците, ширещата се корупция и нарастващите разходи за заплати допълнително затрудняват икономиката и водят до рязък спад на международната конкурентоспособност на страната.

Атина се надяваше да се върне на финансовите пазари през следващата година, когато според настоящите планове тя ще трябва да набере между 25 млрд. и 30 млрд. евро.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 21 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Е, не са отишли парите в каца без дъно. Отидоха в частните банки, които са ги кредитирали. Т.е., с тези пари бяха спасени не гърците, а някои техни кредитори. За сметка на поемане на тези дългове от техните (на кредиторите) държави. Т.е., с тази операция, само се смениха кредиторите - от частни станаха държавни. Което е първа стъпка към социализиране на загубите - ако тези заеми не се върнат, загубите ще са за Германия, Франция и ко., а не за няколкото частни банки. Ако пък влезе в сила новия механизъм Евро+, то загубите ще се социализират още по-широко - из цяла Европа, включително може би и върху нас. Абе красота - когато германците продаваха на гърците на заем и немските фирми инкасираха печалби беше добре и за едните и за другите. Когато обаче дойде време за плащане - хайде да включим цяла Европа, нищо, че няма нищо общо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 0
amanotumnici
преди 13 години
Гърция в момента се поддържа на изкуствено дишане, за сметка на целия Европейски съюз. Колосалните пари, които бяха наляти в Гърция, отидоха в каца без дъно. Гърците няма как да върнат парите. Те като държава, като икономика са един огромен балон. Това, което може да се случи е или да им опростят дълга, който ние ще платим с инфлация. С други думи, тези, които са склонни към спестявания ще платят храната, пиенето и веселбата на гръците. Какво е решението? Елементарно - изключване на Гърция от еврозоната. Връщане към драхмата, а от там рязка девалвация и ще са там където трябва да бъдат според механизма на икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
още не е приложен по-добър обществен механизъм от парите---------------------В парите сами по себе си няма нищо лошо. И никак не е задължително, ако има пари да има и банки. Парите имат различни функции от банкирането и кредитирането - размяна и запазване на стойност. А банкирането е само един от начините за колективна употреба на парите. Но има и други - борсите например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 0
citizen_bg
преди 13 години
Ние на земята ли сме стъпили? Щото май вече не знаем, къде се намираме, на коя от долните земи о още колко ще се суркаме надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
За съжаление още не е приложен по-добър обществен механизъм от парите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 6
hellwitch
преди 13 години
Глупости.не са виновни гърците, а тези които са им давали заемите. Никога не е виновен този, който яде баницата, а този който му я дава. Затова и банките трябва да си го отнесат.Лошото е, че при печалби винаги се налапват големите банкери. При фалит го отнасят вложителите. Т.е. всяка банка си е узаконена финансова пирамида по природа. Банкирането е най-уродливата форма на парично-стоковите отношения известни като капитализъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 0
Ogibogi
преди 13 години
Не трябва да се позволи това да става...пили, яли, крали и се васелили...кой ше плаща сметката...да им намаляват заплатите на 50%, вдигане на данъци и ДДС...масова приватизация като при нас, продаване на замя и острови...и така 20 г. докато стъпят на земята!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още