IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Подобни значителни движения са необичайни за валутните пазари и се срещат сравнително рядко, смятат експерти

08:21 | 12.03.15 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Промишлеността ще получи тласък, но потребителите ще се окажат под по-силен натиск вследствие на спада на курса на лева спрямо долара.

Около тази теза се обединиха анкетирани от Investor.bg икономически анализатори, които коментираха влиянието на резките изменения на валутните пазари в последните месеци. Към момента един долар се търгува за приблизително 1,85 лева спрямо 1,43 лева в началото на 2014 г. Равнището е най-високото от април 2003 г. насам. 

Графика 1: Движение на USD/BGN (януари 2014 - март 2015 г.)

Как ще отрази на българската икономика спадът на курса на лева спрямо долара до 12-годишно дъно?

"Износът на България за страни, които се определят като "доларови икономики", ще получи предимство от по-евтиния курс. Такъв пример е Турция, която е важен търговски партньор за България, но ефектът ще се намали и от силното поевтиняване на местната валута", смята Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в ЕЛАНА Трейдинг.

По думите на експерта по отношение на износа за Европейския съюз (ЕС) може да очакваме, че българските предприятия, доставчици на европейски фирми, ще получат повече поръчки, защото износът от еврозоната ще расте по-силно.

Сходно мнение споделя и икономистът Иван Митев, според когото при цена в долари ситуацията помага за износителите на стоки и услуги, но вреди за вносители и работещи с вносни суровини. "Съвсем скоро ще сме свидетели как правителството ще отчете постигнат по-голям износ, а потребителите ще са със завишени трудности", коментира той.

Добра новина за българската икономика ли е спадът на курса на лева спрямо долара?

Да, защото ще повиши износа и ще стимулира икономическия растеж
Няма особено значение, защото най-големият ни външен пазар е ЕС
Не, защото ще оскъпи вносните стоки
Общо 1961 гласа

Важен фактор несъмнено се оказва и петролът, стойността на който продължава да отчита рекордни дъна. Според икономиста от Института за пазарна икономика (ИПИ) Явор Алексиев ако цените на "черното злато" останат ниски – под 70 долара за барел средногодишно, негативният ефект от ниския курс на еврото ще остане ограничен.

"Разбира се, разходите на потребителите за някои вносни стоки ще се увеличат, но основната заплаха е именно поскъпването на суровия петрол в комбинация със силен долар – това би било истински шок за слабите икономики на България и ЕС. Инфлацията, която подобно стечение на обстоятелствата може да генерира, не е от типа, който ЕЦБ търси, тъй като ще е свързана с увеличаващи се разходи за производство, безработица и загуба на конкурентоспособност", отбелязва той. 

Последна актуализация: 12:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 9 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
мне баце не е 850 говоря за масите не за Софията аз съм от там но тя не е Бългаиря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Тия неща се учат в УНСС-то 1-ви курс .-----------------------------------стоп благодаря ви видях ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 9 години
Проблема е в демографията .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 11 rate down comment 7
data
преди 9 години
Не познаваш основни теоретични постановки в икономиката . Тия неща се учат в УНСС-то 1-ви курс . Основа на благосъстоянието е ръста на капитала - не положителното салдо в търговията . За справка любимата ви Русия - думкат на + постоянно но парите остават в политическо-икономическата върхушка а населението го духа . Друг пример - България думка на минус но благосъстоянието расте : основно заради ръста на капитала в страната п.п.чудя ви се на самочувствието да пишете в икономически форум без да знаете основни неща в макроикономиката .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 15 rate down comment 4
korker
преди 9 години
Всички подценяват проблема с липсата на вътршно потребление у нас. Народът масово работи, единици са тези които си седят по домовете, но доходите са мизерни, ние сме с най-ниските доходи в ЕС, абе доходите ни масово са по-ниски от тези в Китай дори. Сега с поскъпването на вносните стоки гледай как ще се доубие и малкото потребление което имаме. Говоря за масовото потребление, не на единиците от висшето общество у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 5
kalendar
преди 9 години
в същност средната заплата е къде 850+, в столицата 1130+ левчета. Ама не е в средната заплата проблема, а в ножицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
ок като нямаме нищо с какво ще накараш българина да naправи потребление като средната заплата в България е няма и 250 евра, а стоките даже са ни внос? Как става номера като стоиш във вас и не работиш, но да можеш да си плащаш това онова, айде да чуя и твоята теория ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 12 rate down comment 2
data
преди 9 години
Превишаването на износа над вноса не води автоматично до повишаване на благосъстоянието на една нация . Те сте чели за меркантилистите явно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
ама младеж ти си странна птица. Казваш, че "при нас търсенето е слабо" Е как да е силно като няяме пари ?!? И аз искам да ходя на почивки нон стоп и да си купувам дрункалки и залъгалки и коли и т.н. Но нямам с какво поради простата причина, че сме бедна държава бре. Като първо побачкаме за нашите нужди стоки, които да са по-евтини от немските, та чак тогава до износ и вече можем да говорим за потребление..... Обратното не става просто не става
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 9 години
Лесовъда пак ще се хвали че е изпълнил бюджета и че ГЕРБ е повишила събираемостта в митниците .Късмета си е късмет .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още