За д-р Шон Смит, стратегически съветник в аналитичния център CBDC, целта от 100 хил. долара е често срещана, но обикновено прогнозите са, че тя ще бъде достигната след няколко години. „Особено като се има предвид скорошната волатилност в цените такава цел може би изглежда малко пресилена, но тенденцията към по-широко приемане и интеграция стимулира тази прогноза“, посочва той.
По отношение на по-скорошните прогнози за идното тримесечие читателите на Investor.bg са далеч по-скептично настроени. Почти една трета (30%) от анкетираните смятат, че биткойнът ще продължи да поскъпва устойчиво, показва анкета на сайта на Investor.bg. В същото време според 28% той ще продължи да поевтинява устойчиво. За 26% пък цената му ще продължи да гравитира около цената от 50 хил. долара.
По-малко от анкетираните очакват еднократно отчетливо поевтиняване (11%) и еднократно отчетливо поскъпване (4%).
Какво ще движи криптоцените?
Според Драмалиев това ще са макроикономическата обстановка, която до голяма степен се влияе от развитието на COVID-19 пандемията, както и възприемането на биткойна като дългосрочен съхранител на стойност от по-големите инвеститори.
Той отбелязва и апетита за риск като фактор. „Решенията на Американската и Европейската централна банка около увеличаването на паричната маса и вдигането на лихвите ще окажат влияние върху апетита за риск на инвеститорите. Евентуално охлаждане на пазарите на акции най-вероятно ще доведе и до разпродажби на криптопазара. За разлика от акциите обаче, където не е имало корекция от над 10% от март 2020 г., биткойн е преминал през множество, дори по-големи временни спадове“, коментира експертът.
Цените на биткойна често се оказват в унисон със световните пазари. Когато коронавирусната пандемия разтърси световните пазари през март 2020 г., тя помете и биткойна. Само в рамките на седмица в средата на март биткойнът поевтиня с 57% до под 4000 долара. После, също като фондовия пазар, се възстанови и отбеляза редица рекорди следващата година. Цената реагира и на други пазарни шокове. Криптовалутата поевтиня с близо 7% в края на 2021 г., когато трейдърите бяха притеснени от възможен фалит на китайския имотен гигант Evergrande, както и отново, когато Didi заплаши да напусне Нюйоркската фондова борса.
Драмалиев прави паралел и със златото. „Дори ако се ограничим в исторически период от 6-7 години, неговата възвращаемост в най-лошия случай е била стотици пъти по-висока от тази на златото. Докато не вярвам интересът към златото да се покачи сериозно (той така или иначе е висок), напълно убеден съм, че интересът към биткойн ще продължи да расте. Не бих се учудил това да се случи още през следващата година“, посочва той.
Отишлата си 2021 г. бе белязана и от напредъка в институционалното приемане.
„Трябва да отбележим, че през 2021 г. масовото приемане на криптовалутите и блокчейна се увеличи значително с голямо влияние от институционалното инвестиране, което възвърна увереността в този сектор и в крайна сметка може да доведе до значително увеличение на цените и нарастваща волатилност, докато инвеститорите на дребно се опитват да догонят“ тенденцията“, коментира Уалд Кудмани, анализатор на XTB Market в коментар за Bloomberg.
„По-широкото институционално възприемане на биткойна със сигурност би било голяма стъпка. То вече се случва, но бавно, на практика със скоростта на регулациите. Над 55 милиарда долара са били инвестирани от този вид инвеститори през 2021 г, десет пъти повече отколкото през 2020 г.“, коментира още Драмалиев.
В същото време фактор продължават да са и международните регулации. Разпродажбата при биткойна, когато цената се смъкна от около 65 хил. долара до 35 хил. долара, до голяма степен бе провокирано от решението на Китай да ограничи добива на биткойни.
Друго голямо развитие в крептосектора също очаква своя звезден миг през 2022 г. – одобрението на първия спот биткойн борсово търгуван фонд (ETF) в САЩ. Въпреки че Комисията по ценните книжа и борсите даде зелена светлина за фонда ProShares’ Bitcoin Strategy, продуктът следи биткойн фючърси, като така не дава на инвеститорите пряка експозиция към самата криптовалута.
преди 2 години това е най голямата тъъъпотия измислена от човека ... тотално безполезна технология и супер енергоемка, нека да вдигнат лихвите, да спрът печатницата и да се позадържи тока скъп... и да видим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Единственото, на което може да разчита биткойна, е да се намерят още ***, които да си го купят, а вече купилите го да не продават. Тия простотии с криптото са може би най - голямата нон сенс мания в историята. Може да се сравни само с манията по лалетата през 17 век. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ....фондация Битхоуп....мaйкo мила, пуснах сълза....:))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар