IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Продължаващ срив на долара - една глупава прогноза

Новата американска администрация може да поправи много от нанесените досега вреди, а алтернативата - Китай и юанът, не се считат за особено надеждни

18:50 | 25.12.20 г. 29
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Мрачните прогнози за долара са на мода. Широкият индекс, който отчита движението на зелените пари спрямо кошница от валути, се понижава с около 10% от средата на март. Повечето банки и анализатори очакват тенденцията да продължи, като някои прогнозират, че обменният курс на американската валута може да падне с 20% или повече през 2021 г.

Изтъкват се четири аргумента защо доларът ще поевтинее, пише в свой анализ за FT Бари Айхенгрийн, професор по икономика и политически науки в университета Бъркли в Калифорния. Първо, като водеща световна резервна валута доларът се засилва, когато несигурността се увеличава, както се случи през март. Сега, с пускането на първите ваксини срещу коронавируса, най-лошото от несигурността вероятно вече е зад гърба ни.

Може, разбира се, да има известна остатъчна несигурност относно производството, разпространението и приемането на ваксините, но със сигурност тя няма да е достатъчна, за да оправдае по-нататъшно 20-процентно спадане на долара.

Второ, продължават количествените облекчения на Федералния резерв на САЩ, който беше по-агресивен от другите централни банки при разширяването на баланса си. Тези други централни банки обаче не са се изявили. По-специално ЕЦБ изглежда не е склонна да приеме допълнителна сила на еврото и сигнализира, че ще действа за ограничаване поскъпването на валутата.

Трето, Америка отчита дефицит и по бюджета, и по текущата сметка. Тези дефицити трябва да бъдат финансирани чрез внос на капитал. Привличането на това външно финансиране изисква да се направят американските активи по-привлекателни чрез поевтиняване на долара.

Това, разбира се, е същата хипотеза за „двойни дефицити“, широко позовавана преди финансовата криза от онези, които предсказваха крах на долара. Тогава американската валута не се срина и има основателна причина да се съмняваме, че ще се срине и сега.

Разбира се, правителството на САЩ вероятно ще продължи да отчита дефицити, поне доколкото може да се прогнозира. След като публичният сектор спестява по-малко, текущата сметка на САЩ, която е разликата между инвестициите и спестяванията, ще премине дълбоко в дефицит при равни други условия.

Проблемът е именно в това – че другите условия не са равни. Държавните спестявания в САЩ може да са паднали, но частните спестявания нарастват. Част от това увеличение е в резултат на временното блокиране – трудно е да харчите по празниците, докато сте под карантина. Други обстоятелства обаче вероятно ще останат. На американските домакинства им беше напомнено за неадекватността на техните предпазни спестявания. Невъзможността да си платят наема само след четири седмици без работа е сигнал за събуждане.

Това го знаем и от историята. Американските спестявания се повишиха и останаха в резултат на депресията. Хората, които са преживели този изпепеляващ епизод от първа ръка, остават по-финансово и икономически консервативни през целия си живот. Covid-19 може да има аналогичен ефект.

Инвестициите също ще бъдат засегнати. Големите инвестиционни проекти ще останат на изчакване, докато компаниите имат по-ясна представа за постпандемичния пейзаж. Дали бизнесът ще е готов да влага пари в офис площи в града, бизнес хотели или големи самолети преди да разбере доколко преминаването към отдалечена работа е за постоянно? Дори ако нивата на спестяване в САЩ останат ниски, инвестициите може да са ниски и през няколкогодишния хоризонт, важен за валутното прогнозиране.

Очевидно валутните пазари не са взели тези точки предвид, но други участници на пазара очевидно са. Ако постоянният спад на вътрешните спестявания и ранното възстановяване на инвестициите бяха сложени на масата, тогава щяхме да наблюдаваме рязко повишаване на лихвените проценти и инфлацията. В тази посока обаче има само много скромни движения.

Четвърто, твърди се, че краят на американското геополитическо господство неизбежно предвещава падане на долара. Глобалната хегемония на Америка след Втората световна война е важна основа за статута на долара като водеща световна валута. Това господстващо положение сега е под въпрос заради непостоянната едностранност на президента Доналд Тръмп. Други страни разглеждат САЩ като разрушена демокрация и ненадежден партньор. Същевременно Китай и юанът се позиционират като алтернативи.

