IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След криптосрива: печалбата от биткойни на Tesla e почти унищоженa

Ако производителят на електромобили продаде днес всички свои биткойни, със сугирност ще е на загуба

22:16 | 23.07.21 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;<a href="https://unsplash.com/@silverhousehd?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Andr&eacute; Fran&ccedil;ois McKenzie</a>,&nbsp;&nbsp;<a href="https://unsplash.com/s/photos/tesla-bitcoin?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></em></p>

Снимка: André François McKenzie,  Unsplash

От месеци главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск се изживява като посланик на криптосвета в Twitter. В допълнение към коментарите му за забавната валута доуджкойн той имаше и многократни туитове за най-старата криптовалута бойкойн, което предизвика движение на пазара. Когато през февруари 2021 г. Tesla обяви, че е купил биткойни за повече от милиард долара, цифровата валута достигна нов рекорд за всички времена. Фактът, че инвестицията си струва, бе доказан, когато бяха представени данните за първото тримесечие - по това време делът на биткойн, който Tesla имаше в баланса след временно намаляване, струваше 2,48 милиарда щатски долара - огромна печалба на хартия за производителя на електрически автомобили.

Кървава баня на криптопазара

Но няколко месеца по-късно ситуацията е съвсем различна и прочутият ход с биткойните може да се окаже бумеранг за компанията. След като Tesla отстъпи от приемането на плащания с биткойни по екологични причини, тенденцията към спад, която беше обхванала криптопазара, набра скорост. Поглед към отчета на Tesla след второто тримесечие на годината вероятно ще покаже съвсем различна картина, отколкото след първото фискално тримесечие.



Списание Forbes определи въз основа на цената на биткойните по време на баланса за първото тримесечие, че Tesla вероятно е платила средно 32 000 щатски долара за биткойн. Fortune пък има подобно изчисление- около 32 600 долара за покупна цена за една монета. От момента на покупката и масовото увеличение до над 63 000 щатски долара през май тази година биткойнът, а заедно с него целият криптопазар - загуби позиции и дори понякога се плъзваше под границата от 30 000 долара. Въпреки че киберсветът успя да се съвземе отново и да възвърне психологически важната ценова граница, текущата цена от около 32 300 долара все още показва: печалбите от биткойн на Tesla вероятно са били напълно унищожени (към 22 юли 2021 г.).

Очаквани последици за баланса на Tesla

Ако Tesla продаде своите биткойни днес - в края на краищата производителят на автомобили вече беше осребрил част от тях преди подаване на отчета за първото тримесечие - производителят на електрически автомобили би получил по-малко за една дигитална монета на пазара, отколкото първоначално е платил. Сривът на криптовалутата до 25 000 щатски долара би довел до загуба на Tesla от инвестицията в размер на 300 милиона долара. А в случай, че BTC падне до 20 000 долара, това ще доведе до загуба от 500 млн. долара, изчислява Fortune. Това приблизително съответства на печалбата преди данъци на производителя на електрически автомобили за първото тримесечие.

