Управителният съвет на ЕЦБ е решил да премахне банкнотите от 500 евро, стана ясно на 15-ти февруари. Това е втората най-използвана банкнота след тази на банкнотата от 50 евро. Освен това тя формира 30% от стойността на физическите евробанкноти в обръщение.
Но защо този ход е важен и какви са ефектите?
Причината, която се изтъкна от европейските парични власти, бе борбата с тероризма, прането на пари, сивата икономика и дрогата. „Публичното мнение” все по-често считало, че банкнотите с високи деноминации се използват за престъпни цели.
Освен това светът безспорно навлиза в нова технологична ера, която прави кешовите трансакции да изглеждат все по-отживели. Вървим ли към безкешово общество на електроните разплащания? Вероятно.
В Швеция, например, кешовите трансакции вече са огромна рядкост. В автобуса, в метрото, кината, магазините, таксистата и банките — електронни разплащания и смс-и, изглежда, премахват нуждата от кеш.
Икономическите аргументи зад решенията на Драги
Колкото и да ни убеждава в противното, Драги едва ли третира въпроса от гледна точка на тероризма. Решението има съвсем ясни икономически измерения. ЕЦБ се опитва са изкара парите от банките, домакинствата да започнат да потребяват, бизнесите да инвестират, инфлацията да се засили и колелото да се завърти.
За целта Драги направи лихвата по депозитите на търговските банки при ЕЦБ отрицателни. Това се отрази на лихвите по депозитите на самите търговски банки, които станаха практически нулеви, а на места като Швеция — също отрицателни.
Актът като част от войната срещу кеша
Разбира се, най-губещи от подобна проинфлационна политика са спестителите, които са наказани директно с почти нулеви или отрицателни лихви по спестовните си сметки.
Да държиш парите си банка или да инвестираш в ДЦК-та с отрицателна номинална доходност в такава ситуация би било нелогично, защото на практика губиш пари при положение, че можеш да просто да ги пъхнеш под дюшека, да речем.
Ако продадете апартамент в сегашната ситуация, има икономически резон да увеличите кешовите си наличности, а колкото по-голяма деноминация, толкова по-удобно. Колкото по-малка — толкова по-трудно ще съхранявате спестяванията си, респективно имате по-голям стимул за влизане във финансовата система.
Възможността за „изтегляне” на пари от кешовия оборот от страна на икономическите субекти обаче влиза в пряк сблъсък с кейнсианското разбиране на централните банкери, че проблемът днес е в недостатъчното съвкупно търсене, което те искат да стимулират с паричната и лихвената си политика. Затова и ЕЦБ се опитва да накаже тази алтернатива.
Скрити причини
Истината е, че съвременните западни правителства са безобразно задлъжнели, като същевременно чисто политически не им изнася да режат разходи, нито да правят реформи, балансирайки бюджетите си.
Вместо това те отчаяно търсят допълни приходоизточници. Освен новите налози и печатането на пари десетките милиарди евро, въртящи се в „сивата икономика”, са апетитна цел и трябва да бъдат обложени - следователно „осветленени” и вкарани във финансовата система.
Негативният ефект: финансова репресия
Днес банките в Европа са много внимателни по-отношение на кредита — трудно го пласират, а необслужваните кредити в размер на 1 трлн. евро за еврозоната тежат в балансите им.
Затова банките и финансовите посредници, като застрахователни и пенсионни фондове, инвестират агресивно в ДЦК-та на правителствата.
С премахването на кеша и насочването на спестители към банковата система има опасност заемният ресурс да се озове в ръцете на корумпирани политиците, вместо на бизнес и потребители за частно потребление и частни инвестиции. Типичен crowd out effect, казано на английски.
Битката срещу кеша има за резултат и това, че хора, непознаващи финансовите пазари и банковата система, са принудени да станат част от тях, костващо им допълнителни разходи, като такси по сметки и трансакции с дебитни и кредитни карти — пак поради липсата на алтернатива за потребление, инвестиране и спестяване в кеш.
Повсеместно налагания и все по-нисък таван на кешовите трансакции, референдумът в Швейцария за пълното и контролирано от централната банка резервиране, както и премахването на най-голямата деноминация евро — банкнотата от 500 евро — се случват точно в гореописания контекст.
Други скрити финансови измерения
Наличието на по-едри деноминации означава и по-голямо търсене на парите като средство за запазване на стойност. Изчезнат ли те, валутата става по-малко атрактивна, доверието в нея спада, заедно с тях и покупателната ѝ сила.
А цялото упражнение, разбира се, е част от валутната война на централните банки, в които губещите отново са спестителите и икономическите агенти с фиксиран доход като пенсионери, например.
Важно да се отбележи: паричното предлагане днес се състои от кеш и банкови депозити, стъпващи на паричната база, създавана от правителствените агенции - централните банки.
Днес, когато теглим валута от банкомата, всъщност теглим резерви на системата, а оттам и естествено намаляваме банковия кредит. Обратно, ако кешът изчезне, то централната банка ще добие пълен контрол върху паричната система и банковия кредит.