Въпреки че има нещо вярно във всичко това, новата администрация на президента Джо Байдън може да отстрани част от нанесените вреди, като се ангажира отново с многостранността и партньорите на САЩ. Освен това Китай и юанът трябва да извървят дълъг път, за да успокоят чуждестранните инвеститори. Изземването на активи на политически дисиденти със сигурност няма да насърчи по-бързото приемане на юана на световната сцена.

Прогнозирането на обменните курсове може да е глупава игра, но поради всички тези причини би било глупаво да се залага на продължаващ спад на долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Чикаго било гето?? Или си преял с опорки нискоинтелигентен човек, или не си стъпвал по на запад от Ниш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 4
studioaa
преди 3 години
Много често когато се споменава за слабостта на $ винаги се забравя какво се случва в най-слабия му период в историята този от 1971 до 1980 т.е управлението на Ричард Никсън, Джералд Форд и Джими Картър. В този период се наблюдава първоначална обезценка с 90% и после силно рали през първия мандат на Рейгън и връщане на част от загубите, но все пак обезценка от 70% е факт до края на втория мандат на Рейгън... Обезценката води до увеличение цените на петрола x10 от 2$ до 20$ за барел, Ръст в цената на златото от 35.20$ до 250$ за тройунция, ръст в цената на средностатистическия дом от 3 000$ до към 10 000$. През 70-те години изчезва повече от половината от някогашната средна класа в Америка, повече от половината производства са унищожени завинаги от инфлацията и някои градове като Детройт и Чикаго се превръщат в гетото, каквото са днес... Най-вероятно предстои нов подобен период на още по-голямо обедняване и гетоизация не само на САЩ, но и на Западна Европа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Абсолютно съгласен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Алтернативата на долара не са Китай и юана, а криптовалутите като биткойн и златото...======== Хахааа, вицът на деня! По това изказване става ясно, че нямаш никакви, ама никакви познания по финанси, камо ли пък логика! Очаквал 99% спад на долара....мале, ти току-що удари в земята вовата и инженерчето! Направо заявка за нов водач!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 1
mariata
преди 3 години
Срив на долара изобщо не означава нито хипер инфлация, нито мечи пазар. Доларът и преди е падал под 1,4 лв и нямаше апокалипсис, а дори обратното. Евтин долар е глътка въздух за Турция и десетки други държави, които имат дългове в долари както и увеличен износ на стоки, търгувани в долари.Инфлацията вероятно ще е налице все пак, но не заради слаб долар, а заради глобалното свръх-печатане на фиатни пари. В този сценарий вероятно много ще се насочът към злато и реални активи. Не е изключено наивници да купуват и понци схеми като биткойна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
+10% ги даде Световната банкаТук за това - глас в пустиня.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Новата американска администрация може да поправи много от нанесените досега вреди, а алтернативата - Китай и юанът, не се считат за особено надеждниКитай има +10% над икономиката на САЩ. Оооо, да, затвориха комсомолците в Ухан, без кмета. Те бяха надеждата.Комуниста Си им разказа играта - колко неблагонадеждно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 8
studioaa
преди 3 години
Алтернативата на долара не са Китай и юана, а криптовалутите като биткойн и златото... Никой не е толкова наивен да замени едни инфлационни тапети с други... 20% спадане на долара ще доведе до мечи пазар на всички акции и ценни книжа заради огромните разподажби, които ще предизвика, понеже има твърде много акции и облигации са в ръцете на чужденци... Подобна разпродажба ще натисне още повече долара и ще увеличи инфлацията още повече абсолютни рекорди и ФЕД няма да може да направи абсолютно нищо понеже изборът ще е или фалит на САЩ и крах на долара... Аз абсолютно очаквам спад на $ с 90-99% след следващото десетилетие - но спокойно и еврото и паунда и йената ще му правят компания, така, че е възможно силно обезценения долар даже да изглежда силен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още