Дори биткойнът да остане над считаната за покупна цена, инвестицията на Илон Мъск в биткойна, отпразнувана като мегапроект, не отговори на очакванията на шефа на компанията и вероятно също на тези на общността на Tesla. На  26 юли Tesla ще представи данните си за второто фискално тримесечие, но на фона на текущото развитие на пазара изглежда малко вероятно Мъск отново може да подкрепи баланса с изгодна продажба на биткойни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 3
d91ff
преди 3 години
Биткойна не е валута, нито бизнес и няма да бъде масово ползван, а по скоро актив и единственото нещо определящо цената е търсенето. Въпроса е защо търсенето ще ръсте ?Живеем в ера на дигитализация, ако всеки може с няколко клика да купи "малко парченце" от картина на Да Винчи- защо не ? Няма как да разрежеш картината на парчета, но биткойн до голяма степен има сходни характеристики с произведенията на изкуството. Друга причина е "идеалистичната" натура на биткойн като цяло и растящия брой инфлуенсъри разказващи приказки на шехерезада . Отделно растящия брой на корпорациите, вземащи участие, което е хубаво в дългосрочен план и лошо в краткосрочен защото "манипулират" цените с цел максимална печалба, затова биткойна има такива големи скокове и спадове . Манипулират не е точната дума, но това е друга тема. Идеята е, че крипто сферата ще привлича все повече професионалисти и аматьори, по една или друга причина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
d91ff
преди 3 години
Биткойна беше около 10к преди една година, нормално е след 6 скок в цената за една година да има хора, които касират. Преди 5 години цената беше 1к долара и стигна 20к, пак имаше хора, които касират и падна то 5к. Можеш и сам да проследиш движението... Ясно е, че ти търсиш логиката, но каква логика има на стоковия пазар например в момента.. Има ли логика картина да струва 50/100/300 милиона и как се определя цената ? На стоковия пазар преди да стане толкова популярен имаше ясни критерии, според които се определя цената, но те вече не важат в повечето случай.. Основния фактор при крипто е търсенето, а то продължава да ръсте, независимо от цената и затова все повече големи имена се замесват. Просто трябва да стане ясно, че "крипто-валутите" не са точно валути, а по скоро актив, който се търгува 24/7 и единствения фактор определящ цената е търсенето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Знаеш ли, индустрия е група от производства, които създават група продукти, полезни за обществото и носещи печалба. Биткойна не орговаря на нито едно от това - нито създава значим продукт, нито някога ще създаде, нито създаева печеливш бизнес, вдъщност никога няма да спечели и 1 долар, нито пък е бизнес, който да носи ползи на обществото, нито някога ще бъде масово ползван. Това НЕ е индустрия, а спекула. Цитираните от теб субекти са спекуланти и го правят за печалба, да дооскубят още малко шараните. Самият ти виждаш, как интереса към пирамидата вече изчезва, останаха сектантите + спекулантите да се надлъгват. Сектантите си подмятат статийки от типа " ей един анализатор смята, че ще стигне 150 к" и "ейй, знаете ли, там някой си бил купил, ойеее", а спекулантите доволно потъркват ръце и тупат брашнения чувал докъдето пуска. А, забравих и още една група, овчата група, (FOMO групата), купили на 40-60 к, дето сега стискат все още и се оглеждат като простинали катерици уплашени какво да правят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Няма да е унищожена ако е осребрена когато трябва. И това журналисти няма как да го знаят освен ако не са нарушили закона сериозно и са за затвора. И стана досадно да се пускат безсмислени статии само заради интереса върху криптото... Но дори и тезата в заглавието вече не е истина, защото днес цената на криптото отново се повиши и е малко над това, на което Тесла купиха. Така че ако сега продадат няма да са никаква загуба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 3 години
от къде знаеш кой колко има... нали всичко е анонимно, децентрализирано... бля бля..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
cherney
преди 3 години
Биткойн и криптото явно се превърнаха в любима тема на investor. Лошото в случая е, че се публикуват крайно неграмотни статии и мнения, а понеже финансовата култура на средностатистическия българин е под тази на 14г. ми племеник, съответно този българин освен *** е и беден. През юни и юли основно продаваха китайците, а купуваха в т.нар. Запад. Другата причина за натиска надолу беше шестмесечния период на Grayscale, който изтече преди пет дни. А какво означава той ...... е, явно малко се чете, а повече се коментира. През последния месец Blackrock купи значителен дял от Microstrategy, а те държат 120.000 BTC. Rothschild Investment Corp. инвестира в Grayscale, като вложи в BTC и ETH. Berkshire купи дигитална банка в Бразилия. Wells Fargo влезе в криптото. Venrock / капитали на фамилията нa Рокфелер / участва в joint venture с CoinFund. Morgan Stanley предлага на клиентите си BTC. Топ играчите влизат в тази индустрия, а мнозина "интелектуалци" ни обясняват как всичко се срива. Не, просто умните в момента купуват вашите активи на discount. Но глупостта има своята цена и тя обикновено е бедността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Така е аз бях започнал да шортя когато пропадна и сега съм малко вътре, но ще чакам . Относно Мъско . говори твърде много или е от марияната :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Дори вече не е интересно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още