С една дума: ако се махне или намали кешът, това значи банковият кредит необезпокоявано да нараства още по-бързо отсега, тоест със значителен инфлационен потенциал, а оттам и кредитен бум и спекулативни, погрешни инвестиции, рецесии.
Свободата на трупчета
Проблем за гражданите може да възникне и по отношение на финансовата им сигурност и лична неприкосновеност. Така, както записаните трансакции може да се използват за по-лесно издирване на престъпници (които най-вероятно ще преминат към бартерна и криптовалутна форма на разплащане), така и всяка трансакция ще подлежи на наблюдение от Големия брат.
Къде пътувате, какви подаръците правите на любовницата и колко странни сексуални вкусове имате - отговорите вече ще са на клик - два разстояние от ръцете на някой чиновник, с нови правомощия и инструменти за следене и наблюдение на гражданите от властимащите. В правителствена, но и в престъпна полза, с оглед на огромната корупция из атрофиралия административен апарат из целия свят.
Възможни ли са злоупотреби? Несъмнено.
Какво предстои?
Следващата жертва на войната срещу кеша са: 100-доларовата банкнота, заедно с нея банкнотата от 1000 швейцарски франка. Залогът касае не просто удобството ни, а до голяма степен спестяванията и личната ни свобода.
Темата може да следите тук
преди 8 години И сега какво ни каза!!!!??? Значи викаш, това е като цяло в ЗАПАДНИТЕ ОБЩЕСТВА, САМО ЧЕ ТАМ ЗА ЕДНО ПОКОЛЕНИЕ СЕ ВАДЯТ ДОХОДИТЕ ЗА ТРИ-ЧЕТИРИ, СЛЕД НЕГО ,ТИЯ ПАРИ НЕ СПЯТ, ТЕ БИВАТ ИНВЕСТИРАНИ, И ТАКА ИМА ЗА ВСИЧКИ ,ТОВА С ДЪЛГОВЕТЕ, НЕЩО НЕ ТИ СЕ РАЗБИРА ,ЧЕЛ СИ НЕЩО СИ И НЕ ЗНАМ ЗАЩО?? КИТАЙ Е 6-ПЪТИ ПО ГОЛЯМА ИКОНОМИКА ОТ САЩ И БЪЛВА 8 -ПЪТИ,И В 6-,5 ПЪТИ ПО ЕВТИНА ВАЛУТА, ТЪЙ КАТО Е ТОТАЛИТАРЕН РЕЖИМ, ЗА ТОВА ПРАВЯТ ЮАНА РЕЗЕРВНА ВАЛУТА, НО УВИ МНОГО Е СКЪП, И ОТ ТАМ ИДВАТ ОСНОВНИТЕ БЕДИ, КАТО ЦЯЛО.За РУПЛАТА КАЖЕТЕ НЕЩО!!!??? ЧЕ ПУТИН ОЩЕ 2009 ГОДИНА ЛЪЖЕШЕ, ЧЕ НЯМАЛА БИЛА ДА ПАДНЕ!! ХАХАХА http://19min.bg/news/8/10213.html :):):):):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години за такива шарани като теб....Олиото е Най-Горещо, а тиганът най-дълбок ;)...........Беше "Шампанско и Сълзи" ;)дойде "Сълзи без Шампанско" ;)https://***.youtube.com/watch?v=M4uhGNzJ_5k отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тук си 101 % прав !Банките съществуват заради хората ..а хората са ОСЪДЕНИ от провидението да ползват Банки....;)иначе идват Бандитите ..;)ти кое Избираш ??? ;)-----------------------------------------------------------------------------------------------------я пак ? Защо да сме осъдени ? От как има банки има проблеми и от тук следва, кой са бандитите ? -> ми банките естествено. Нема банки -> нема и бандити, всичко е в реалната икономика, какво бандита ше открадне фабриката с шивачките тъй ли ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тогава Защо Скачате като шаран в Мрежа ?? ;)или КЕШ-а в реалната икономика..или Бандитите ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Няма нужда от избор. Те идват заедно :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз щи кажа - Атанасио :-D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тук си 101 % прав !Банките съществуват заради хората ..а хората са ОСЪДЕНИ от провидението да ползват Банки....;)иначе идват Бандитите ..;)ти кое Избираш ??? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Може ли едно контра предложение -закриват се банките и икономиката се поуспокоява ------------------------------------------------------------------------------------------------------------да това е най-акуратното ми се струва, ама няма да има кой да ние пие кръвта така и нема да ни е "готино" .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години да банките все още не се интересуват от такива като нас, но ше им се наложи в един момент, защото те съществуват именно благодарение на нас, кой ги ползва еми ние не са марсианците нали ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "ЕЦБ няма компетентност да спаси Европа..."Иване , опитай да отговориш възможно по кратко и ясно...КОЙ има компетентността да спаси света от тая болест ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар